Eurazjatyzm : z dziejów rosyjskiego misjonizmu

Seria: Monografie FNP
Wydawnictwo: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
historia
dertihab

Autorka bada pojęcie eurazjatyzmu, wychodząc od postrzegania Eurazji nie tyle w kategoriach geograficznych, co historyczno - kulturowych i ideologicznych. Książka jest zatem próbą skonstruowania modelu światopoglądu wyznawców tej idei w oparciu o wyodrębnione przez autorkę "ośrodki krystalizacyjne", czyli główne myśli lub koncepcje dające się wyodrębnić w systemie światopoglądowym. Dla eurazjatyzmu są to: idea imperium, koncepcja kultury eurazjatyckiej i niechętny stosunek do kultury zachodniej. W monografii przedstawiony jest zarys historii ruchu eurazjatyckiego, psychologiczne podłoże zjawiska, korzenie, jego główne idee, prezentowane są także próby teoretycznego uzasadnienia eurazjatyzmu.
Autorka ukazuje, iż dzisiejszy eurazjatyzm nie jest anachronizmem, pomimo iż jego korzenie intelektualne tkwią w początkach XX wieku.

źródło opisu: http://www.fnp.org.pl/monografie/pl,monografie,book,118.php

źródło okładki: http://www.fnp.org.pl/monografie/pl,monografie,book,118.php