Król-Duch. Rapsod I

Okładka książki Król-Duch. Rapsod I Juliusz Słowacki
Okładka książki Król-Duch. Rapsod I
Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura piękna
36 str. 36 min.
Wolne Lektury
Wolne Lektury
2015-01-01
2015-01-01
36 min.

Bardzo dużo dzieje się na tych kilkudziesięciu stronach.
Książka musiała ułożyć się w mojej głowie, abym dobrze ją przyswoiła.
Poemat obrazuje filozofię genezyjską Juliusza - jeżeli trudno jest zrozumieć "Genezis z ducha" to "Król Duch" wiele wyjaśnia.

Bardzo dużo dzieje się na tych kilkudziesięciu stronach.
Książka musiała ułożyć się w mojej głowie, abym dobrze ją przyswoiła.

Pod względem formy - mistrzostwo, pod względem treści - albo beznadziejna, albo nie znam się na poezji.

Utwór- rzecz jasna trudny. Okres genezyjski twórczości Słowackiego doczekał się jednak wielu wybitnych opracowań. Sięgnięcie po nie przed lekturą umożliwi nie tylko zrozumienie "wędrówki Ducha", który mimo że niszczący inicjuje zmiany, ale przede wszystkim pozwoli docenić niepowtarzalny klimat tego dzieła.
"Król Duch" bowiem poraża i przeraża niczym najgorszy horror. Krwawe zorze, stojące przy kotle czarownice, trupi odór- wszystko mroczne, niezrozumiałe, ciemne, zagęszczone upojnym, parnym erotyzmem. Polecam przeczytanie dramatu przy nastrojowej muzyce (może by tak Apocalyptica?) i zaręczam, że XIX-wieczne strofy przemówią do Was z pełną mocą i poczujecie jego genialność. I aktualność...

"Król Duch" bowiem poraża i przeraża niczym najgorszy horror....

Lektura, której nie da się tak po prostu przeczytać. Potrzeba nie lada skupienia, żeby nadążyć za myślami Juliusza Słowackiego. Jednak kiedy już wpadniemy w ten pradawny wir wydarzeń z początków państwa Polskiego, z trudem łapiąc oddech między jedną pieśnią a następną, odkrywamy magiczne i fantastycznie piękne obrazy, opisane tak realistycznie, jak tylko ten wybitny wieszcz potrafił to uczynić. W dwóch słowach: jestem oczarowana! :)

Beznadziejne.

Beznadziejne.