Lista Schindlera

Tłumaczenie: Tadeusz Stanek
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Schindler's List
literatura piękna

Niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP, hedonista i kobieciarz, który ryzykując życie i majątek ratuje tysiąc dwustu Żydów, pracowników swojej fabryki – historia Oskara Schindlera to jeszcze jeden dowód, że życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. Ta niezwykła opowieść, która zyskała ostateczny kształt w poruszającym filmie Stevena Spielberga, rozegrała się podczas wojny, ale na...

Ta niezwykła opowieść, która zyskała ostateczny kształt w poruszającym filmie Stevena Spielberga, rozegrała się podczas wojny, ale na nowo zaczęła się w 1982 roku, kiedy australijski powieściopisarz Thomas Keneally poznał Poldka Pfefferberga, jednego z Żydów ocalonych przez Oskara Schindlera. Zainspirowany jego wspomnieniami i wyprawą do Polski, stworzył powieść „Schindler’s Ark”, nagrodzoną prestiżową Nagrodą Bookera, która stała się podstawą filmu Spielberga z 1993 roku (po ekranizacji tytuł książki zmieniono na „Listę Schindlera”).

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/Lista_Schindlera-p-29920-.html

FioletowaRóża | 2019-06-07

Kto oglądał film, będzie chwalił także i książkę. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie wszystko, co napisał autor, zostało wiernie odtworzone.
Wizje tego, co działo się w obozach koncentracyjnych, zostały opisane w sposób bardzo realny, zatem książki tej nie czyta się dla relaksu. Myślę, że jest to bardzo dobry dokument historyczny z dodatkiem pozytywnej postaci,

Agnieszka | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019

Lista Schindlera to książka której nie można nie przeczytać. Opowiadająca o bohaterstwie pewnego Niemca - Oskara Schindlera. Niemiecki przemysłowiec, właściciel Deutsche Emailwarenfabrik (DEF), która znajdowała się na krakowskim Zabłociu. Człowiek, który uratował swoich żydowskich pracowników przed zagładą w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Po likwidacji getta krakowskiego i przenoszeniu Żydów do obozów. Schindler postanowił na terenie swojej fabryki stworzyć swój własny obóz do którego dzięki umowie z Amonem Göthem przenosił Żydów z obozu pracy przymusowej w Płaszowie. Oczywiście w obozie Oskara Żydzi byli traktowani o wiele lepiej dostawali większe porcje żywności, nikogo nie bito, nie wykonywano egzekucji.

Nieraz ryzykuje życie, swój majątek, niejednokrotnie aresztowany. A mimo wszystko nie przestawał pomagać. Bronił swoich Schindlerjuden (Żydzi Schindlera) mówiąc, iż są to wykwalifikowani robotnicy, niezbędni dla pracy fabryki, zaś próba zaszkodzenia im spowoduje...

Agnieszka | 2019-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Jedne osoby rodzą się dobre. Inne stają się dobre pod wpływem innych osób lub zdarzeń. Jak było z Schindlerem tego do końca nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że był osobą o której warto pamiętać, ponieważ pomógł w tym bardzo ciężkim okresie wielu osobom. I warto się od niego uczyć, bo pomagał także osobom, które negatywnie sie o nim wyrażały. Nie ma ludzi krystalicznie czystych. Każdy ma swoje wady i zalety. Tak samo było z Schindlerem. Nie był może wzorem cnót, ale ważne jest to, że czuł potrzebę aby pomagać i pomagał jak mógł. Opowieść o Schindlerze pokazuje, że nie każdy niemiec był zły. Oprócz głównego bohatera dowiadujemy się, że byli też inni Niemcy, którzy próbowali pomóc prześladowanym i niszczonym żydom.
Piękna książka o honorze, człowieczeństwie i przyjaźni.

ontheisland | 2019-03-31
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 28 marca 2019

„Lista Schindlera” to prawdziwa i piękna historia człowieka, który ocalił tysiąc dwieście ludzi przed zagładą. Koniec życia Oskara nie jest usłany różami, a niektóre jego wybory w życiu uczuciowym mogą budzić wątpliwości, ale nie oceniajmy życiowych wyborów bohatera, liczy się efekt jego działań.

boloxy | 2019-03-13

Bardzo dobra

biegaczka | 2019-03-11
Przeczytana: luty 2019

Świetne przedstawienie historii ludzi uratowanych przez Oskara Schindlera. Na każdej stronie towarzyszy nam ich mocno odczuwalny strach o życie, obawa przed Oświęcimiem, krematorium, czy karą otrzymaną od SSmana. Na kartach książki pojawiają się nawet krytyczne głosy tych, którzy o Schindlerze mówili źle. Ale tych, co mówią dobrze jest o wiele więcej. W końcu jakby nie było - Jad Waszem posadził mu drzewo w alei Sprawiedliwych. Sam Oskar przedstawiony jako człowiek pełen wad i zalet - bawidamek lubiący dobry alkohol i kobiety, ale nade wszystko - kochający ludzi.

