Callisto

Torsten Krol Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
Albatros
2008-01-01
2008-01-01

Czarny humor w oparach absurdu. Dobrze się czytało, parę razy nieźle się uśmiałam. Z drugiej strony nie było to płytkie czytadło, bo powieść zahacza o całkiem poważne, aktualne tematy. "Czarne serce Ameryki w pigułce" - jak stoi w opisie na okładce. Trafne. Bohaterowie autentyczni. Końcówka jak dla mnie nieco wyczerpująca. Ale ogólnie bardzo dobra książka.

Z humorem. Krzysztof Globisz Audiobooka przeczytał po mistrzowsku. Polecam !!

Z humorem. Krzysztof Globisz Audiobooka przeczytał po mistrzowsku. Polecam !!

Książka jest lekka, szybko się czyta. Na pewno przyciąga opis okładki, który głosi, że jest podobna do Życia Pi oraz Forresta Gumpa. Do ostatniej strony nie rozumiem tego porównania. Owszem, główny bohater nie jest zbyt inteligentny, ale na pewno nie porównałabym tej książki do żadnej z powyższych a już na pewno nie do Życia Pi. Książka raczej na raz, tak szybko jak się ją przeczytało tak szybko się o niej zapomina. O ile na początku główny bohater bawi swoim nieogarnieciem to z każdą kolejną stroną robi się to bardziej irytujące.

"Co dzień, gdy przejdziesz próg, jest tyle dróg co w świat prowadzą..." śpiewa zespół Raz Dwa Trzy wykorzystując tekst Claude'a Françoisa i Gillesa Thibaulta. Bohater książki, Odell Deefus, wybiera się właśnie w jedną z takich dróg. A że przemierza prowincję droga ta okazuje się być wyboista. Prostolinijność i zwyczajność Odella nie mogą mu ujść płazem w skomplikowanej rzeczywistości i pośród ludzi. Wobec naiwności mężczyzny ludzkość jest pejoratywnym określeniem. To że on nie chce wyrządzić nikomu krzywdy nie oznacza, że sam nie zostanie skarcony.
Powieść zupełnie nietrafnie porównywana jest do "Paragrafu 22" Hellera. Pod względem komizmu, absurdalności, fabuły oraz ciekawych postaci jest zdecydowanie na innej półce. Jednak mimo wszystko z zainteresowaniem da się wgryźć w perypetie Odella Deefusa.

Ciekawa pozycja, dosc lekko sie czyta. Odnosilam troche wrazenie, ze to taki nowszy Forrest Gump, chociaz Forresta tylko ogladalam, bez czytania.
Ciekawe zakonczenie.

Ciekawe zakonczenie.

Jeszcze lepsze niż Biali Bogowie. Bardzo zabawne i dobrze napisane.

Jeszcze lepsze niż Biali Bogowie. Bardzo zabawne i dobrze napisane.

książkę dorwałam w koszu w jakimś supermarkecie za 6,99 zł, przyciągnęło mnie zdanie z tyłu okładki: "Czarna komedia o ciemnych stronach współczesnej Ameryki", tajemnicza fotografia autora (lub jej właśnie brak) oraz porównanie do "Forresta Gumpa" i "Życia Pi", długo się nie zastanawiałam i wzięłam w ciemno!

nie żałuję, książkę pochłonęłam, bardzo szybko i przyjemnie się czyta, absurd goni absurd przeplatając się z "czarnym humorem", lektura idealna na odpoczynek i dobrą rozrywkę, ja się przy niej świetnie bawiłam i jeśli ktoś lubi taką niezobowiązującą literaturę, to jak najbardziej polecam - sądzę, że się nie zawiedzie

wchodząc na lubimyczytać zaskoczyło mnie to, że książka nie jest zbyt popularna, a szkoda, bo zdecydowanie zasługuje na uwagę

ciekawostką jest, że tajemniczy autor, Australijczyk, o którym nic nie wiadomo, bo pan Krol ze swoim wydawcą kontaktuje się wyłącznie mejlowo, może być... Stephenem Kingiem! :O

(książka aktualnie dostępna jest w Świecie Książki za 9,99 zł, dla zainteresowanych)

nie żałuję, książkę pochłonęłam, bardzo szybko i przyjemnie się...

Ubawiłam się setnie , chociaż książka porusza naprawdę poważne tematy . Zabójstwo , co prawda nie umyślne , ale jednak , kłamstwo , handel narkotykami w szeregach ludzi w mundurach , wojna w Iraku itp . Jest to tak zwana powieść '' z wojną w tle '' . Z wojną bez wojny . Jak to możliwe ? Ano tak że Odell Deefus postanawia zaciągnąć się do wojska . Ponieważ armia obiecuje dużą kasę , co dla marnie zarabiającego w elewatorze zbożowym , prowincjusza jest nie lada gratką . Spakowawszy więc butelkę alkoholu , oraz ukochaną książkę '' Roczniak '' , wyrusza spełnić swoje marzenie . Niestety , skutkiem różnych dziwnych przypadków , nie dociera tam gdzie chciał . Z racji problemów z samochodem , zmuszony jest zatrzymać się w tytułowym miasteczku Callisto . No i tu tak naprawdę wszystko się zaczyna . Wprawdzie on do Arabów nie dotarł , ale oni do niego owszem w postaci przemykających galopem tu i ówdzie po książce wzmianek i przywoływań . Przyznaję że to sztuka napisać książkę o czymś czego nie ma , a jednocześnie jak najbardziej jest obecne i kieruje wszystkimi '' przypadkami '' spotykającymi Deefusa , a jeszcze jak przy tym jest zabawnie , to ja już jestem zadowolona .

Pozycja obowiązkowa dla fanów Forest Gumpa!

Pozycja obowiązkowa dla fanów Forest Gumpa!

Ta książka jest tak głupkowata, że aż śmieszna a mimo to dobrze się ją czytało. Historia człowieka, który z przypadku stał się ofiarą wszystkich zdarzeń i który swoim kłamstwem wprowadzała się w jeszcze większe kłopoty niż jest. Zakończenie? Przeczytajcie to się dowiecie;)

• Literatura australijska

Dodaj cytat z książki Callisto