Okładka książki Noce w Rodanthe

Albatros
miasteczko, miłość, wspomnienie
typ
papier
6,87 (1631 ocen i 169 opinii)

Opis książki

Rodanthe Nadmorskie miasteczko na południowym krańcu Karoliny Północnej. Miejsce pełne tajemnic, wspomnień, a nade wszystko miłości... Trzy lata po rozwodzie z mężem, który porzuciwszy ją dla innej kobiety, na prośbę swojej przyjaciółki Adrienne Willis przyjeżdża tu na tydzień, by zająć się Gospodą. Kilkudniowa znajomość z nowo przybyłym gościem, chirurgiem Paulem Flannerem, przewraca jej świat do góry nogami. Paul i Adrienne postanawiają wspólnie spędzić resztę życia, ale los chce inaczej. Wspomnienie tej miłości towarzyszy jej przez lata.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Lenalee | 2010-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2010

Przez pierwsze kilka kartek miałam wrażenie, że jest to jednak najsłabsza z książek Sparksa. Dopiero później dotarło do mnie, jak bardzo się myliłam. Bo może jednak nie zachwyca tak jak inne, to zdecydowanie jest to jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości, jakie miałam okazję przeczytać.

Pisana typowo Sparksowym stylem, więc jeżeli ktoś ma na koncie już jakieś jego książki, to tę książkę pokocha już od pierwszych stron. Już od samego początku poczuje jej klimat i zżyje się z powieścią, jakby była najlepszym przyjacielem. A jeżeli nie, to nic nie szkodzi. Sam styl Sparksa sprawia, że jest to bardzo przyjemna lektura i osoba, która wcześniej nie czytała żadnych książek tego autora, już od samego początku polubi tę książkę. Co prawda książka ta jest naprawdę krótka i ledwo się zacznie, a już dochodzi się do końca powieści. To jednak nie jest żadnym ubytkiem, bo historia sama w sobie jest tak poruszająca, że czytelnik potrafi zapomnieć o całym świecie.

Każda książka tego autora wy...

Ettelea | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Szalony romans do utraty tchu kojarzy się raczej z młodymi, niedoświadczonymi parami, które poddają się burzy hormonów, magii chwili, następnie przeżywają bolesne rozterki, a na końcu i tak żyją długo i szczęśliwie. Takich historii o miłości od pierwszego wejrzenia, świat widział już wiele. Natomiast „Noce w Rodanthe” oferują nam całkiem inną opowieść…

Pensjonat nad oceanem stanie się światkiem przemiany obcych sobie ludzi. Ciepło rozkwitającego uczucia rozgrzeje jego ściany w ten zimowy, sztormowy czas. Adrienne, kochająca żona i matka, posiadająca wrodzoną mądrość, czuła i opiekuńcza. Paul, pracoholik, karierowicz, mąż tylko na papierze, nieobecny ojciec. Dwa przeciwieństwa, które mimo dotychczasowych problemów zawalczą jeszcze o wspólne szczęście. Czy uda im się przezwyciężyć przekonanie, że w wielką miłość musi być wpisana tragedia?

Sparks wykreował bolesną opowieść wyciskającą ocean łez, która mimo wszystko podnosi na duchu. Polecam.

Alicja | 2010-05-11
Przeczytana: 10 maja 2010

Nawet nie zdążyłam dodać tej książki do 'teraz czytanych' po prostu sięgnęłam po nią dziś, zaczęłam czytać...i zapomniałam o Bożym świecie. Sparks ma niesamowitą zdolność opowiadania historii tak pięknych i niesamowitych, że aż bolą. Przepięknie pisze o miłości, nieszablonowo, nie na pokaz, dalekiej o cukierkowatości i wiecznego happy endu, ale jednocześnie takiej, którą każdy (chyba- bo ja na pewno) chciałby przeżyć chociaż raz w życiu, nie ważne w jakim wieku...

elenkaa | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Bardzo ładna opowieść o miłości dojrzałych ludzi, którzy spotkali się w dość późnym wieku.
Tylko właśnie, czy można nazwać miłością uczucie, które było budowane tylko pięć dni? Powiedziałabym bardziej, że jest to zalążek miłości, jakieś wyobrażenie o niej. Ale Sparks ma to do siebie, że czasem tworzy mało realne historie. Ale za to też go lubimy, autor pisze cudowne powieści, czasami się dziwię, że jest mężczyzną... Pisze tak pięknie, że we wszystko mogę uwierzyć, nawet w taką właśnie miłość..

Historia wzruszająca, zwłaszcza ostatnie strony. Dobrze, że jeszcze zostało mi dużo książek autora do przeczytania.

Tetiisheri | 2011-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Nicholasa Sparka – autora licznych światowych bestsellerów - chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Jestem przekonana, że każdy zna choć jedną z jego znakomitych opowieści o miłości albo chociażby jedną z kilku ekranizacji powieści tego amerykańskiego pisarza.

