Król-Duch. Rapsod I

Seria: Wolne Lektury
Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska
olaf2009

Tytułowy Król Duch to byt ponadczasowy i nierzeczywisty. Jego zadaniem jest wcielanie się w kolejne postaci i oddziaływanie w ten sposób na dzieje, sprawowanie władzy. W kolejnych strofach Król Duch wciela się zarówno w niektórych z polskich władców, jak i w innych zasłużonych w historii. Uosobiona przez nich historia traktowana jest optymistycznie, przejawia się w niej Boski plan. Takie...

W kolejnych strofach Król Duch wciela się zarówno w niektórych z polskich władców, jak i w innych zasłużonych w historii. Uosobiona przez nich historia traktowana jest optymistycznie, przejawia się w niej Boski plan. Takie przedstawienie miało dodać narodowi otuchy i pomóc zrozumieć doświadczane cierpienie jako formę doskonalenia się.

"Król Duch" to najsłynniejszy poemat historiozoficzny autorstwa Juliusza Słowackiego. Słowacki pisał to dzieło od 1845 roku do końca życia (1849), nie zostało ono dokończone. "Król Duch" prezentuje postawę filozoficzną autora. Zwane jest niekiedy "eposem wszechsłowiańskim".

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/media/book/xml/krol-duch.xml

Lucy Skywalker | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Utwór- rzecz jasna trudny. Okres genezyjski twórczości Słowackiego doczekał się jednak wielu wybitnych opracowań. Sięgnięcie po nie przed lekturą umożliwi nie tylko zrozumienie "wędrówki Ducha", który mimo że niszczący inicjuje zmiany, ale przede wszystkim pozwoli docenić niepowtarzalny klimat tego dzieła.
"Król Duch" bowiem poraża i przeraża niczym najgorszy horror. Krwawe zorze, stojące przy kotle czarownice, trupi odór- wszystko mroczne, niezrozumiałe, ciemne, zagęszczone upojnym, parnym erotyzmem. Polecam przeczytanie dramatu przy nastrojowej muzyce (może by tak Apocalyptica?) i zaręczam, że XIX-wieczne strofy przemówią do Was z pełną mocą i poczujecie jego genialność. I aktualność...

Senyera | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Lektura, której nie da się tak po prostu przeczytać. Potrzeba nie lada skupienia, żeby nadążyć za myślami Juliusza Słowackiego. Jednak kiedy już wpadniemy w ten pradawny wir wydarzeń z początków państwa Polskiego, z trudem łapiąc oddech między jedną pieśnią a następną, odkrywamy magiczne i fantastycznie piękne obrazy, opisane tak realistycznie, jak tylko ten wybitny wieszcz potrafił to uczynić. W dwóch słowach: jestem oczarowana! :)

olaf2009 | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Pod względem formy - mistrzostwo, pod względem treści - albo beznadziejna, albo nie znam się na poezji.

Wabi | 2016-11-11

Przeczytana: 29 sierpnia 2017
Aileen94 | 2017-07-14
Na półkach: Dramat, Przeczytane
Wstydzę się, że nie przeczytałam: Aneta Jadowska

Urodzona w 1981 filolożka, wielbicielka pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii. Od 2000 r. mieszka w Toruniu. Wiedzie nocny tryb życia, bo w nocy najlepiej jej się pisze i czyta.