List w butelce

Tłumaczenie: Andrzej Milcarz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The letter in the bottle

Plaża w hrabstwie Kent, butelka w kształcie łzy, a w środku tajemniczy list. Wbrew pozorom nie jest to historia o piratach, ale fabularyzowane wspomnienie poszukiwań autorki listu - kobiety opłakującej śmierć syna. Karen Liebreich, poruszona jej losem, rozpoczyna regularne śledztwo. Bada dowody materialne, sprawdza statystyki samobójstw, przeszukuje kroniki policyjne i archiwa. Angażuje nawet do współpracy Interpol, wróżkę i prywatnego detektywa. Żadna z osób, która prosi o pomoc, nie odmawia. Ale czy uda się rozwikłać zagadkę?

źródło opisu: Nota Wydawcy

Katherina87 | 2012-11-22

Plaża w hrabstwie Kent, butelka w kształcie łzy, a w środku tajemniczy list. Wbrew pozorom nie jest to historia o piratach, ale fabularyzowane wspomnienie poszukiwań autorki listu - kobiety opłakującej śmierć syna. Karen Liebreich, poruszona jej losem, rozpoczyna regularne śledztwo. Bada dowody materialne, sprawdza statystyki samobójstw, przeszukuje kroniki policyjne i archiwa. Angażuje nawet do współpracy Interpol, wróżkę i prywatnego detektywa. Żadna z osób, którą prosi o pomoc, nie odmawia. Ale czy uda się rozwikłać zagadkę?

Justyna | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Książka opisuje poszukiwania autorki listu w butelce. Pewna kobieta znajduje butelkę na plaży,a w niej list napisany po francusku. Jej przyjaciółka po przetłumaczeniu listu odkrywa,ze on był do zmarłego syna nieznajomej autorki listu.Za wszelką cenę usiłuje odnaleźć rozpaczająca matkę.Korzysta z pomocy różnych ludzi:tarocistki, detektywa. Ta książka jest przemierzaniem drogi do pewnego celu. Lektura skłania do refleksji nad życiem.

Meme | 2010-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2010

Mimo początkowych oporów, postanowiłam ją przeczytać. I cieszę się, że to zrobiłam, bo to fantastyczna książka. Szczerze powiedziawszy pierwszy raz spotkałam się z tego typu lekturą. Czytają książkę, a zarazem śledząc poszukiwania Karen czułam się jakbym sama szukała tej kobiety, jakbym sama była detektywem. Bardzo spodobał mi się ten zagadkowy klimat oraz poszukiwania u wielu wybitnych osób. Szczerze powiedziawszy zawiodłam się, że Karen nie odnalazła tej zrozpaczonej Francuzki. Nie spodziewałam się akurat takiego zakończenia, i takich wniosków jakie wysnuwa Karen.... Jednak po głębszy zastanowieniu stwierdziłam, że jej opowieść, że cała książka ma sens. Bo może matka Maurice’a przeczyta tę książkę i zgłosi się do autorki???

Oliwia | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Klimat poszukiwań i dążenia do celu. Brak elementu zaskoczenia.

pole_minowe | 2011-08-02
Na półkach: Przeczytane, Inni autorzy, 2011
Przeczytana: 02 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

uff... przebrnęłam...
Nigdy w życiu nie wyślę listu w butelce!

Dokumentalny zapis poszukiwań anonimowej autorki tytułowego listu – rozkładanie na czynniki pierwsze każdego jej słowa, ba, litery!, znalezionych i załączonych rzeczy; wielowątkowa i wielopłaszczyznowa nieudolna psychoanaliza z zaprzęgnięciem do roboty różnej maści konwencjonalnych i niekonwencjonalnych ‘speców’, ‘sław’ i ‘autorytetów’; badanie pod lupą swego wyobrażenia o obcej kobiecie i jej życiowej tragedii; poruszenie struktur administracyjnych innego państwa. Stawianie tez, hipotez, i udowadnianie przed sobą ich słuszności w oparciu o znalezione ciekawostki na podobne tematy. Obłęd i paranoja ‘wejścia w buty’ anonimowej autorki i poznania jej ‘od środka’. A wszystko to w imię ciekawości i podobnoż współczucia; oficjalnie za mgłą chęci pomocy mamie będącej w żałobie po dziecku. Ot, uparła się baba, żeby ją odnaleźć po najtrudniejszej linii oporu, rozbijając nieznane życie na atomy i analizując każdy z nich na...

neta | 2011-07-03
Przeczytana: luty 2011

Książka podziałała jak katharsis na mnie - mamę dwójki dzieci, której przyplatała się depresja poporodowa. Pozwoliła docenić sam fakt, że moi chłopcy są ze mną. Sama książka natomiast jest kronikarskim spisem bohaterskich prawie wysiłków kobiety, matki, która próbowała znaleźć autorkę listu znalezionego pewnego dnia na plaży. Trochę to było przynudnawe, ale chciało się doczytać do końca.

fryzanka | 2010-10-03
Na półkach: Rzucone w kąt, Przeczytane

Pamiętam zaledwie tyle, że przeczytałam tę książkę. W ogóle nie utkwiła mi w pamięci, więc to chyba świadczy o niej samej. Dopiero czytając opinię 'Meme' co nieco zaczęło mi 'świtać' zarówno na temat samej fabuły jak i bohaterki. Tyle z mojej strony. Niektórym może się spodobać, ja jednak wolę mniej ckliwe pozycje.

Agnieszka Tyburowska | 2016-10-25
Lalaith | 2015-12-04