Popularne wyszukiwania
Polecamy
Regina Godlewska
2
4,6/10
Pisze książki: literatura piękna, encyklopedie, słowniki
Urodzony: 01.01.1926
prof. Regina Godlewska - polska filozof.
Absolwentka UW (filozofia)
Wybrane książki: "Mały słownik historii Polski" (praca zbiorowa, Wydawnictwa Popularno-Encyklopedyczne, 1959),"Małanka" (Rosner & Wspólnicy, 2003)
Absolwentka UW (filozofia)
Wybrane książki: "Mały słownik historii Polski" (praca zbiorowa, Wydawnictwa Popularno-Encyklopedyczne, 1959),"Małanka" (Rosner & Wspólnicy, 2003)
4,6/10średnia ocena książek autora
21 przeczytało książki autora
10 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Małanka Regina Godlewska
4,8
Mam mieszane uczucia po lekturze tej książki. Spodziewałam się czegoś bardziej klimatycznego, tymczasem przy wielu fragmentach po prostu się nudziłam.
Powieść napisana jest bardzo nierówno. Obok ciekawych perypetii, opowiadanych przez głowę rodziny, jest sporo słabych narracyjnie opowieści, które sztucznie się dłużą i nie wnoszą do książki niczego nowego.
Narrator bywa zabawny, ale i dosadny. I ta właśnie dosadność bardzo mnie raziła, bo zupełnie nie pasowała mi do obrazka wykreowanego na początku powieści. Odniosłam takie wrażenie, jakby autorka nie miała pomysłu na postać Józka. Albo miała tych pomysłów zbyt dużo i wszystkie chciała zawrzeć w jednej postaci.
Plusem jest humorystyczny obraz rodziny, w której Józek-narrator jest głową rodziny tylko z nazwy. W rzeczywistości wszystkim kieruje szyja dwugłowego smoka, jakim są matka i żona bohatera. Być może dlatego Józek, chcąc udowodnić sobie i innym, że jest rasowym samcem, rzuca się w wir romansu. Ten wątek jednak był dla mnie nieprzekonujący.
W tle opowieści ożywają duchy przeszłości, zwłaszcza bolesne wydarzenia czasu Zagłady. Przypominają one o ludobójstwie i różnych postawach Polaków wobec Holokaustu. Niepokoją i działają na czytelnika jak tytułowa małanka, czyli grom z jasnego nieba.
Zupełnie nie spodobały mi się natomiast zapisy snów narratora, w których wraca on do wojennej przeszłości - zbyt oniryczne, udziwnione, nie pasujące do całości i - przyznam z ręką na sercu - niezrozumiałe...
Małanka Regina Godlewska
4,8
Mam problem nawet z zakwalifikowaniem tej powieści. Z całością też mam problem, i to niemały.
Losy sporej rodziny na przestrzeni kilkudziesięciu lat to materiał na wielotomową sagę, może kilkuset stronicową barwną powieść. A co dostajemy? Lichą książeczkę, która wystarcza może na dwa wieczory...
Główny bohater, Józek, jest zarazem narratorem. W jego życiu niepodzielnie panują kobiety, matka i żona. Wychowuje pięciu synów, prowadzi własny biznes, zmaga się z problemami życia codziennego. A gdzieś w tyle cały czas przejawia się wątek żydowskich korzeni...
Historia zdecydowanie nie porywa. Zapisy marzeń sennych zupełnie zaburzają narrację. Może jest w nich jakiś głębszy sens, ale przyznam się szczerze, ja go nie odnalazłam...
Czas spędzony na czytaniu tej powieści uważam za bezpowrotnie stracony.