Ból

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
כאב
Ag2S

Przypadkowe spotkanie z niewidzianym od lat Ejtanem, wielka młodzieńczą miłością Iris, na nowo otwiera nie do końca zagojone rany. Mimo żalu i gniewu, jątrzących się w kobiecie przez długi czas, uczucie nie wygasło i odradza się na nowo. Z taką mocą i namiętnością, że Iris gotowa jest poświęcić szczęście swojej rodziny i zadać bliskim ból, którego sama doświadczała przez lata. Bezkompromisowa, szczera i poruszająca do głębi proza.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Jolanta | 2017-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2017

Lubię powieści psychologiczno-obyczajowe. To moje pierwsze spotkanie z autorką, ale mam nadzieję, że nie ostatnie.
Opowiedziana przez autorkę historia pokazuje uczucia dojrzałej kobiety - 45-cio letniej Iris; wobec siebie z młodości, zakochanej dziewczyny, ale nie tylko.
Często wracamy wspomnieniami do pierwszej miłości, niekiedy idealizujemy ją, zwłaszcza wtedy, kiedy wydaje nam się, że następne związki nie spełniają naszych oczekiwań.
Iris udało się ułożyć życie, ma męża, dwoje dorastających dzieci oraz pracę. Wypadek, któremu uległa 10 lat wcześniej podczas zamachu bombowego w Jerozolimie, wymagał długiego leczenia oraz prawie nieustannej rehabilitacji. To jest w dalszym ciągu czas trudny dla niej i jej bliskich. Powracający ból i trauma zmieniły rodzinę. Pewnego dnia w klinice leczenia bólu Iris spotyka swoją pierwszą, wielką miłość - Ejtana, przez którego została porzucona, gdy miała 17 lat. Wracają wspomnienia, uczucie bólu "psychicznego", i pojawia się ponownie...

_fantasquemagorie_ | 2017-04-07
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie, 2016
Przeczytana: 24 listopada 2016

Bohaterką powieści jest kobieta dojrzała, stojąca na progu menopauzy. Mężatka, matka dwójki (już podrośniętych) dzieci, dyrektorka szkoły, Żydówka cierpiąca na "ból post-traumatyczny". Niegdyś "sparaliżowana ze smutku", „wciąż czymś zajęta dziewczynka”, pewnego dnia „narodziła się z powrotem pojedyncza i samotna". Zawieszona w "przerwie między pamięcią a odnową” idzie przez życie „kolebi[ąc] się spazmatycznie ze swoją platynową miednicą”, „skazana na odtwarzanie w całości historii swojego wypadku”. W jej ciele, ciągle i na okrągło wije się "smok bólu".

W swojej najnowszej powieści Zeruya Shalev porusza problematykę specyficzną dla perspektywy kobiecej. Mamy tu feerię rozważań dotyczących rodziny, macierzyństwa, miłości, małżeństwa, bliskości, oddalenia, rozmaitych krzywd. Mamy wiwisekcję „warstwy brudu narosłej w ciągu wielu lat wspólnego życia”, „beznadziejności kobiecego wysiłku", zaludniania królestwa posłusznymi poddanymi, rozżalenia odczuwanego w stosunku do własnego...

To moje pierwsze spotkanie z taką literaturą Izraelską i absolutnie genialne, zaliczam do bardzo udanych.
Izraelska pisarka Zeruya Shalev napisała dobrze swoją powieść, chociaż trudna jest w odbiorze, a bardzo dobra.
Historia opowiadająca o 40-letniej kobiecie Irys. Jako dodatek, taki suplement ukazane są jej problemy, stare jak świat, zwykłe i zwyczajne jak znane wielu nas. Wszystko rozpoczyna się przypadkowym spotkaniem z dawną młodzieńczą miłością niewidzianą przed laty spotyka się z mężczyzną Ejtanem, którego bardzo kochała na nowo otwiera się jej świat, nie zagojone rany zostają. Jedno takie krótkie spotkanie odmieni życie tak wielu już osób. Irys główna bohaterka decyduje się na natychmiastowy drastyczny, dramatyczny krok, który odnosi bardzo zły skutek jest lawiną konsekwencji, którą ponosi i zadaje ból innym, swojej rodzinie oraz sobie samej. Nie jest świadoma tego co czują jej bliscy z rodziny i, że cierpią przez Irys zachowanie. A tu chodzi o ból taki w przenośni, ból...

Mey-Mey | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Jak to jest, gdy los daje nam drugą szansę?
Czy można bezkarnie wrócić do przeszłości?

Pierwsze spotkanie z tą izraelską pisarką było strzałem w dziesiątkę. Książka, która pozornie jest o utraconej dawno temu miłości okazuje się być emocjonalną analizą rodziny, życia i bólu. Gorąco polecam!

