Małanka

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
5 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Małanka to epopeja, powieść o życiu warszawskiej rodziny: panującej niepodzielnie matki, jej syna, wybranej przez matkę synowej, która po urodzeniu pięciu synów staje przed koniecznością zaakceptowania nieplanowanego wcześniej członka rodziny. Bujne życie towarzyskie, kulturalne tej rodziny uzmysławia nam zakręty losu, nadzieje i rozczarowania, jakie były udziałem polskiej inteligencji po wojnie.

allison | 2011-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Mam mieszane uczucia po lekturze tej książki. Spodziewałam się czegoś bardziej klimatycznego, tymczasem przy wielu fragmentach po prostu się nudziłam.

Powieść napisana jest bardzo nierówno. Obok ciekawych perypetii, opowiadanych przez głowę rodziny, jest sporo słabych narracyjnie opowieści, które sztucznie się dłużą i nie wnoszą do książki niczego nowego.

Narrator bywa zabawny, ale i dosadny. I ta właśnie dosadność bardzo mnie raziła, bo zupełnie nie pasowała mi do obrazka wykreowanego na początku powieści. Odniosłam takie wrażenie, jakby autorka nie miała pomysłu na postać Józka. Albo miała tych pomysłów zbyt dużo i wszystkie chciała zawrzeć w jednej postaci.

Plusem jest humorystyczny obraz rodziny, w której Józek-narrator jest głową rodziny tylko z nazwy. W rzeczywistości wszystkim kieruje szyja dwugłowego smoka, jakim są matka i żona bohatera. Być może dlatego Józek, chcąc udowodnić sobie i innym, że jest rasowym samcem, rzuca się w wir romansu. Ten wątek jednak był dla...

jolunia559 JOLA | 2012-01-12

Małanka to błyskawica,grom z jasnego nieba.Tak nazwała ją Praska -dziewczyna z ludu ,która zamieszkał 'przy rodzinie"
Małanka to barwna opowieść o jednej rodzinie na przestrzeni wielu lat-od zakończenia wojny do stanu wojennego.Barwna? No może trochę przesadziłam.Mi tak szczerze kojarzy się nieco z Konopielką.

Ewa Geris | 2015-11-05
Ol Złe | 2015-07-16