Trzynastoletni Mikołaj, jeżdżąc warszawskimi autobusami, aby poznać tereny coraz dalej położone od rodzinnego domu, odkrywa również własną drogę do dorosłości. W czasie swych wędrówek poznaje znaczenie miłości i przyjaźni, ucząc się jednocześnie czerpać z nich radość i znosić nieuchronnie związane z nimi burze. W jego życie wdziera się także prawdziwa pasja muzyka mająca ogromny wpływ na jego życie, za którą niekiedy trzeba zapłacić dotkliwą cenę. Bohater staje też nieoczekiwanie wobec fenomenu śmierci. Magiczne tytuły rozdziałów i magiczna wędrówka po autobusowych pętlach doskonale wpisują się w symboliczną warstwę tej pełnej uroku powieści, a znakomita polszczyzna, humor i ciepło są jej dodatkowymi atutami.

| 2014-12-09

No i co ja mam teraz zrobić?
Książka "220 linii" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk jest jeszcze lepsza niż jej poprzedniczka... Pozostaje mi tylko napisać: wspaniała :)

Emisunflower | 2015-05-23
Przeczytana: 20 maja 2015

Opowieść o 13-letnim chłopcu, co rozpoczyna naukę w Gimnazjum. Pasjonat gry na perkusji, muzyka to dla niego wszystko!Jest zamknięty w sobie, wydaje się być srogi, burknięty oraz nie sprawia większego zainteresowania ale jest odważny, honorowy i przyjacielski. Wszystko się zmienia jak dostaje pierwszą Warszawską Kartę Miejską... czuję się dojrzały i czuje się przez to dorosły, wolny i może robić co chce. Zaprzyjaźnia się z 3 przyjaciół, którzy go wspierają i przeżywa pierwszą miłość.

Polecam, fajna i miła lektura. :)

eMka_Bezunia | 2017-02-25
Przeczytana: grudzień 2016

Część druga „ 110 ulic ” przeczytana jeszcze w 2016 i dużo szybciej niż ta pierwsza. Akcja skupia się na młodszym z braci...

Fajniejsza niż "110 ulic", ale tylko tyle - fajniejsza...

Katarzyna | 2014-03-03
Przeczytana: 2011 rok

Nie zdarzało mi się czytać książek tego gatunku, a jeśli nawet, nie było mowy o tym, aby mnie one zaciekawiły. Kiedy ją kupiłam nie wiedziałam, że jest to druga część "110 ulic". Wyjątkowo mnie zaskoczyła. Mimo, że w późniejszym czasie dowiedziałam się o poprzedniej części i zamierzałam ją kupić - nigdy do tego nie doszło i raczej w najbliższym czasie nie dojdzie. Samo "220 linii" dla mnie jest książką ciekawą, ponieważ tak naprawdę nigdy nie wiemy co zdarzy się później. Zaliczam ją do jednych z lepszych jakie czytałam. Polecam!

Echelynne | 2015-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 marca 2015

„220 linii” to książka, która mnie pozytywnie zaskoczyła. Jestem pewna, że gdyby ta pozycja nie znalazła się na mojej liście lektur do konkursu z języka polskiego, nie sięgnęłabym po nią. Dlaczego? Bo nigdy wcześniej o niej nie słyszałam i nigdzie się na nią nie natknęłam.

Opowiada ona o losach Mikołaja, nastoletniego chłopca z olbrzymim zamiłowaniem do muzyki, zwłaszcza do punka, marzącego o prawdziwej perkusji i założeniu zespołu, oraz jego przyjaciół. Rozpoczyna on naukę w nowej szkole, gdzie nie zna nikogo, a nawiązywanie nowych kontaktów przychodzi mu z trudnością. Pewnego razu zostaje wysłany do dyrektorki szkoły za nieodpowiednie zachowanie na lekcji. Jednak na rozmowę z nią musi czekać tak długo, że nudzi go to i podejmuje spontaniczną decyzję, by wyjść ze szkoły. Od tego dnia regularnie odbywa podróże warszawskimi autobusami, od czego zaczynają się jego przygody.

Bohaterowie są dobrze wykreowani. Bez wątpliwości najciekawszą postacią w całej historii jest Kajtek –...

KotzCheshire | 2015-01-04
Przeczytana: luty 2014

To jedna z najlepszych książek jakie czytałam w 2014. Koniecznie przeczytajcie a nie pożałujecie!

estarie | 2015-02-04

Jest to powieść skierowana do młodzieży w wieku od 10-14 lat. Czytałam ją pierwszy raz mając lat dwanaście i do dzisiaj ta niewyróżniająca się wśród książek powieść gości w moim sercu.
Głównym bohaterem jest Mikołaj, typowy dwunastolatek, zamieszkujący Warszawę. Kocha grać na perkusji, toczy słowną wojnę z matką i przekomarza się ze starszym bratem. Akcja powieści zaczyna się, gdy młody bohater musi iść do gimnazjum i stawić czoła nowej rzeczywistości, a to wszystko z niefortunnie złamaną ręką.
Brzmi banalnie? Być może.
A jednak ta książka za sprawą cudownego piórka pani Adamczyk, a także wyjątkowym zdarzeniom w powieści sprawiła, że ilekroć czytam tę książkę czuję na sercu ogromne ciepło.
"220 linii" nie stanowi zlepku kolejnej, dennej historii młodzieżowej, gdzie główną osią jest równie mdła, zadowalająca młodych czytelników miłość. Wręcz przeciwnie! Książka zahacza o prawdziwe problemy, jakim są ubóstwo czy nawet śmiertelna choroba! Co więcej, stanowi cudowną historię...

Yuuki | 2012-01-07

Tą książkę przeczytałam przed "110 ulicami". Moja koleżanka wyciągnęła ją z półki na chybił-trafił, bo była gruba, a ja zwykle czytam grube książki. Bardzo mi się podobała, mimo tego że jest dla chłopaków. Ale ogólnie jestem zadowolona, że ją przeczytałam, bo to jest całkiem inny gatunek książek o którym albo nie słyszałam, albo nie zwracałam na niego uwagi.

pchelka3 | 2014-09-02

Przeczytałam ją dawno-bardzo dawno temu jeszcze kiedy chodziłam do gimnazjum.Nie do końca ją pamiętam.Była smutna,momentami mnie śmieszyło,ale możemy się dowiedzieć jak mało mogą rozumieć nasze dzieci kiedy damy im wiecznie patrzeć na świat przez różowe okulary ;).

Ewelinna | 2010-07-12

Dalsze losy bohatreow ksiazki pt. '110 ulic', ale tym razem glowna postacia jest mlodszy brat Michala, Mikolaj.
'220 linii' to autobusowow- warszawskaodyseja, opowiesc o problemach i pasjach nastolatkow odkrywajacych sens buntu i przyjazni.