6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Z antycznego świata: Religio, Cultus, Homines. Studia pod redakcją Włodzimierza Appela i Przemysława Wojciechowskiego.

Zbiór osiemnastu artykułów poświęconych zagadnieniom związanym ze starożytnością: historii, archeologii, filologii klasycznej. Autorzy tekstów związani są z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Elevander | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Zbiór artykułów o różnorodnej tematyce związanej z tradycyjnie rozumianymi Altertumswissenschaften. Zaskakujące, że tematyka grecka ogranicza się do jednego artykułu, nota bene bardzo dobrego, w którym Maria Marcinowska analizuje greckie nazwy narzędzi w dwóch epigramach Leonidasa. Z filologicznych artykułów zainteresował mnie też ten autorstwa Bartosza Awianowicza, który zajął się wizerunkiem Żydów i judaizmu u Juwenalisa. Zagadnieniom perskim poświęcone są artykuły Hanny Appel ("Kodeks Maniego") i Katarzyny Maksymiuk ("Kształtowanie się polityki zachodniej Sasanidów"). Sporo jest tekstów o późnym antyku, które stanowią niemal połowę treści pracy. Trudno zniechęcać, trudno też tę zbiorówkę jakoś szczególnie polecać.

Tomasz Babnis

AnnaSikorska | 2017-06-12