Główny wątek „Nocy w Rodanthe” rozgrywa się w starej nadmorskiej wiosce rybackiej. W klimatycznym pensjonacie umiejscowionym w pobliżu piaszczystej plaży poznaje się dwoje ludzi. Łączy ich pewien bagaż doświadczeń, cierpienie i doskwierająca samotność. Adrienne – matka trójki dorosłych już dzieci jest trzy lata po rozwodzie. Próbuje pogodzić się ze stratą ukochanego Jacka, który odchodzi do innej kobiety. Ból, smutek i tęsknota za miłością przepełniają jej serce. W pensjonacie pojawia się na prośbę przyjaciółki. Podczas jej nieobecności Adrienne ma dopilnować Gospody, do której przybywa tylko jeden gość. Jest nim Paul. Jego małżeństwo też się rozpadło. Pochłonięty pracą i poświęcający się nauce chirurg, życie rodzinne ustawił dale...

Natalia | 2013-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Książka od samego początku mnie zachwyciła, bo była trochę inna od tych które przeczytałam.
Opowiada ona o miłości dwojga ludzi, którzy w życiu wiele już przeszli. Oboje chcieli, aby los się do nich uśmiechnął. Ich drogi spotkały się w nadmorskim pensjonacie na wyspie w Karolinie Północnej. Paul i Adrienne nawiązują romans, który oboje zapamiętają na zawsze...
Można by pomyśleć, że wszystko będzie już dobrze, niestety los postanawia zrobić im psikusa i zniszczyć to co było dla nich piękne.

Jak dla mnie to kolejna świetna pozycja Sparksa, który w swoich książkach udowadnia nam, że każdy z nas ma szansę na prawdziwą miłość. Nieważne czy jest się młodym czy starym, zdrowym czy chorym. To na każdego z nas czeka gdzieś osoba, która przewróci nasze życie do góry nogami.

violabu-toczytam | 2014-09-30
Przeczytana: 29 września 2014

Główną bohaterką „Nocy w Rodanthe” Nicholasa Sparksa jest Adrienne, która opowiada swojej dorosłej córce Amandzie o swoim niegdysiejszym kilkudniowym pobycie w pensjonacie nad morzem, gdzie poznała Paula, z którym przeżyła wspaniałe chwile. Tym bardziej było to dla Adrienne zaskakujące, że oboje byli już wtedy ludźmi „po przejściach”. Amanda potrzebuje wsparcia otoczenia, ponieważ opłakuje niedawno zmarłego męża.

Powieść można podzielić na dwie części. Pierwsza zajmuje ponad połowę objętości książki i zawiera opis wspólnie spędzonych dni przez Adrienne i Paula. Uznałam, że więcej w niej jest słów niż konkretnej treści, bowiem bohaterowie jedyne co robią, to poznają się rozmawiając, spacerując i przygotowując posiłki, w międzyczasie jedno z nich np. szuka korkociągu w dwóch szufladach, balsamuje ciało po kąpieli, pije kawę… i na nowo rozmowy, spacery, przygotowywanie posiłków…
Dopiero druga część jest sensowna, ponieważ porusza istotną kwestię radzenia sobie ze śmiercią kochanej osoby...

Jeszcze kilka dni temu czytałam "Ślub" Nicholasa Sparksa i stwierdziłam, że jest najlepszą jego powieścią, jakie do tej pory czytałam. Niestety "Ślub" musi być zdegradowany do drugiego miejsca, bo "Noce w Rodanthe" urzekły mnie o wiele bardziej. "Noce w Rodanthe" to historia miłości dwojga dojrzałych ludzi, jest to nie tylko opowieść o miłości, ale także o życiowych problemach, z którymi trzeba się uporać, o utraconych latach, które trudno jest odzyskać, o niespełnionych marzeniach, o stracie i cierpieniu. Książka pełna emocji, która mimo smutnego zakończenia jest bardzo ciepła. Polecam gorąco! :)

Scarlett | 2010-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2010

Bardzo piękna i zmysłowa opowieść, jednakże w moim odczuciu ciut nierealna. Oto dwoje zupełnie obcych sobie osób ląduje w urokliwym domku usytuowanym w równie urokliwej okolicy. Dzień później dochodzą do wniosku, że bardzo wiele ich łączy. Dwa dni później zostają kochankami. Trzy dni później rozstają się z zamiarem ułożenia sobie życia w dwójkę. Rok później...

Powieść tę ratuje zakończenie, które jest wzruszające i takie... życiowe. Natomiast sama historia miłości ot tak, która się "przydarza", która rozwija się sama z siebie i przy zerowym wysiłku ze strony zainteresowanych... dla mnie takie odległe, nierealne.
I choć historia jest ujmująca, to jednak czegoś jej brakuje.

kwiatek29 | 2012-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2012

W nadmorskim miasteczku Rodanthe,w miejscu nazwanym Gospodą,Adrienne poznaje chirurga Paula.Oboje po przejściach,postanawiają wspólnie spędzić resztę życia.Niestety los chce inaczej.Powieść przyjemnie się czyta,ale myślę,że jest to jedna ze słabszych pozycji w dorobku tego pisarza.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto