Intuicja. Jej siła i słabość

Okładka książki Intuicja. Jej siła i słabość David G. Myers
Okładka książki Intuicja. Jej siła i słabość
David G. Myers Wydawnictwo: Moderator nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Intuition. Its powers and perils
Moderator
2004-01-01
2004-01-01
9788392020714
Anna Sosenko
psychologia intuicja

"Nie wszystko co można obliczyć, liczy się i nie wszystko co się liczy, można obliczyć." (Albert Einstein)

Interesujący przegląd eksperymentów i badań dotyczących tego, jak zdobywamy informacje i podejmujemy decyzje. Książka porusza m.in. takie tematy jak uczenie nieświadome, pamięć utajona, intuicja kobiet i mężczyzn, błędy atrybucji i rola emocji w podejmowaniu decyzji. Skupia się też na bardziej specyficznych obszarach używania intuicji - w sporcie, na giełdzie, w medycynie, rekrutacji (i tej najważniejszej rozmowie rekrutacyjnej czyli wyborze partnera).

Pokazuje, że intuicja może współgrać z doświadczeniem, ale nadmierne jej ufanie może prowadzić to niebezpiecznych efektów, bo dużą rolę grają tu też nasze oczekiwania i nastawienie:

"Nie widzimy rzeczy takimi, jakimi są. Widzimy rzeczy takimi, jakimi sami jesteśmy (Talmud)

Książkę oceniam jako bardzo dobrą. Wiele rzeczy z niej można się nauczyć. Cenię ją za naukowe podejście do większości spraw, jest bardzo dużo przypisów. Polecam wszystkim, którzy wierzą w intuicję jednostronnie a nie wiedzą jakie niebezpieczeństwa z jej strony czyhają. Nie jest to jeszcze rewelacyjna pozycja, która ma w sobie mądrość kilku osób takich jak R.Dawkins, S.Hawking, M.Shermer i R. Cialdini. Jeśli chodzi o moje uwagi to chciałbym podkreślić, że jeśli już pisze autor o duchowości to powinien napisać więcej o medytacji, natomiast religia jest tu złym przykładem. Przecież każda religia zmierza do ideału zwanego Bogiem wstawiając wiele fikcji w postaci wymyślania istot świętych czy snucia wizji cudów itp. Moim zdaniem Nauka w tym zakresie różni się od Religii i nie można akceptować wizji, które nie zostały udowodnione - taka jest rola nauki. Jeśli chodzi o duchowość to są badania potwierdzające pozytywne skutki medytacji i w tym kontekście autor mógł rozwinąć rozdział o duchowości a pomijając kwestie, które nie zostały udowodnione. Co do reszty to są bardzo ciekawe informacje i powinny dać czytelnikowi wiele do myślenia.

• Psychologia
  • Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
  • Psychologia/Rozwój
  • Rok 2020