220 linii

Okładka książki 220 linii
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: 110 ulic (tom 2) literatura dziecięca
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Cykl:
110 ulic (tom 2)
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8323789363
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
352 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
152
8

Na półkach: ,

„220 linii” to książka, która mnie pozytywnie zaskoczyła. Jestem pewna, że gdyby ta pozycja nie znalazła się na mojej liście lektur do konkursu z języka polskiego, nie sięgnęłabym po nią. Dlaczego? Bo nigdy wcześniej o niej nie słyszałam i nigdzie się na nią nie natknęłam.

Opowiada ona o losach Mikołaja, nastoletniego chłopca z olbrzymim zamiłowaniem do muzyki, zwłaszcza do punka, marzącego o prawdziwej perkusji i założeniu zespołu, oraz jego przyjaciół. Rozpoczyna on naukę w nowej szkole, gdzie nie zna nikogo, a nawiązywanie nowych kontaktów przychodzi mu z trudnością. Pewnego razu zostaje wysłany do dyrektorki szkoły za nieodpowiednie zachowanie na lekcji. Jednak na rozmowę z nią musi czekać tak długo, że nudzi go to i podejmuje spontaniczną decyzję, by wyjść ze szkoły. Od tego dnia regularnie odbywa podróże warszawskimi autobusami, od czego zaczynają się jego przygody.

Bohaterowie są dobrze wykreowani. Bez wątpliwości najciekawszą postacią w całej historii jest Kajtek – chłopak o dwóch obliczach, od początku będący zagadką. Znienawidzony przez wszystkich ze względu na swoje zachowanie, później zdobywa przyjaciół, ukazując im siebie z innej strony. Lecz czy aby na pewno jest to ten prawdziwy Kajtek..? Dopiero na koniec dowiadujemy się, skąd to alter ego chłopca. Bardzo polubiłam także pana Amadeusza Wolańskiego, mądrego starszego mężczyznę, szaradzistę, który towarzyszył głównym bohaterom w ich przygodach i zawsze był gotów im pomóc, nawet w tych najtrudniejszych sytuacjach.

Na pozór zwyczajna książka młodzieżowa, jednak tak naprawdę wiele się różni od innych lektur z tego gatunku. Jest to opowieść o przyjaźni i miłości, o trudach codziennego życia i jednocześnie o jego pięknie. A przede wszystkim o tym, jak to wszystko łączy się w całość. Autorka porusza wiele tak ważnych tematów jak ciężka choroba, ubóstwo, poświęcenie czy kontakty z innymi ludźmi. Nieraz wzruszająca, czasem radosna i zabawna, książka pani Gutowskiej-Adamczyk jest godna polecenia i, choć przeznaczona dla czytelników w wieku kilkunastu lat, myślę, że jest odpowiednia dla każdego, ponieważ zawarte w niej wartości są ponadczasowe i uniwersalne.

Dopiero po jej przeczytaniu dowiedziałam się, że jest to drugi tom serii, jednak ja nie czytałam „110 ulic” i nieznajomość owej książki nie miała tu większego znaczenia. Równie dobrze można przeczytać każdą z nich osobno i w dowolnej kolejności.

Niestety akcja rozwija się powoli i momentami strasznie zanudza. Z pewnością nie jest to opowieść stale trzymająca czytelnika w napięciu. Minusem jest także to, że autorka wplotła między losy Mikołaja również historię jego brata, Michała, ale niestety jej nie dokończyła - pozostawiła czytelnika z jedną wielką niewiadomą.

„220 linii” to książka, która mnie pozytywnie zaskoczyła. Jestem pewna, że gdyby ta pozycja nie znalazła się na mojej liście lektur do konkursu z języka polskiego, nie sięgnęłabym po nią. Dlaczego? Bo nigdy wcześniej o niej nie słyszałam i nigdzie się na nią nie natknęłam.

Opowiada ona o losach Mikołaja, nastoletniego chłopca z olbrzymim zamiłowaniem do muzyki, zwłaszcza...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    756
  • Chcę przeczytać
    181
  • Posiadam
    71
  • Ulubione
    23
  • Z biblioteki
    10
  • 2012
    8
  • Wypożyczone z biblioteki
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Literatura polska
    5
  • Lektury
    5

Cytaty

Więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk 220 linii Zobacz więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk 220 linii Zobacz więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk 220 linii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Edek pomaga Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 10,0
Edek pomaga Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,5
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,0
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także