Świadomość Emocjonalna. Źródło Wewnętrznej Równowagi i Zrozumienia

Tłumaczenie: Marta Borkowska
Wydawnictwo: Helion
Emotional Awareness. Overcoming the Obstacles to Psychological Balance and Compassion
978-83-246-2165-1
mantra

Spotkanie dwóch tradycji intelektualnych, jak również dwóch niezwykłych umysłów i serc, zmagających się z najważniejszymi wyzwaniami dla ludzkości. z przedmowy autorstwa Daniela Golemana Uczucia łączą i dzielą świat, w którym żyjemy, zarówno w aspekcie osobistym, jak i globalnym, pobudzając nas do najlepszych i najgorszych działań. Bez uczuć nie byłoby heroizmu, empatii czy...

z przedmowy autorstwa Daniela Golemana

Uczucia łączą i dzielą świat, w którym żyjemy, zarówno w aspekcie osobistym, jak i globalnym, pobudzając nas do najlepszych i najgorszych działań. Bez uczuć nie byłoby heroizmu, empatii czy współczucia, jednak nie byłoby również okrucieństwa, egoizmu ani złośliwości. Pomimo różnic w postrzeganiu świata (...) wraz z Dalajlamą próbowaliśmy naświetlić te sprzeczności i wypracować pewne drogi, którymi można podążać, aby osiągnąć zrównoważony stan umysłu i doznać współczucia, które może ogarnąć cały świat.
dr Paul Ekman

Dwie odmienne tradycje -- psychologia Zachodu i filozofia buddyzmu. Dwie wielkie osobowości, reprezentujące jakże różne drogi życiowe, doświadczenia i pasje. Prawdziwe starcie tytanów, z których jeden patrzy na otaczającą go rzeczywistość przez mędrca szkiełko i oko, a drugi stawia na czucie i wiarę z dużą dozą niewyczerpanego optymizmu. Pomimo tych wszystkich różnic odkrywają oni wspólne punkty w spojrzeniu na świat. Obaj chcieliby zmniejszyć ludzkie cierpienie, obu cechuje intensywna dociekliwość i łączy przekonanie, że mogą się nawzajem czegoś nauczyć.

Zabierzemy Cię w fascynującą intelektualną podróż, w której Twoimi przewodnikami będą dwa wielkie współczesne umysły. Wsłuchaj się w ich rozmowy na temat związków nauki i duchowości. Zastanów się wraz z nimi nad kulturowymi i ewolucyjnymi źródłami nienawiści oraz współczucia. Dowiedz się, co mówi nauka o korzyściach płynących z buddyjskiej medytacji.

A jeśli po tej niezwykłej uczcie umysłu i ducha nadal będziesz odczuwać niedosyt, wczytaj się w nie mniej pasjonujące komentarze, napisane przez naukowców i nauczycieli myśli buddyjskiej. Podzielą się oni z Tobą wynikami badań nad emocjami i zaproponują praktyczne ćwiczenia, pochodzące z mistycznych pism Wschodu.

yggdrasil84 | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Pierwszy raz zaraz po przeczytaniu jakiejś książki zastanawiam się, czy powinienem pisać opinię bezpośrednio po jej zakończeniu, pod wpływem emocji czy nawet - być może - zbyt pozytywnego nastroju. I taka świadomość to już jest wpływ powyższej pracy. Powyższy nastrój jak i pozytywne emocje - tak samo. Opinia taka może nie być obiektywna lecz naznaczona może być - siłą rzeczy - pewną dawką stronniczości. Ale teraz myślę, że po co komuś obiektyne opinie (?) Jeśli w ogóle istnieje coś takiego jak "obiektywna opinia" - ponieważ z założenia (tak mi się wydaje) opinia służy wyrażaniu subiektywnych osądów. Wiele można sobie zaszkodzić działając pod wpływem "dotkliwych" (wyrażenie z tej książki), a więc negatywnych emocji i takiegoż nastroju. Także innym, ale zwlaszcza sobie (czytając tę książkę w pewnym momencie pomyślałem sobie, jak bardzo Buddyzm jest - w pozytywnym znaczeniu słowa jak też w pewnym sensie - egoistyczny. Korzyści dla innych są wtórne - w pewnym sensie można tak uważać)....

Paweł | 2016-01-17

Świetna książka łącząca dwa światy i dwa podejścia filozofię wschodnią z wypracowanymi teoriami zachodnimi. Pomiędzy zdaniami znalazłem potwierdzenia technik czy strategii jakie słyszałem na kursach i w pojedynczych książkach. Zdecydowanie w książce podsumowane są kwestie emocji ich wpływu na życie, świadomość wyboru i uważności.
Moim zdaniem, żeby w pełni z niej skorzystać warto jest połączyć ją z praktyką na kursach np vipassana.

Michał | 2015-01-29
Na półkach: Inne, 2015, Przeczytane, Po angielsku
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Książka, na której przeczytanie potrzebowałem ładnych paru tygodniu. Rozmowa Dalai Lamy i Ekmana wciąga, ale równocześnie wymaga tej odpowiedniego nastroju i koncentracji. Okazuje się, że naukowe i duchowe podejście do emocji wcale nie są od siebie aż tak odległe.

Dla zainteresowanych odbiorem emocji i buddyzmem -- pozycja obowiązkowa.

jprze | 2016-02-18

Ciekawe spojrzenie na emocje i nasz stosunek do nich z punktu widzenia, na pierwszy rzut oka, dalekich od siebie środowisk naukowych i religijnych. Książka pokazuje tylko to, że nauka odkrywa pewne rzeczy na nowo, znane już w niektórych kręgach kulturowych od wielu wieków.

Michał | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka całkiem dobra, ale Ekman jest tutaj nie do zniesienia. Raz - za dużo go; dwa - jego wywody są wkurzające; trzy - WTF?!

Tak, jak fragmenty kilka lat temu przeczytałem z ciekawością, tak teraz, jak zabrałem się do całości to po prostu praktycznie nie dociągnąłem do końca, bo nie mogłem znieść ww. przeze mnie osoby.

Jedynie wypowiedzi odnośnie historii samego Ekmana mi się podobały. Co do Dalajlamy nie mam zastrzeżeń - czytało się wspaniale.

Annula | 2017-01-16
Przeczytana: 26 stycznia 2017