Lód

Seria: Lemur
Wydawnictwo: Świat Książki
Ice
groza,

Kim jest dziewczyna, która wciąż wymyka się dwóm, walczącym o nią mężczyznom? Dlaczego nie potrafią bez niej żyć? Co sprawiło, że przez ziemię przetacza się ściana lodu, lśniąca wszystkimi kolorami tęczy, która doprowadzi świat do zagłady? Nie na wszystkie pytania uzyskamy odpowiedzi... Arcydzieło zarówno dla miłośników koszmarów Kafki jak i Stephena Kinga. "Lód", z akcją rozgrywającą się w...

Kim jest dziewczyna, która wciąż wymyka się dwóm, walczącym o nią mężczyznom?

"Lód", z akcją rozgrywającą się w czasie bliżej niesprecyzowanej katastrofy, w wyniku której zmieniają się warunki klimatyczne na Ziemi, zachwyca spójnością wizji. Młody mężczyzna postanawia odnaleźć swoją dawną miłość. Obsesyjna pogoń za tajemniczą, kruchą dziewczyną odbywa się wśród wszechogarniającego lodu, który zagraża życiu na planecie. Powracające opisy postępującego zlodowacenia mają sugestywność pięknego, strasznego snu. Powieść często była sytuowana w nurcie science fiction, ale trafniejsze wydaje się odniesienie do twórczości Orwella.

WojteK | 2014-03-16
Przeczytana: 13 marca 2014

Bałem się czy to aby nie zakamuflowany Harlequin. Ale jednak nie. Klimat powieści bazujący na degradacji świata, przemianie psychiki bohaterów, poszukiwaniu odpowiedzi jest bardzo podobny do tego jaki serwuje nam J.G. Ballard w swoich powieściach. W "Wieżowcu" chociażby.

Styl pani Kavan. O matko. Płynne przechodzenie od jawy do wizji rodem z koszmarów nie pomaga w odbiorze i każe czasami czytać jakiś fragment 2 razy aby go ogarnąć. Dynamika i nagromadzenie różnych myśli przywodzą na myśl "Ulissesa" Joyce'a. Taka wizja nagle się urywa i bohater wraca myślami do wydarzenia sprzed chwili. Wtedy dopiero mamy jasno pokazane, że to była wizja, a nie "teraźniejszy" ciąg zdarzeń. Smuci fakt, że reszta powieści jest przeciętna. Bohater słabo zarysowany, poszukiwanie nie zadowala.

Tylko te wizjonerskie wstawki jasno pokazują, w których momentach powieści autorka odczuwała działanie specyfików, które sama przyjmowała. Ocena dobra tylko ze względu na "Ballardowski" klimat i...

loclaith | 2012-04-04
Przeczytana: 25 marca 2012

Nie wiem czy to wina tłumaczenia, czy faktycznie narkotycznego zamroczenia autorki, ale język tej książki jest dość toporny a zdania nie trzymają się nawet siebie. Pomysł niezły, ale mam czasem wrażenie, ze Kavan sama gubi się we własnej wizji.

lavender_mist | 2014-03-28
Przeczytana: 02 marca 2014

Żeby mówić o stylu autorki trzeba zapoznać się z jej innymi dziełami, dlatego będę wypowiadać się tylko na temat tej książki.

...ciągłe przechodzenie z jawy do snu ma za zadanie wepchnąć czytelnika w świat głównego bohatera, czytelnik ma się poczuć tak jak on-zagubiony i zawsze gdzieś pomiędzy...ma zatracić umiejętność odróżniania prawdy od sennych przewidzeń...

Nie traktuje tej książki jako narkotycznych wizji autorki. Dla mnie ma ona sens, choć nie czytałam jej "na fazie" :) przede wszystkim nie czułam, że została napisana kilkadziesiąt lat temu...Żołnierze w czarnych mundurach z hełmami zakrywającymi twarz wydawali mi się niezwykle współcześni :)

Moim zdaniem, tytułowy lód też istniał tylko w głownie bohatera. Chcę tylko powiedzieć, że nie należy tej książki traktować dosłownie. Dla mnie jest to opowieść o poszukiwaniu spełnienia, ciągłym niezaspokojeniu, które przeradza się w obsesję potęgowaną przez uciekający czas.

niemistrzyni | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Bliżej nieokreślona przyszłość, bezimienni bohaterowie, miasta bez nazw – Kavan nie podaje żadnych konkretów. Na Ziemi panuje wszechogarniające zimno, następuje zlodowacenie planety i nie ma możliwości ucieczki. Władze manipulują informacjami i nie podają rozmiaru zagrożenia jakie niesie ze sobą nienaturalne zimno. Główny bohater podąża za kobietą, którą jest zafascynowany, do tego stopnia, że naraża swoje życie. Dziewczyna opisywana jest jako eteryczna, bezbronna i wychudzona.

Kiedy jedliśmy, zerkałem na nią, na włosy błyszczące srebrem, bladą, prawie przezroczystą skórę, wystające, kruche kości nadgarstków.

Gdy trafia na jej trop dowiaduję się, że jest przetrzymywana przez namiestnika tego państwa. Od tej chwili za wszelką cenę próbuje być jak najbliżej niej. Okłamuje rządzącego i podaje się za historyka, by uzyskać możliwość pozostania w państwie. Namiestnik ma jednak inne plany, jest równie mocno urzeczony kobietą.

Fragmenty recenzji pochodzą z bloga:...

8th_sacrament | 2015-05-25
Przeczytana: lipiec 2014

Dosyć krótka historia o ciągłej pogoni za dziewczyną. Sądziłam, że taki temat z pewnością nie wywrze na mnie wrażenia, a tu taka niespodzianka... Naprawdę ujęła mnie ta książka, choć objętościowo nie należy do gigantów. Zwłaszcza opisy krajobrazu zasługują na szczególną pochwałę. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam!

magdaleks | 2016-01-07
Przeczytana: 2015 rok

Dziwna.

Anabel | 2010-10-13

Plus za pomysł, ale opis książki nieco mylący. Liczyłam na wartką fabułę z elementami zagadki, a tutaj nieco nudnawa historia na poziomie abstrakcji, który dla mnie osobiście był średnio przyswajalny. Człowiek czyta tę historię pytając - o co w tym chodzi???

Kasia | 2016-11-26
Przeczytana: 27 listopada 2016