Trylogia Eurypidesa o Pelopidach i Labdakidach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

zjawisko połączenia w jednej trylogii różnych tematów mitycznych nie jest rzeczą zaskakującą, mieści się ono bowiem w obrębie tzw. trylogii formalnej. W przypadku tytułowej trylogii w pewnym momencie zazębiają się wzajemnie. Dla lepszego zobrazowania tej sytuacji przypomnijmy, że w tradycji mitograficz-nej określenie Pelopidzi odnosi się do dzieci Pelopsa, które były owocem jego związku z Hippodameją, córką króla Ojnomaosa, natomiast Labdakidzi to określenie potomków władcy Teb, Labda-kosa, którego synem był Lajos. Właśnie Lajos jest tym bohaterem, który łączy wątki obu mitów. Kiedy przebywał na dworze Pelopsa i Hippodamei, zakochał się w Chryzypie, jednym z ich synów. zakochany Tebańczyk porwał chłopca, zrozpaczony zaś Pelops rzucił klątwę na Labdakidów za ten niecny występek, Chryzyp natomiast ze wstydu popełnił samobójstwo. Lajos za swój czyn został ukarany śmiercią z rąk własnego syna, Edypa, nieświadomego, że zabija ojca. Edyp stał się w ten sposób niejako wykonawcą klątwy Pelopsa.

Endling987 | 2015-07-30
septimiusseverus83 | 2014-05-14