Gabi Zet | 2019-02-25
Na półkach: Przeczytane, Holokaust, 2019
Przeczytana: 24 lutego 2019

Jeśli chodzi o ekranizacje, zazwyczaj najpierw czytam książkę, a kiedy mi się spodoba, to czasem z lękiem zaryzykuję obejrzenie filmu. Z "Listą Schindlera" było inaczej - najpierw, jeszcze przed laty, bardzo poruszył mnie film, a teraz w moje ręce trafiła i książka. I choć znałam całą fabułę, lektura zdecydowanie trafiła prosto w serce.
"Lista Schindlera" to coś pomiędzy reportażem a powieścią. Keneally zebrał wspomnienia Żydów Schindlera i opublikował je w formie poruszającej historii. Z jednej strony książkę czyta się jak najlepszą powieść, z drugiej co chwila uderza człowieka świadomość, że to wszystko przecież wydarzyło się naprawdę. Co więcej, autor nie stara się gloryfikować Schnidlera - wręcz przeciwnie, przedstawia go jako człowieka pełnego słabości (alkohol, kobiety) i szalonych pomysłów. Bo w końcu czyż wyrwanie tylu Żydów ze szponów holokaustu nie było szalonym pomysłem? Ze wszystkich przeczytanych ostatnio książek to "Lista Schindlera" zdecydowanie najbardziej...

MinasTirith | 2019-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2019

Druga wojna światowa,największy konflikt zbrojny w historii,pochłonął wiele milionów istnień.Ten bolesny fragment naszej historii współczesnej był niewytłumaczalnym ciągiem spirali zbrodni i potwornych okrucieństw jakich dopuściły się nazistowskie Niemcy.To głównie naziści pod kierunkiem Adolfa Hitlera byli odpowiedzialni za Holocaust. Odpowiedzialnym za eksterminację Żydów w Europie był Henrich Himmler,szef SS,którego szwadrony były znane z największego okrucieństwa.Thomas Keneally australijski powieściopisarz w formie kroniki przedstawił losy Żydów na terenie Polski.Którzy musieli pracować w obozach pracy na naród niemiecki.I tu na scenę pojawia się Oskar Schindler,sudecki Niemiec,który pojawia się w Polsce jako przedsiębiorca,który ma zbić majątek w zakładając fabrykę w okupowanym w Krakowie.Ale w głębi serca pogardza,wręcz brzydzi się niemieckim socjalizmem.W ukryciu zaczyna pomagać Żydom gwarantując im stanowiska pracy w swojej fabryce.A co za tym idzie chronił ich przed...

Ania | 2018-05-30
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 30 maja 2018

Wydaje mi się, że ogólna ocena - która jest średnią z ocen czytelników - jest z góry zawyżona, bo przecież historia, Schindler i nie wypada dać mało... Ale tu akurat powinno się ocenić książkę samą w sobie, styl, przystępność.
Jest słabo.
Jest ciężko.
Spodziewałam się książki o wojnie, Żydach, nadziei, dostałam memłanie o dzieciństwie Oskara, powiązania polityczne i finansowe esesmanow i Oskara również. Było kilka zrywów, ale nie wyciągnęlo dodatkowego oczka, niestety...

michal3 | 2018-01-11
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Wstrząsający książko-reportaż (Autor chyba nie mógł się zdecydować, czy to ma być powieść czy nie). Na przykładzie tytułowego Oskara Schindlera, Autor pokazuje, jak wyglądała zagłada Żydów podczas II wojny światowej. Temat niby wyeksploatowany, ale jednak dowiedziałem się wielu rzeczy, o których wcześniej nie słyszałem. I nie wiem, czy to dobrze. Chyba raczej nie. Zdecydowanie wolałbym tego nie wiedzieć. Na pewno warto przeczytać, aby być świadomym, czym jest i może być wojna. Ponoć żyjemy w niespokojnych czasach. Czytajmy i pamiętajmy. Może coś to pomoże.