Grzech

Seria: Jej Portret
Wydawnictwo: Rebis
Sin

Inne wydania

Ruth ma talent, urodę i pieniądze. A jednak ta córka magnata prasowego od dzieciństwa nosi w sobie wielki ból, który stopniowo przeradza się w nienawiść...

źródło opisu: Rebis, 2006

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Nana | 2014-05-11
Przeczytana: 09 maja 2014

Książka niewielka (co to jest 150 stron?), ale naprawdę wyjątkowa. Nie spodziewałam się, że sięgając po taką pozycję dostanę tak niespotykaną historię w wydaniu bardzo poręcznym, bo skondensowanym. To jest moja pierwsza lektura, którą sobie sama narzuciłam od długiego czasu, może dlatego tak wyjątkowo mnie wciągnęła, ale to nie zmienia faktu, że jest naprawdę dobra i interesująca. Nad główną bohaterką i analizą jej charakteru, postępowania, uczuć - mogłabym się rozwodzić przez cały tydzień. Mogłoby się wydawać, że kobieta famme-fatale, jaką jest Ruth, uwypukla nienawiść czytelnika do całej pozycji, bo w końcu to ona jest tutaj narratorem, jednak... Jest w tej pozycji coś innego, coś co sprawia, że mogłabym zrozumieć postępowanie Ruth i nie oceniać go aż tak negatywnie... Przynajmniej to na początku książki ;)
Czy to oznacza, że mam skłonności do bycia tą złą...? A to jest akurat ciekawe pytanie, na które z chęcią poszukałabym odpowiedzi.

lullaby | 2011-02-12
Przeczytana: 05 lutego 2011

Bo to zła kobieta była… czyli o tym, jak zazdrość niszczy życie.

Na książkę natknęłam się w bibliotece. Nie słyszałam o niej wcześniej. Zaintrygowana opisem z okładki, zabrałam lekturę do domu. I co też takiego przyniosłam…?

„Grzech”, to historia pewnej kobiety o imieniu Ruth. Ładnej, utalentowanej, wywodzącej się z domu magnata prasowego. Można powiedzieć – miała wszystko, a jednak najbardziej na świecie pragnęła jednego – być tą pierwszą, jedyną i nigdy nie mieć siostry… Kuriozalne marzenie zniweczyła osierocona kuzynka, którą przyjęto w Lexington, jakby była pierworodną córką właścicieli. Zdaniem Ruth, Elizabeth zajęła należne jej miejsce. Ukradła uwagę najbliższych, zniszczyła dzieciństwo, wpędziła w sidła zła i zazdrości. To Elizabeth była tą dobrą, skromną dziewczynką. Ruth od zawsze była jej przeciwieństwem. I choć w życiu osiągnęła wiele, ciągle chciała więcej - dążyła do zniszczenia rywalki – chciała odebrać fałszywej siostrze wszystko, co niesłusznie dostała od losu....

Ania | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Małe dzieci są zazdrosne o rodzeństwo gdy rodzic przytula jedno a drugie nie. Z czasem przechodzi i dalej rodzeństwo się kocha. Gorzej jeśli ta zazdrość przejawia się w nienawiść czego jesteśmy świadkami głównej bohaterki Ruth powieści "Grzech".

Książka może nie jest jakaś wciągająca, pomimo, że czyta się w jeden dzień ale też ma mało stron. Pokazuje punkt psychologiczny gdzie z nienawiści, zazdrości, obsesji człowiek niszczy życie nie tylko swoje ale też najbliższych.

Autorka pokazuje, że świat jest nie tylko kolorowy ale też zły i to zło rodzi się w naszej głowie.

