Zrozumieć swój czas

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Wśród lawiny książek, próbujących uchwycić trudne do zanalizowania zjawiska zachodzące w kulturze polskiej po upadku komunizmu, książka Teresy Walas wybitnej znawczyni zagadnień teorii literatury i kultury, a zarazem aktywnego krytyka wyróżnia się zarówno rozpiętością ujęcia, jak i wielorakością proponowanych perspektyw i punktów widzenia. Począwszy od fundamentalnego szkicu Kultura polska po komunizmie, poprzez teksty poświęcone realizmowi w polskiej prozie powojennej, wartościowaniu w krytyce literackiej, milczeniu intelektualistów, regresywnej utopii kulturalnej współczesnej prawicy, kwestii wzniosłości w kulturze najnowszej, polskich noblistach na tle kultury masowej, aż po sprawę krytyki feministycznej Teresa Walas szuka tematów poruszających, budzących kontrowersje, aktualnych i przedstawia je w sposób oryginalny, intrygujący, zapraszając czytelników do dalszej, fascynującej dyskusji.

Judym | 2016-01-29
Tomasz Grygieńć | 2014-09-16