Kulturowa teoria literatury 2. Poetyki, problematyki, interpretacje

Wydawnictwo: Universitas
Walas, Nycz, teoria literatury
LubimyCzytać

Kulturowa teoria literatury 2: poetyki, problematyki, interpretacje, pod red. Teresy Walas i Ryszarda Nycza - to druga część szerzej zakrojonego projektu, będącego rezultatem zespołowej pracy, a zmierzającego do restytuowania badań teoretycznoliterackich w horyzoncie współczesnej refleksji humanistycznej oraz obecnej sytuacji kulturowo-cywilizacyjnej. Jego część pierwszą stanowił tom Kulturowa teoria literatury: pojęcia i problemy, pod red. M. P. Markowskiego i R. Nycza (2006). Projekt niniejszy koncentruje się na empirycznie ugruntowanych sposobach badań literacko-kulturowych (odniesionych tu do wszelkich zorganizowanych znaczących praktyk dyskursywnych czy semiotycznych). Zgrupowano je w trzy zespoły: poetyk - wynajdujących reguły organizacji danego dyskursywnego pola problemowego; problematyk - poszukujących podobnie porządkujących kategorii w transdyscyplinowym polu wykraczającym poza standardowe możliwości analityczne naszej dyscypliny; oraz interpretacji - podejmujących próby kulturowej lektury konkretnych niepowtarzalnych przypadków (tekstów). Studia pomieszczone w książce choć wspierają się oczywiście na wynikach badań prezentowanych w bogatej światowej literaturze przedmiotu z zakresu wielu dyscyplin (literaturoznawstwo, filozofia, estetyka i antropologia literatury, socjologia i teoria kultury, studia kulturowe, mediologia), to przynoszą też próby autorskich, oryginalnych rozwiązań nowych problemów wyłaniających się w nowej sytuacji kulturowej. Prace te prezentują zarówno zastosowania metod literaturoznawczych do analizy nieliterackich obiektów kulturowych, jak też - może nawet przede wszystkim - propozycje kulturowej metody analizy właśnie szeroko rozumianych tekstów literackich.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!