Pępek świata : wspomnienia z Zakopanego

Zakopane dwudziestolecie międzywojenne
biografia, autobiografia, pamiętnik
83-910483-5-7
Zakopane dwudziestolecie międzywojenne

Rafał Malczewski upodobał sobie w żartobliwy sposób opisywać sylwetki osób, które na przestrzeni lat pojawiały się w Zakopanem. W zabawny a nawet groteskowy sposób również opisywał życie zakopiańskich górali. Ta książka zawiera całą galerię znanych postaci, sław owianych już legendą i ówczesnych mieszkańców Zakopanego. Można zauważyć również pewne zagrywki polityczne, stąd...

W opisie tej książki na Lubimy czytać widnieje "...wspomnienia oddają specyficzną atmosferę jaka panowała w dwudziestoleciu międzywojennym w stolicy Tatr".
Może i tak jest. Ale ponieważ ta specyficzna atmosfera jest opisana w specyficzny sposób (dla mnie nieciekawy i irytujący) to nie kończę, odkładam.

72/52/2020

Dla osób, które interesują się dwudziestoleciem międzywojennym w Polsce, artystyczną bohemą, lektura obowiązkowa. Dla innym ciężka do przebrnięcia książka.

Sam nie wiem… Niby wspaniały temat. Moje ukochane Tatry i Podhale… Międzywojnie… Pisarze i malarze… Czego więcej trzeba? Ale wszystko napisane jakimś takim hermetycznym językiem, slangowym, do tego jakieś regionalizmy - momentami czyta się to z trudem. Chociaż niektóre anegdoty rozbawiły mnie do łez.

Kapitalny, niezwykle bogaty, choć nieco archaiczny już język jest równie wielką zaletą tej książki, co zajmujące informacje o nietuzinkowych postaciach, które przez krótszą czy dłuższą chwilę pomieszkiwały w przedwojennym Zakopanem.

Świetna książka dla "zakopanofili". Dzięki anegdotom Rafała Malczewskiego można przenieść się do stolicy Tatr w okresie międzywojennym. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto jak zamyka oczy "widzi Giewont".

Rafał Malczewski świetnym malarzem był. Niezłym opowiadaczem. "Pępek świata" dowód stanowi.
Dykteryjki, anegdoty, facecje... Maluje tu RM piękny obraz w nierealistycznej manierze.
Wspomnienia - zatem wybiórcza to rzecz. Anegdotyczna.
Mitologizowanie II RP w pełnej krasie. Ale to czas młodości RM.
Po zaborach, Wielkiej Wojnie... Upojenie wolnością ku przetrwaniu kolejnej...

Po lekturze jeszcze bardziej tęsknię do tego słodkiego umęczenia, które następuje po całodziennym raźnym bieganiu po górach.

Na półkach: , , , , , ,

Ciekawa, choć miejscami nieco chaotyczna i zawikłana opowieść o Zakopanem z punktu widzenia mieszkańca? rezydenta? z czasów XX-lecia międzywojennego. Malczewski ma cięty język, dowcipny styl i na pewno warto sięgnąć po tę pozycję.

• Góry
  • 2019