Z antycznego świata: Religio, Cultus, Homines.

Na półkach: , , , ,

Zbiór artykułów o różnorodnej tematyce związanej z tradycyjnie rozumianymi Altertumswissenschaften. Zaskakujące, że tematyka grecka ogranicza się do jednego artykułu, nota bene bardzo dobrego, w którym Maria Marcinowska analizuje greckie nazwy narzędzi w dwóch epigramach Leonidasa. Z filologicznych artykułów zainteresował mnie też ten autorstwa Bartosza Awianowicza, który zajął się wizerunkiem Żydów i judaizmu u Juwenalisa. Zagadnieniom perskim poświęcone są artykuły Hanny Appel ("Kodeks Maniego") i Katarzyny Maksymiuk ("Kształtowanie się polityki zachodniej Sasanidów"). Sporo jest tekstów o późnym antyku, które stanowią niemal połowę treści pracy. Trudno zniechęcać, trudno też tę zbiorówkę jakoś szczególnie polecać.

Tomasz Babnis

Dodaj cytat z książki Z antycznego świata: Religio, Cultus, Homines.

Ciekawostki historyczne