Wypadki małżeńskie

Susan Randy Meyers Wydawnictwo: Muza literatura piękna
Muza
2016-09-14
2016-09-14

Solidna powieść o relacjach małżeńskich i rodzinnych, kładąca nacisk na przemoc psychiczną. Książkę czytało mi się bardzo dobrze, byłam zaangażowana w losy bohaterów. Muszę jednak przyznać, że spodziewałam się czegoś mocniejszego i rozumiem niektóre zarzuty dotyczące tego, że powieść jest nudna. Według mnie jest też za długa, niektóre wątki są za bardzo przeciągnięte i czasem miałam wrażenie, że część scen się powtarza, tak bardzo były si siebie podobne. Mimo wszystko uważam, że warto zainteresować się tą książką tym bardziej, że jest mało znana i ma niewiele ocen pomimo tego, że została wydana kilka lat temu. Polecam ją tym, którzy lubią niespieszne powieści obyczajowe traktujące o relacjach małżeńskich i rodzinnych.

Maddy jest pracownikiem socjalnym, łączy pracę zawodową z obowiązkami żony i matki trójki dzieci. Małżeństwo nie zawsze jest idealne. Jej mąż Ben miewa wybuchy złości, co odbija się na całej rodzinie. Za każdym razem kobieta staje przed dylematem, czy ma być potulna dla męża, czy też obojętna i pewna siebie. Pewnego dnia Maddy jedzie samochodem z Benem. Próba rozmowy przeradza się w kłótnię, do tego daje o sobie znać wybuchowy charakter mężczyzny. Dochodzi do wypadku, wskutek którego Maddy odnosi poważne obrażenia i trafia do szpitala.
Okładkowy opis bardzo mnie zaintrygował, spodziewałam się mocnej i wciągającej lektury. Niestety się zawiodłam, miało być ciekawie, a wyszło... nudno. Z każdą kolejną stroną czekałam aż akcja się rozkręci i dokończę książkę z zapartym tchem. Bardzo lubię powieści z motywem małżeństwa i jego ciemnymi stronami. W tym przypadku kompletnie nie mogłam zagłębić się w historię, nie czułam emocji bohaterów. Tempo książki jest bardzo nierówne, momentami akcja pędzi, a za chwilę zwalnia niemal do zera. Na szczęście styl autorki mi pasował i dość szybko przebrnęłam przez książkę. Często w historiach z wątkiem przemocy autorzy posługują się schematem, tutaj było inaczej. Podobało mi się, że małżonkowie zdawali sobie sprawę ze swoich zachowań i problemów. Przemoc została ujęta psychologicznie, przyczyna - skutek. Autorka wkomponowała perspektywę dziecka - nastolatki, co w moim odczuciu podratowało książkę. Czy polecam? Sama nie wiem, z braku laku...

Zainspirowałam się cytatami na okładce, które mówiły, że "nie sposób ja odłożyć na bok, że zmienia myślenie o małżeństwie itp." Spodziewałam się czegoś mocnego i interesującego. Tymczasem dawno nie czytałam tak nudnej książki... Choć naprawdę nie jestem bardzo wymagającym czytelnikiem... Czekałam cały czas, aż coś się wydarzy, co naprawdę nie pozwoli mi sie oderwać od lektury i... Doszłam do końca, a tu nic.... Zawiodłam się, stąd tak niska ocena.

Książka niesamowita.
Historia z pozoru idealnego małżeństwa. Ona psycholog, on adwokat, trójka dzieci, dom na przedmieściach, niestety zaraz na początku bańka pryska. Wewnątrz rodzinę trawi rak, a raczej złość ojca.
Świetnie pokazany rozpad rodziny, siłę kobiety, tragedię dzieci.
Bardzo bodobało mi się prowadzenie narracji przez 3 osoby, różne punkty widzenia, przez co i ten agresywny ojciec zachowuje ludzką twarz.
POLECAM!!

Książka niesamowita.
Świetnie pokazany rozpad rodziny, siłę kobiety, tragedię dzieci.

Książka zrobiła na mnie spore wrażenie. Autorka bez ogródek pokazała jak bardzo zachowanie naszych bliskich determinuje nasze życie i jak drastycznie może je zmienić. Polecam, warto.

Sam wątek ciekawy. Z wykonaniem gorzej, dłużyzny nic nie wnoszące. Ben to kawał gnojka. Momentami ciągnęła się niemiłosiernie.

Książka bardzo mnie rozczarowała, nudna, nie polecam

Książka bardzo mnie rozczarowała, nudna, nie polecam

Porządnie napisana powieść o kryzysie w małżeństwie, o przemocy emocjonalnej, o walce o swoje "ja". Bez fajerwerków, ale pozostaje w głowie na długo

Cegła, na siłę wydłużona. Mnóstwo tekstu, który można po prostu minąć. 250 stron byłoby wystarczające.
Ogólnie Ben to dupek, a Maddy zachowuje się idiotycznie. Razem doprowadzają do tragedii.
Obarczanie Bena o wszystko zło jest zwyczajnie śmieszne.

Obarczanie Bena o wszystko zło jest zwyczajnie śmieszne.

Piękna książka, mocna, dająca do myślenia. Polecam każdemu

Piękna książka, mocna, dająca do myślenia. Polecam każdemu

• W bibliotece
  • Pożyczone
  • Eboomoje:)
  • Może przeczytam

Dodaj cytat z książki Wypadki małżeńskie