Karolina | 2014-12-06

Nigdy się nie spodziewałam, że ta niepozorna pozycja stanie się jedną z moich ulubionych. Uwielbiam ją za postacie, za język którym jest napisana. Niby prosta a bardzo głęboka.
Ruth nie potrafi cieszyć się tym co ma, bo zatruwa ją nienawiść do przybranej siostry. Całe swoje życie podporządkowuje temu, żeby pewnego dnia zobaczyć ból na twarzy Elizabeth. I chce żeby ten ból był jak największy.
Ruth jest cierpliwa, potrafi latami grać i przybierać maski. Zawsze czai się w mroku, nie przepuści okazji do zemsty. Tylko właśnie za co ta zemsta? Ruth nienawidzi Elizabeth po prostu za to, że jest. W jej mniemaniu odebrała jej miłość która należała się tylko jej, którą nie chciała się dzielić.Dlatego również postanawia odebrać jej wszystko. Czasem miałam jednak wrażenie, że zazdrości jej również tego jaka jest. I jak postrzegają ją inni. Ona sama jest jej przeciwieństwem. Nie potrafi powiedzieć sobie dość. Opanować się. To wszystko narasta w niej. Ruth coraz bardziej pogrąża się...

Kevorkian | 2014-11-26
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 listopada 2014

Książka króciutka, pisana przepięknym, kobiecym, subtelnym językiem, który aż gra w głowie jak muzyka. Nie jest przekombinowany, przeintelektualizowany - i to wszystko na plus.

A fabuła - cóż, też jest subtelna, tak subtelna, że prawie jej nie ma. Zazdrość jednej siostry o drugą i tyle. Chęć odebrania jej wszystkich "rzeczy i zabawek", łącznie z partnerami. Jedna siostra delikatna i dobra jak wyjęta z bajki dla małych dzieci, druga zła i zawistna jak siostry Kopciuszka.

To dla mnie ciut za mało na powieść cokolwiek więcej niż dobrą, nawet mimo mojego zachwytu nad językiem autorki.

katherina910 | 2013-09-24
Przeczytana: 24 września 2013

Historia siostr przyrodnich, a w jej tle zazdrosc, zycie w cieniu, nienawisc. Utwor ukazuje nam do czego zdolny jest czlowiek pod wplywem nienawisc, jak wyniszczajacy ma wplyw na organizm, a takze jak stopniowo staje sie ona obsesja i jak odbiera przy tym rozum. Zemsta bywa gorzka. Niszczy nie tylko zycie osobie, ktora tego doswiadcza ale rowniez tej, ktora sie tego dopuszcza. Kolejna ksiazka dajaca lekcje zycia czytelnikom.

Magdalena | 2010-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2010

Książka, którą jak sądzę trzeba przeczytać kilka razy, by tak naprawdę zrozumieć co autor miał na myśli.
Powieść nasączona nienawiścią, buntem i dziecięcą zazdrością, która nie znika mimo lat głównej bohaterki.

oczytanaa | 2014-09-27

Mimo wszystko, polecam.
Książka intryguje od pierwszej strony.
Tematyka nie jest łatwa.
Ale jeśli ktoś lubi psychologiczne książki, to pozycja ta jest dla niego.

anza19 | 2013-01-30

Ruth nienawidzi swojej kuzynki Elizabeth, która po śmierci rodziców i przygarnięciu przez rodzinę Ruth odebrała jej prawo bycia pierworodną. Trudno nie dostrzec podobieństwa do "Balladyny", podobieństwa postaci, charakterów i poniekąd akcji. Elizabeth jest uosobieniem dobra, miłości i piękna. Ruth jest ironiczna, pełna utajonej złości, zazdrosna, zazdrosna i jeszcze raz zazdrosna.

Nikt o tym nie wie, Ruth jest geniuszem w ukrywaniu swoich uczuć. Od najmłodszych lat zabiera kuzynce jej rzeczy, by na osobności przebierać się w halki Elizabeth, używać jej grzebieni i snuć marzenia o zniszczeniu jej, o zadawaniu jej psychicznych ran, doprowadzeniu jej do ruiny.

Narracja jest chłodna i taka też wydaje się być Ruth - zimna i bezwzględna. Lata mijają, narracja zatrzymuje się w wybranych chwilach, skupiając się na ważnych wydarzeniach, które nie dotyczą bezpośrednio Ruth, ale Elizabeth.

Po ślubie Elizabeth Ruth postanawia uwieść jej męża, Huberta. Chce skusić go swoją urodą, a potem...