Atlas geograficzny dla klasy 4

Okładka książki Atlas geograficzny dla klasy 4 praca zbiorowa
Okładka książki Atlas geograficzny dla klasy 4
praca zbiorowa Wydawnictwo: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera turystyka, mapy, atlasy
24 str. 24 min.
turystyka, mapy, atlasy
Atlas geograficzny dla klasy 4
Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera
1994-01-01
1994-01-01
24 min.

Z sentymentem piszę opinię o tym szkolnym atlasie geograficznym. Był to pierwszy szkolny atlas w moim życiu i to on między innymi miał duży wpływ na późniejsze moje zainteresowanie geografią, którą do dzisiaj lubię. Znałem jego mapy prawie na pamięć i uważam, że dla młodych i początkujących odkrywców geograficznych jest to nadal świetna propozycja.
Atlas rozpoczyna się od map poziomicowych obrazujących przykłady rzeźby terenu, następnie ukazuje proces powstawania mapy od zdjęcia lotniczego. Po tych informacjach znajdziemy wprowadzenie do mapy hipsometrycznej i mapę hipsometryczną Polski. Kolejne mapy ukazują ciekawe do omawiania rejony naszego kraju: Tatry Wysokie, Tatry i Podhale, Bieszczady, Masyw Ślęży, Okręg Bełchatowski, Góry Świętokrzyskie i Wyżynę Sandomierską, Sudety Zachodnie i pogórze, Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, Wyżynę Śląską, Nizinę Środkowomazowiecką, Pojezierze Kaszubskie, Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, Woliński i Słowiński Park Narodowy, Pobrzeże Gdańskie. Pod koniec znajdują się mapy Polski: mapa typów rzeźby i skał powierzchniowych, mapa użytkowania ziemi (z pomocniczymi, mniejszymi mapkami),podział administracyjny kraju 9z herbami miast wojewódzkich). Na tylnej okładce ukazana została Polska na mapie politycznej Europy. Pod mapą flagi państw w Europie. Należy pamiętać, że atlas pochodzi z początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku i ma kilka przestarzałych informacji od starego podziału administracyjnego kraju, przez stare granice kilku parków narodowych do państwa Jugosławia, którego już nie ma.
Zwracając uwagę na zmiany niektórych elementów przez te lata, które minęły od wydania tegoż atlasu, należy mu się bardzo wysoka ocena. Nadaje się znakomicie do wprowadzenia w świat map i atlasów dla dzieci i można dzięki niemu omówić wiele ciekawych kwestii. Nadal jest to wartościowa pozycja, do której warto zajrzeć i w starszym wieku.

Atlas rozpoczyna się od...

• Podręczniki i opracowania
  • Użytkowe i inne