Od cepra do wariata

Okładka książki Od cepra do wariata Rafał Malczewski
Okładka książki Od cepra do wariata
Rafał Malczewski Wydawnictwo: LTW literatura piękna
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
LTW
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788388736827
Tagi:
Tatry góry Zakopane felieton
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
98
95

Na półkach:

Zakopane w okresie międzywojennym jest miejscem nieobliczalnym, rządzącym się własnymi, niepojętymi dla ceprów (przybyszy z nizin) prawami. Ugrupowania polityczne dzielą się na zwolenników i przeciwników budowy kolejki na Kasprowy, najzagorzalszą sektą są brydżyści, a osobą najbardziej narażoną na lincz – nieszczęsny meteorolog, ciężko pokutujący za narowy górskiego klimatu. Jednym słowem: „jak [ktoś] przyjechał [do Zakopanego] ceprem, tak wyjedzie skończonym tumanem.”

Ironia, zdrowy krytycyzm i bezlitosny dowcip – tak najcelniej można zdefiniować styl felietonów Rafała Malczewskiego. Autor zgrabnie wbija szpile zarówno mieszkańcom Zakopanego, jak i przybywającym doń turystom, bezustannie doprowadzając czytelnika do nieco złośliwego chichotu. Jego ulubionym tematem jest chyba jednak samo miasto, ostoja amatorów wydzielanego przez nie „narkotycznego jadu”, narciarzy i innych przedstawicieli miejscowej „elity hysiów, co to przybywszy niegdyś na trzy godziny (…) osiedlili się (…) na wieczność”. Lojalnie ostrzegam z góry, że podobne ryzyko zagraża wszystkim, którzy nieopatrznie sięgną po niniejsze felietony. Kto raz zacznie czytać, na zawsze już przesiąknie zamiłowaniem do specyficznego klimatu książki...

Cała recenzja na moim blogu: http://lekturymolinki.blogspot.com/2019/10/od-cepra-do-wariata-felietony.html

Zakopane w okresie międzywojennym jest miejscem nieobliczalnym, rządzącym się własnymi, niepojętymi dla ceprów (przybyszy z nizin) prawami. Ugrupowania polityczne dzielą się na zwolenników i przeciwników budowy kolejki na Kasprowy, najzagorzalszą sektą są brydżyści, a osobą najbardziej narażoną na lincz – nieszczęsny meteorolog, ciężko pokutujący za narowy górskiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
440
73

Na półkach: , ,

Po przeczytaniu nasuwają się pewne refleksje na temat różnic nie tylko między przedwojennym a dzisiejszym Zakopanem, ale także między II a III RP. W czasach opisywanych przez Malczewskiego potrafiliśmy promować swój kraj, być z niego dumni, pokazywać go w jak najlepszym świetle ku pożytkowi tak rodaków, jak i cudzoziemców, tłumnie przyjeżdżających do Polski i korzystających z dobrodziejstw takich miejsc jak Zakopane i niejednokrotnie z sentymentem tam wracających. Co zaś mamy dzisiaj? Mamy tylko pedagogikę wstydu, obciążanie Polaków za wyimaginowane przewiny, szerzenie niczym nieuzasadnionych narodowych kompleksów... idzie to w świat, a efekt jest widoczny. Do Polski cudzoziemcy ściągają tylko dla pięknych kobiet i niskich (jak dla nich) cen, co światlejszy zachwyci się naszym krajem i dojdzie do wniosku, że wszystko co o nim słyszał to bzdury. Felietony Malczewskiego aż nazbyt dobitnie pokazują jak diametralnie zmieniło się podejście Polaków do samych siebie. Widać to nie li tylko po wyłaniających się z tekstów przemyśleniach samego Malczewskiego, ale i opisanych przezeń postaci, jak i z samej towarzyszącej zakopiańskiemu międzywojniu aury. Mimo to autor dostrzega wiele niekorzystnych niuansów, które słusznie poddaje konstruktywnej krytyce, nierzadko zabarwionej humorem.

Po przeczytaniu nasuwają się pewne refleksje na temat różnic nie tylko między przedwojennym a dzisiejszym Zakopanem, ale także między II a III RP. W czasach opisywanych przez Malczewskiego potrafiliśmy promować swój kraj, być z niego dumni, pokazywać go w jak najlepszym świetle ku pożytkowi tak rodaków, jak i cudzoziemców, tłumnie przyjeżdżających do Polski i korzystających...

więcej Pokaż mimo to

avatar
199
116

Na półkach: , , ,

Nie udało mi przeczytać tej książki do końca co nieczęsto mi się zdarza. Kompletnie mnie nie wciągnęła.

Nie udało mi przeczytać tej książki do końca co nieczęsto mi się zdarza. Kompletnie mnie nie wciągnęła.

Pokaż mimo to

avatar
643
241

Na półkach: ,

Powiem tak - lepiej poczytać felietony zakopiańskie Malczewskiego niż się do Zakopanego pofatygować osobiście. Ta niewielka książeczka dostarcza dużo więcej rozrywki a dobry humor zapewniony!

Powiem tak - lepiej poczytać felietony zakopiańskie Malczewskiego niż się do Zakopanego pofatygować osobiście. Ta niewielka książeczka dostarcza dużo więcej rozrywki a dobry humor zapewniony!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    74
  • Przeczytane
    41
  • Posiadam
    18
  • 2014
    2
  • Góry/wspinaczka
    2
  • Tatry
    2
  • Literatura górska
    2
  • Eseje, publicystyka
    2
  • Biografie/Autobiografie/Dzienniki
    1
  • 2013
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od cepra do wariata


Podobne książki

Przeczytaj także