Elżbieta | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 16 maja 2017

Książki Zeruyi Shalev mają cudowną moc wciągania i pochłaniania czytelnika,bo nie sposób uwolnić się od emocji jakie w sobie niosą. Tak to było ze mną gdy czytałam tą książkę. Tytułowy „Ból” ma w niej różne oblicza,choć w moim odczuciu wszystkie sprowadzają się do jednego: bólu egzystencjalnego bohaterki. Te oblicza bólu,które ona odczuwa to: ból fizyczny będący skutkiem ran odniesionych w wyniku uczestnictwa w zamachu terrorystycznym,ból zranionej psychiki dziecka po utracie ojca we wczesnym dzieciństwie,ból odrzucenia przez młodzieńczą miłość,ból rozterek moralnych jako kochanki,żony i matki zmuszonej do wyboru między szaleństwem powrotu do młodzieńczej miłości,a utrzymaniem,w miarę dobrej, kochającej się,choć przejściowo pogubionej się, rodziny. Głębokim przeżyciom bohaterki towarzyszy bardzo dobrze budowane przez autorkę napięcie,które to sprawia,że książkę czyta się błyskawicznie. No, może czasami autorka przesadza z tym rozemocjonowaniem bohaterki, ale mnie czytanie tej...

kodoga | 2016-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2016

Zeruya Shalev. Jakże ona potrafi pisać o kobietach, jak doskonale potrafi wniknąć w najgłębsze zakamarki ich psychiki. Oczywiście, sama przecież jest kobietą, a jednak niewiele jest pisarek, które tak potrafią oddać kobiece dylematy, rozterki, moralne zmagania z samą sobą. Jej powieści to także piękny język i specyficzny klimat izraelskiej codzienności.
Ból to powieść na wskroś nowoczesna, a jednak dotykająca kwestii uniwersalnych . Jak zawsze u Z. Shalev główna postać wokół której toczy się akcja to kobieta , w tym przypadku mężatka z dwójką prawie dorosłych dzieci, zaś na horyzoncie pojawia się dawna, pierwsza i wielka miłość. Problem stary jak świat rzec by można, jednak sztuka polega na zrobieniu z tego nierzadkiego przecież moralnego dylematu niemal arcydzieła, co znakomicie udało się autorce. Nie wiem, czy to aby nie najlepsza książka Z. Shalev spośród wydanych dotąd w Polsce.
Polecam!

joaśka | 2017-03-02
Przeczytana: 01 marca 2017

Ocena jest surowa: to fakt. Byłaby wyższa, gdybym nie przeczytała wcześniejszych książek autorki ("Mąż i żona", "Po rozstaniu", "Życie miłosne"). Chcąc nie chcąc porównuję ją do dotychczasowych osiągnięć Z. Shalev i nie wygląda to najlepiej.
Książka z potencjałem, ale cóż po tym, jak w dużej mierze jest przegadana; powierzchowna; miejscami wręcz płytka i naiwna. Taki moralitet pisany na kolanie.

Mariolka | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Chwilami to jest nawet porywająca powieść współczesna, ale kluczowe jej rozwiązania są tak naiwne i moralizatorskie, że aż boli. Powiedziałabym: nic specjalnego. Nie wiem skąd nad nią taki zachwyt w mediach.

Anna | 2017-12-31
Przeczytana: 28 grudnia 2017

"Miłość ma wiele twarzy- mówi Iris. – Czasami jest oderwana od życia jak latawiec bez sznurka, wiesz, że odlatuje do nieba, ale nie próbujesz go złapać, żeby nie wypuścić z rąk innych, ważniejszych rzeczy."

Książki tej autorki wręcz porażają swoją nie tylko oryginalnością, ale również ogromną znajomością psychiki kobiecej. Są z rodzaju tych, które zostawiają obrażenia.
Literatura piękna na wysokim poziomie. GORĄCO POLECAM!

Michał | 2016-10-17
Przeczytana: 16 października 2016

Cóż napisać... arcydzieło. Porywająca swoją finezją i drobiazgowością fabuła, i to charakterystyczne dla pisarstwa Shalev, a właściwie dla jej bohaterek, rozedrganie i wszechobecna niepewność, tak bardzo ludzka i bliska.

Czytamy w weekend

Za tydzień o tej porze wszystko już będzie gotowe i zapięte na ostatni guzik: choinka, prezenty, świąteczna kolacja, terminarz spotkań z rodziną. Ale póki co jeszcze jest czas, żeby sobie w spokoju poczytać w weekend, odsuwając na bok te wszystkie niezałatwione rzeczy. W jakie książki w ten weekend uciekacie przed obowiązkami?

15 powieści, na które czekamy tej jesieni

Knausgård, Despontes, Strout, Mendoza, Oates, Twardoch – te nazwiska znów będą częściej na ustach czytelników, bo w najbliższych miesiącach ukażą się kolejne książki tych pisarzy. To jednak nie koniec książkowych emocji. Na księgarskich półkach pojawią się również polskie wydania powieści, o których było w tym roku głośno na świecie. Jest na co czekać.