Król Duch. Rapsod I

Wydawnictwo: Universitas
83-242-0067-3
poemat
poezja

Poemat historiozoficzny, pisany w latach 1845-1849, stanowiący jedno z najważniejszych dzieł poety i będący podsumowaniem jego poglądów. Dzieło nigdy nie zostało ukończone. Jego pierwszą część wydano w 1847 roku w Paryżu jako "Król-Duch Rapsod I" - nie stanowi ona spójnej całości, ostateczny, znany dziś kształt - na podstawie rękopisu - nadali jej wydawcy.

Lucy Skywalker | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Utwór- rzecz jasna trudny. Okres genezyjski twórczości Słowackiego doczekał się jednak wielu wybitnych opracowań. Sięgnięcie po nie przed lekturą umożliwi nie tylko zrozumienie "wędrówki Ducha", który mimo że niszczący inicjuje zmiany, ale przede wszystkim pozwoli docenić niepowtarzalny klimat tego dzieła.
"Król Duch" bowiem poraża i przeraża niczym najgorszy horror. Krwawe zorze, stojące przy kotle czarownice, trupi odór- wszystko mroczne, niezrozumiałe, ciemne, zagęszczone upojnym, parnym erotyzmem. Polecam przeczytanie dramatu przy nastrojowej muzyce (może by tak Apocalyptica?) i zaręczam, że XIX-wieczne strofy przemówią do Was z pełną mocą i poczujecie jego genialność. I aktualność...

Senyera | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Lektura, której nie da się tak po prostu przeczytać. Potrzeba nie lada skupienia, żeby nadążyć za myślami Juliusza Słowackiego. Jednak kiedy już wpadniemy w ten pradawny wir wydarzeń z początków państwa Polskiego, z trudem łapiąc oddech między jedną pieśnią a następną, odkrywamy magiczne i fantastycznie piękne obrazy, opisane tak realistycznie, jak tylko ten wybitny wieszcz potrafił to uczynić. W dwóch słowach: jestem oczarowana! :)

Fryderyk Nguyen | 2016-10-20
Przeczytana: 22 maja 2015
Barbslick | 2015-03-13
Gwynplaine | 2015-02-20
Wstydzę się, że nie przeczytałam: Aneta Jadowska

Urodzona w 1981 filolożka, wielbicielka pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii. Od 2000 r. mieszka w Toruniu. Wiedzie nocny tryb życia, bo w nocy najlepiej jej się pisze i czyta.