Ból

Okładka książki Ból
Zeruya Shalev Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
443 str. 7 godz. 23 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
כאב
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2016-10-12
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-12
Liczba stron:
443
Czas czytania
7 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328027572
Tłumacz:
Magdalena Sommer
Tagi:
Izrael cierpienie literatura hebrajska literatura izraelska małżeństwo odmiana losu pierwsza miłość rozpacz rozstanie samotność spotkanie trauma uczucie

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
670 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2118
1379

Na półkach: , ,

Ból definiowany jest jako "subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstające pod wpływem bodźców, (...) uszkadzających tkankę lub zagrażających jej uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane. Receptorami bólowymi są nocyceptory." Ale pojęciem bólu możemy też definiować nasze odczucia psychiczne, jak rozpacz, stratę kogoś bliskiego, życiową porażkę, traumatyczne przeżycia.

"Ból" to właśnie taka książka, w której te oba rodzaje bólu się przenikają.

Iris - główna bohaterka powieści przed dziesięciu laty doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu, podczas ataku terrorystycznego. Skomplikowane wielomiesięczne leczenie, liczne operacje pozwoliły jej na powrót do życia, ale ból pozostał. Podczas jednej z wizyt w poradni leczenia bólu, Iris spotyka Ejtana, swoją pierwszą wielką miłość, człowieka, który ją porzucił blisko 30 lat temu, co było dla niej ogromną traumą. Uczucie odżywa; odżywa też ból tamtych chwil - rozpacz po porzuceniu, depresja, brak chęci do życia. Nagłe i nieoczekiwane szczęście Iris z powodu odnalezienia dawnej, ale nadal żywej miłości i rozważania nad rozpoczęciem nowego życia, zakłócone zostają przez niepokojące wieści o kłopotach w jakie popadła jej córka Alma. Znów ból rozdziera serce matki, zastanawiającej się gdzie i kiedy popełniła błędy w wychowaniu córki, jak wyrwać ją spod złych wpływów otoczenia. Ale ból sprawia jej też nawet chwilowa rezygnacja ze spotkań z Ejtanem; bólem przeszywa również poznawana prawda, niemoc i odczuwana porażka w relacjach z Almą.

"Ból" to swego rodzaju rozliczenie z przeszłością, ale też poszukiwanie w niej przyczyn wszelkich nieszczęść i niepowodzeń, które miałyby wpłynąć na życie bohaterki, jak niełatwe relacje z mężem, niemożność porozumienia się i utrzymania zdrowych relacji z dorosłą córką. Iris wciąż rozważa kto odpowiada za jej poczucie bycia skrzywdzoną i czy naprawdę osiągnęła w życiu to, czego pragnęła, co chciała.

Styl pisania typowy dla prozy tej izraelskiej pisarki. Mnie powieść wciągnęła, podobnie jak poprzednie książki tej autorki.

Ból definiowany jest jako "subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstające pod wpływem bodźców, (...) uszkadzających tkankę lub zagrażających jej uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane. Receptorami bólowymi są nocyceptory."...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    978
  • Chcę przeczytać
    900
  • Posiadam
    171
  • Ulubione
    25
  • Audiobook
    23
  • Teraz czytam
    19
  • 2020
    19
  • Audiobooki
    18
  • 2018
    17
  • 2023
    16

Cytaty

Więcej
Zeruya Shalev Ból Zobacz więcej
Zeruya Shalev Ból Zobacz więcej
Zeruya Shalev Ból Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także