Lista Schindlera

Okładka książki Lista Schindlera Thomas Keneally
Okładka książki Lista Schindlera
Thomas Keneally Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Lista Schindlera (1994) literatura piękna
Schindler's List
Ekranizacje:
Lista Schindlera (1994)
Oskar Schindler II wojna światowa Żydzi holocaust
Inne

Wzruszająca i piękna biografia Człowieka sprawiedliwego ...

Wzruszająca i piękna biografia Człowieka sprawiedliwego ...

"Tyle i sobie wiemy, ile nas sprawdzono". W odpowiednich warunkach każdy może zamienić się w zbrodniarza. Na szczęście pojawią się także niezłomni, którzy ratują świat

Ależ ta książka była sucha. Język miejscami przypominał podręcznik historyczny, mnóstwo nazwisk i nazw własnych głównie niemieckich przez co idzie się zgubić. Szeroko opisywane wątki poboczne które czasem nijak się miały do torów jakimi szła książka. Ciężko mi było przez to przebrnąć. Być może jest to kwestią formy literackiej a raczej w wielu momentach jej braku - język jak w ulotkach informacyjnych.
Znam lepsze pozycje o wiele przystępniejsze formą.

„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.

Oskar Schindler - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata .

Film Stevena Spielberga ,, Lista Schindlera’’ z 1993 roku otrzymało 12 nominacji do Oscarów, 7 statuetek Oskara – za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, muzykę, scenografię, zdjęcia i montaż oraz 46 innych nagród poza tą konkurencją.
Film powstał na podstawie książki ,, Lista Schindlera’’ Thomasa Keneally’ego.

Najpierw przeczytałam książkę, potem obejrzałam film.

Książka dosyć trudna w czytaniu. Przyznam ,że człowiek gubi się podczas lektury i nie wie czy ma do czynienia z biografią , czy też z powieścią historyczną. Mnóstwo dat, faktów, odniesień do czasów przeszłych lub przyszłych, do słów , które ktoś powiedział. Na tym książka jakby traci, gdyż płynność jest zachwiana, zastanawiamy się, zatrzymujemy.
W pierwszej części zostało rzetelnie nakreślone życie Oskara, jego dzieciństwo, młodość, czasy przedwojenne w porządku chronologicznym.
Kobieciarz, nie stronił od alkoholu, imprez, zdradzający żonę, kochający pieniądze.
W Polsce wyczuł interes biznesowy. Marzyła mu się wielka fortuna. Wykupił krakowską fabrykę naczyń emaliowanych, którą przekształcił w produkcję amunicji dla niemieckiego wojska.
Zauważył dość szybko brutalność i podłość III Rzeszy. Ewidentnie zaczął działać na jej szkodę.
Uratował 1200 Żydów przed zagładą. I oni to po wojnie docenili.
Schindler był wierny swoim wartościom, o dobrym i szlachetnym charakterze. Okazał miłość i szacunek do drugiego człowieka.
Najskrytsze cechy człowieka wychodzą podczas nieszczęść, wojen, kataklizmów, jak dzieje się coś bardzo niedobrego.
A on pokazał tu właśnie swoją najlepszą stronę.
Tego człowieka trzeba zapamiętać!

Polecam książkę, choć uważam, że film był milion razy lepszy. Podczas projekcji przeżywałam silne emocje, wzruszenie z płaczem włącznie.
Książka natomiast jest sucha, fakty , które przyjmuję do wiadomości ,ale nie chwyta za serce, nie porusza strunami duszy, a film bardzo. Żeby nie powstała książka , nie byłoby filmu.
Całość się uzupełnia. Kolejność film czy książka, wybierzcie sami.

„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.

Oskar Schindler - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata .

Film powstał na...

"Lista jest absolutnym dobrem. Lista jest zyciem." (str.264)
Wartosciowa, pouczajaca lektura. Wzrusza i daje nadzieje. Podziwiam Pana Oskara Schindlera, i mimo dosc kontrowersyjnej atmosfery towarzyszacej jego nazwisku, pozostanie dla mnie, po prostu, dobrym i odwaznym czlowiekiem. Oby historia zapisala na swych kartach wiecej takich hedonistow i pijakow z wielkim sercem i szalonym umyslem.
"Kto ratuje jedno zycie,ratuje swiat caly."(str.332)
"Nie zapominamy smutkow Egiptu, nie zapominamy Hamanu, nie zapominamy Hitlera. Zatem wsrod niesprawiedliwych nie zapominamy sprawiedliwych. Pamietajcie o Oskarze Schindlerze" (str 354)
Lista to nie tylko liczby,to tez nazwiska:

"Lista jest absolutnym dobrem. Lista jest zyciem." (str.264)

Dużo nazwisk i faktów, momentami się gubiłam, ale myślę, że jest to historia warta poznania. Miałam dużo refleksji na temat człowieczeństwa i moralności, które na pewno zostaną ze mną na dłużej. Zdecydowanie polecam!

Świadectwo zagłady i świadectwo ocalenia o dziwo napisane w historycznym, reporterskim tonie. Autor uraczył czytelnika bardzo wieloma szczegółami z okresu wojny i okupacji, nazistowskiego systemu obozów zagłady, a przede wszystkim Płaszowa. Niesamowita postać Oskara Schindlera przedstawiona została bez romantyzmu i zbytniej ckliwości, raczej jako zdecydowany i pewny siebie mężczyzna z krwi i kości, z wieloma przywarami, a który przeciwstawił się zbrodniczej machinie w tak brutalnych czasach. Z jednej strony sprawia to, że łatwo nam się identyfikować z bohaterem, z drugiej uzmysławia jak silnym trzeba było być by dokonać tego co Schindler. Niesamowita postać. Książka raczej dla fanów historii II Wojny Światowej, holocaustu i/lub Krakowa i okolic.

Nie wciągnęła mnie ta książka. Nie chodzi o historię, którą autor opowiada, ale o sposób w jaki to robi. Jak dla mnie, zbyt szczegółowa, za dużo suchych faktów, dat i postaci. Przypomina takie typowo historyczne książki, które zawsze mnie nudziły i nigdy nie mogłam ich skończyć. Tutaj też musiałam się trochę zmuszać do czytania, żeby dotrwać do końca.

Książkę czytało się fatalnie. Czytając ją po prostu się wyłączałam. Brakowało mi jakiejś ciągłości.
Nie twierdzę, że książka jest kiepska, tylko że mnie jej forma nie przypadła do gustu.

Po przeczytaniu książki obejrzałam film o tym samym tytule i o wiele lepiej dotarł do mnie cały przekaz. Wycisnął ze mnie łzy.

Polecam film, książkę nie.

Polecam film, książkę nie.

Książka opowiadająca o faktach, więc odradzam osobom szukających ckliwych historii wojennych. W tej ich nie znajdziecie. Dla osób poszukujących wzruszenia polecam film. Pojawiają się jednak autentyczne fakty przedstawione w bardzo przystępny sposób. Bardzo dobra książka dla osób zaciekawionych tematem wojny oraz sytuacji Żydów w jej trakcie, a nie tylko postacią Schindlera.

• II wojna światowa