Powieść antyczna: wprowadzenie

Tłumaczenie: Magda Wójcik
Wydawnictwo: Homini
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Antike Roman: eine Einführung

Przekład monografii prof. Niklasa Holzberga z Uniwersytetu w Heidelbergu wypełnia istotną lukę w polskich badaniach filologicznych. Autor podejmuje próbę zakreślenia granic gatunku powieści starożytnej i sformułowania jego przekonującej definicji. Otwiera to kolejne obszary zagadnień: problem powstania romansu, jego pokrewieństw genologicznych i wreszcie modelowego czytelnika. Prof. dr hab. Romuald Turasiewicz

Literatura antyczna raczej nie kojarzy się nam współczesnym z powieścią (jako gatunkiem), a już zwłaszcza z kończącymi się zawsze happy endem historiami o kochającej się parze, którą rozdzielają liczne przeszkody. Tymczasem starożytni tworzyli także takie dzieła. Książka Niklasa Holzberga jest krótkim wprowadzeniem do tych mało znanych zagadnień. Autor analizuje w niej zachowane utwory reprezentujące ten gatunek. Szczęśliwie wszystkie pięć powieści, które w całości dotarły do naszych czasów, zostały już przetłumaczone na język polski. Myślę, że warto zapoznać się z tą książką, choćby dlatego, żeby zobaczyć nieco inną twarz świata starożytnego.

Tomasz Babnis

Invidia | 2016-11-09