Powrót do środka

Return to the Centre
duchowość, kontemplacja
religia
Andrzej

Bede Griffiths, urodzony w 1906 roku w rodzinie anglikańskiej, jest obecnie benedyktynem w hinduskim klasztorze katolickim - aśramie - Szantiwanam w Południowych Indiach. W klasztorze tym, założonym w 1950 roku przez dwóch zakonników francuskich, podjęto pierwszą próbę zorganizowania wspólnoty chrześcijańskiej łączącej zachodnią tradycję monastyczną z duchem i myślą Wschodu. "Powrót do...

"Powrót do środka", podobnie jak tłumaczona na język polski książka "Chrześcijański aśram" (razem z opowieścią autobiograficzną "Złota nić" wydana pod takim właśnie wspólnym tytułem przez Znak w 1974 roku), jest zbiorem rozważań filozoficzno-teologicznych proponujących współczesnemu zmaterializowanemu światu powrót do zapomnianych, a przechowywanych w wielkich religiach Wschodu, wartości kontemplacji, poczucia sacrum, szacunku dla najwyższego Bóstwa, jedynej Prawdy, ostatecznej Tajemnicy, na którą wskazują wszystkie religie, a którą musimy odkryć w nas samych.
SPIS RZECZY
XVII. Tajemnica Ducha 102
XVIII. Joga - droga zjednoczenia 107
Przypisy 116
Od Wydawcy 120

źródło opisu: Instytut Wydawniczy PAX, 1985 (okładka książki + spis treści)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bazyli Venosta | 2017-05-28