Od cepra do wariata

Wydawnictwo: LTW
Tatry, góry, Zakopane, felieton
literatura piękna

Zbiór felietonów zakopiańskich ukazujące czytelnikowi specyficzną atmosferę Zakopanego w okresie międzywojennym.

Opis mieszkańców i przyjezdnych zauroczonych Tatrami i tym wyjątkowym miastem, nurtujące ich problemy, barwne przygody - to treść tej interesującej, pisanej z wielką pasją książki.

źródło opisu: LTW, 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Steppenwolf | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Po przeczytaniu nasuwają się pewne refleksje na temat różnic nie tylko między przedwojennym a dzisiejszym Zakopanem, ale także między II a III RP. W czasach opisywanych przez Malczewskiego potrafiliśmy promować swój kraj, być z niego dumni, pokazywać go w jak najlepszym świetle ku pożytkowi tak rodaków, jak i cudzoziemców, tłumnie przyjeżdżających do Polski i korzystających z dobrodziejstw takich miejsc jak Zakopane i niejednokrotnie z sentymentem tam wracających. Co zaś mamy dzisiaj? Mamy tylko pedagogikę wstydu, obciążanie Polaków za wyimaginowane przewiny, szerzenie niczym nieuzasadnionych narodowych kompleksów... idzie to w świat, a efekt jest widoczny. Do Polski cudzoziemcy ściągają tylko dla pięknych kobiet i niskich (jak dla nich) cen, co światlejszy zachwyci się naszym krajem i dojdzie do wniosku, że wszystko co o nim słyszał to bzdury. Felietony Malczewskiego aż nazbyt dobitnie pokazują jak diametralnie zmieniło się podejście Polaków do samych siebie. Widać to nie li tylko...

Smiejka | 2013-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2013, Góry
Przeczytana: 07 lutego 2013

Powiem tak - lepiej poczytać felietony zakopiańskie Malczewskiego niż się do Zakopanego pofatygować osobiście. Ta niewielka książeczka dostarcza dużo więcej rozrywki a dobry humor zapewniony!

Neska | 2013-05-16
Przeczytana: 2013 rok

Nie udało mi przeczytać tej książki do końca co nieczęsto mi się zdarza. Kompletnie mnie nie wciągnęła.

Nenede | 2019-03-29
Aśka | 2018-02-03