Pogoń za miłością

Tłumaczenie: Aleksandra Ambros
Wydawnictwo: Czytelnik
The Pursuit of Love
Róża_Bzowa

Nancy Mitford (1904-1973), angielska powieściopisarka, dziennikarka i biografka, pochodziła z rodziny arystokratycznej i była najstarszą z sześciu sióstr Mitford, w swoim czasie bardzo sławnych w londyńskiej socjecie, między innymi dzięki radykalnym poglądom politycznym – od faszyzmu do komunizmu. "Pogoń za miłością", część pierwsza trylogii, daje barwny portret ziemiańskiej rodziny,...

"Pogoń za miłością", część pierwsza trylogii, daje barwny portret ziemiańskiej rodziny, ironiczny i nostalgiczny zarazem, który został napisany na kanwie wspomnień autorki z okresu międzywojennego, II wojny światowej i czasów bezpośrednio po niej.

Narratorka Fanny spędza wakacje w Alconleigh, posiadłości wujostwa, wśród licznego ciotecznego rodzeństwa. Przyjaźni się ze swoją rówieśnicą Lindą, i to Linda, piękna wrażliwa i nieobliczalna, jest właściwą bohaterką powieści.

Życie we dworze toczy się blisko natury, głównymi wydarzeniami są polowania. Pan domu, kapitalnie odmalowany wuj Matthew utrzymuje twardy reżim, ale dzieci mają własne sekrety, swoją kryjówkę i tajemne zebrania, a nastoletnie Fanny i Linda marzą o miłości, snując na jej temat najrozmaitsze fantazje. W dorosłym życiu ich losy ułożą się według wzoru „rozważna i romantyczna”.

W przygotowaniu dalsze części trylogii, "Love in a Cold Climate" i "Don’t Tell Alfred".

źródło opisu: Czytelnik, 2016

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=488

anka | 2017-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Nie, nie, nie, nie, nie.... Już sama okładka zachęciła mnie do lektury, nie wspominając o moim ulubionym okresie międzywojennym, ale niestety książka jest mdła i to mdła przez duże M. Czyta się może i nie najgorzej, jednak bez większych emocji i przyjemności. Początkowo miałka treść wydała mi się skutkiem tego, że książkę napisano 70 lat temu, ale z każdą kolejną stroną uświadamiałam sobie, że nie w tym rzecz. Panna Mitford po prostu usiadła i napisała książkę o niczym, bo niczego wartościowego z tej lektury chyba wynieść nie można (sama przyjemność czytania w tym przypadku również została zachwiana).
To prawda, czytałam gorsze rzeczy, ale nie o to chodzi, żeby chwalić najlepsze z najgorszych. Przeczytać można, ale jak to mówią - szału nie ma.

Karolina | 2017-05-05
Przeczytana: 03 maja 2017

Książka nie porywa jak wiatr jesienny liść, ale... Po kilkudziesięciu stronach przestałam śledzić tragiczne losy głównej bohaterki. Jej dzieje są podobne do tych wiele razy wcześniej i później ukazywanych w tym gatunku literackim. Zaciekawiły mnie natomiast opisy różnic pomiędzy ówczesnym angielskim ziemiaństwem i mieszczaństwem, w etyce, obyczajach, celach życiowych. Autorka pokazała, jak wyspiarze pojmowali patriotyzm i odnosili się do kontynentalnej Europy. Jest też o uchodźcach z Hiszpanii, którzy uciekli do Francji przed wojną domową. Sięgnęłam po powieść dla rozrywki, a otrzymałam obraz życia codziennego z historią w tle sprzed 70 lat. I wcale nie żałuję, że było mniej zabawy niż nauki.

Michele | 2016-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2016