Źródła kontemplacji

837150425X
duchowość, kontemplacja, zakony, wiara
religia
K_Schmidt

Pod koniec lat sześćdziesiątych, w okresie szybkich zmian, które zachodziły w całym świecie, jak i w Kościele posoborowym, Thomas Merton zaprosił grupę kontemplatorek - którym sztywne reguły uniemożliwiały jakąkolwiek analizę ważnych wydarzeń w Kościele - na rekolekcje do jego opactwa w Kentucky. Wszystko, o czym mówił podczas owych spotkań, zostało spisane i zredagowane przez Jane Marie Richardson ze zgromadzenia zakonnego loretanek. Ważnym dla Mertona tematem był aspekt prorocki życia kontemplacyjnego. Dzięki wycofaniu się z wyalienowanego społeczeństwa - nie w celu ucieczki od świata , lecz z chęci wskazania, że dzieje się w nim coś złego - rodzą się prorocy. Inne tematy przeprowadzonych rozważań to: "Zen: sposób na bezpośrednie przeżywanie życia", "Prorocki wybór dzisiaj", "Ascetyzm i rezultaty", "Mistyka kobiety". Książkę wieńczy nie publikowany dotychczas esej Mertona "Loretto i Gethsemani".

źródło opisu: sklep.zysk.com.pl

źródło okładki: sklep.zysk.com.pl