Honor kobiety. Ofiara gwałtu uwięziona w Dubaju

Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
Maria Kowalska
ZEA Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj gwałt kobieta honor kobiety ofiary gwałtu procesy sądowe więziennictwo XXI wiek islam

więcej Więcej

Wstrząsająca historia.

Dramat kobiety straszny. Walka o sprawiedliwość w innej kulturze nie jest łatwa. Jednak nie wciągnęła mnie jak inne tego typu książki.
Dużo ciekawostek o samej Arabii Saudyjskiej. Polecam przeczytać i ocenić samemu.

Możnaby było mieć wiele zastrzeżeń co do stylu pisania Autorki, lecz nie mnie to oceniać. Pisanie o tak niewyobrażalnie trudnych przeżyciach i przeżywanie ich od nowa, na pewno bardzo boli i nie jest łatwe. Najważniejsze, że autorka zechciała podzielić się swą historią i tym samym pozostawić przestrogę dla innych.

Kobiety zgwałcone mają niewiele praw, szczególnie w krajach muzułmańskich, do tego dochodzą pozycja społeczna oprawcy/ów. Ofiara z każdą rozprawą musi przeżywać swój koszmar na nowo, a wymiar sprawiedliwości nie ułatwia jej tego. Policja, prokuratura i sąd dają przyzwolenie na to by ofiara wpadla w większą depresję po tym jak ofiara musi znów stanąć twarzą w twarz z...

Autorka nie jest chyba z zawodu pisarką, a oczekuje się od niej, że stworzy piękną wciągającą powieść. Chyba za duże oczekiwania. Nie każda ofiara gwałtu zbiorowego pod wpływem takiej krzywdy zostaje natchniona i tworzy arcydzieło literatury pięknej zachwycające intelekty ucywilizowanych mieszkańców Europy…. Czuję się w obowiązku bronić tej naiwnej istoty. Chociaż i ja...

Książka „Honor kobiety” to straszna historia niesprawiedliwego traktowania kobiet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To nie tyle niesprawiedliwość, a okrucieństwo trudne do wyobrażenia.

Autorka, ofiara gwałtu, opisuje swoje okropne przeżycia niestety w sposób tylko poprawny. Choć książka jest osobistą relacją, to napisana została raczej jak sprawozdanie, niemal bez...

Porwana i zgwałcona Marokanka walczy o sprawiedliwość. Rozpoczyna się proces, w którym kobieta musi się bronić, ponieważ jest oskarżona o pozamałżeńskie stosunki seksualne. Tak działa prawo muzułmańskie.

Lubię książki w tej tematyce, jednak ta od pierwszych stron była ciężka. Jakoś nie mogłam przebrnąć przez historyczne/polityczne opisy, pomimo iż całą książka to zaledwie 121 stron małego formatu.

Honor Kobiety autorstwa Tourii Tiouli to spisana przez nią samą jej własna historia. Z opisu wynikało, że dostanę ciekawą powieść, która będzie trzymała mnie w napięciu, ale... Jak ja się myliłam! Gdybym sama miała to kupować, nie wydałabym ani grosza. Ale skoro to był prezent, to jednak się skusiłam. Najgorszy tydzień w moim życiu!
Jak już wspomniałam, Touria opisuję...

za duzo historii

• 2012