Lista Schindlera

Tłumaczenie: Tadeusz Stanek
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Schindler's List
Lista, Schindlera

Niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP, hedonista i kobieciarz, który ryzykując życie i majątek ratuje tysiąc dwustu Żydów, pracowników swojej fabryki – historia Oskara Schindlera to jeszcze jeden dowód, że życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. Ta niezwykła opowieść, która zyskała ostateczny kształt w poruszającym filmie Stevena Spielberga, rozegrała się podczas wojny, ale na nowo zaczęła się w 1982 roku, kiedy australijski powieściopisarz Thomas Keneally poznał Poldka Pfefferberga, jednego z Żydów ocalonych przez Oskara Schindlera. Zainspirowany jego wspomnieniami i wyprawą do Polski, stworzył powieść Schindler’s Ark, nagrodzoną prestiżową Booker Prize, która stała się podstawą filmu Spielberga z 1993 roku (po ekranizacji tytuł książki zmieniono na Listę Schindlera).

ChicaDeAyer | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Tu nie trzeba wielkich słów, ani zbędnego patosu. Żadne peany nie są w stanie oddać wagi czynów, tak bardzo precedensowych w tamtych trudnych czasach, Oskara Schindlera. I choć jego pobudki początkowo nie wynikały ze szlachetności serca (a nie trzeba szukać daleko takich, co twierdzą że przemysłowiec do końca kierował się własnym interesem), a jego postać aż do tej pory budzi żywe kontrowersje, nie wypada czynić mu wyrzutów ze względu na efekt jego działań. A najlepszą laurką, jaką można mu wystawić jest fakt, że miejsce jego spoczynku do te pory jest miejscem pielgrzymek ludzi oraz ich rodzin, ocalonych przed zagładą.

Książka z pewnością warta polecenia. Dlatego, że pozwala wierzyć w pierwiastek dobra tkwiący w człowieku. Przynajmniej sama gorąco tego pragnę i tak też odbieram historię zawartą na kartach tej pozycji.

Ania C | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

"Lista jest absolutnym dobrem. Lista jest zyciem." (str.264)
Wartosciowa, pouczajaca lektura. Wzrusza i daje nadzieje. Podziwiam Pana Oskara Schindlera, i mimo dosc kontrowersyjnej atmosfery towarzyszacej jego nazwisku, pozostanie dla mnie, po prostu, dobrym i odwaznym czlowiekiem. Oby historia zapisala na swych kartach wiecej takich hedonistow i pijakow z wielkim sercem i szalonym umyslem.
"Kto ratuje jedno zycie,ratuje swiat caly."(str.332)
"Nie zapominamy smutkow Egiptu, nie zapominamy Hamanu, nie zapominamy Hitlera. Zatem wsrod niesprawiedliwych nie zapominamy sprawiedliwych. Pamietajcie o Oskarze Schindlerze" (str 354)
Lista to nie tylko liczby,to tez nazwiska:

dzosefinn | 2011-02-22
Przeczytana: luty 2011

Nie każda blondynka jest głupia
Nie każdy Polak jest alkoholikiem i złodziejem
Nie każdy Niemiec był człowiekiem bez serca...

Lista Schindlera jest książką, która powinna być lekturą obowiązkową. Może nie koniecznie ze względu na fakty historyczne ale na postawę człowieka, który sprzeciwił się faszyzmowi i starał się wszystkimi metodami ratować ludzi, którzy zdaniem wyższych byli "zakażeniem".

Poruszająca, wzruszająca a przede wszystkim pokazuje, że nie można osądzać grupy ludzi po zachowaniu jednego, dwóch, tuzina ludzi. Bo zawsze znajdzie się wyjątek, osoba, która łamie stereotypy.

ZARAZA | 2015-01-09
Przeczytana: styczeń 2015

"Lista Schindlera" to powieść, którą warto przeczytać, aby uświadomić sobie, że nie każdy Niemiec był zły. Jestem pełna podziwu dla pana Oskara Schindlera. Opisane wydarzenie nie wciągnęły mnie tak bardzo, jakby to sobie można wyobrażać, nie jest to jednak w żadnym razie jakąś rażącą wadą. Polecam przeczytać osobom, które interesują się II wojną światową, tudzież losem Żydów.

Carline | 2011-07-07
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 07 lipca 2011

Książka Thomasa Keneally'ego "Lista Schindlera" długo leżała na półce wśród lektur nieprzeczytanych. Zapomniałam o niej i dopiero niedawno mój wzrok padł na ten tytuł, a ja pomimo wakacji, w czasie których starałam się nie sięgać po trudniejszą literaturę, musiałam ją przeczytać.

Oskar Schindler. Będę wspominać tę postać wiele lat i cieszyć się, że na świecie, nawet wśród wrogów, możemy spotkać kogoś o wspaniałym sercu i chęci pomagania.

Schindler nie był idealnym człowiekiem. Po osobie, która nie potrafi przejść obojętnie obok cierpiących, można by się spodziewać kogoś spokojnego, miłego i przede wszystkim dobrego. Jednak niemieckiego pochodzenia Oskar był znany ze swojej rozrzutności, jeżeli chodziło o pieniądze i zamiłowania do picia i kobiet. Wieczory spędzał z ważnymi osobami, dla których był przyjacielem, chociaż nie zawsze czuł do nich taką samą sympatię, wręcz niektórymi się brzydził. Jednak dzięki takiemu zachowaniu udało mu się przekupić wielu ludzi,...

"... lista, która oznaczała życie, a poza nią czyhała śmierć..."

Książka warta przeczytania głównie dlatego, że pozwala dostrzec iskrę szczęścia i nadziei.

książek: 1991

Książka jest bardzo dobra. Dała mi wiele do myślenia i dzięki niej dotarło do mnie, ilu rzeczy nie wiem z historii.
Co do samego Schindlera, sama byłam zdziwiona jego altruizmem. Większość ludzi podobnego typu wcześnie mieli takie skłonności, a przy nim tak nagle się to 'obudziło'. Ale dzięki temu uratował wielu Żydów od śmierci...
Nie mogłam uwierzyć też w to, ja bardzo brutalni potrafili być Niemcy (mam na myśli Amona Gotha).
Warto też pamiętać o Mieczysławie Pemperze, który pomógł Schindlerowi. Umarł w czerwcu 2011 roku.
Gorąco polecam 'Listę Schindlera'.

Przejmujący film Spielberga zna chyba każdy. Powstał on właśnie na podstawie tej książki, opisującej niezwykłą działalność Oscara Schindlera, niemieckiego fabrykanta, który poświęcił swoje środki, żeby uratować setki ludzkich istnień. Autor wnikliwie badający historię, przedstawia nam motywy Oscara, jego działalność i smutne powojenne losy. Przeciwstawia go sylwetce diabolicznego komendanta płaszowskiego obozu, Amona Götha, zła w czystej postaci.
Książka, mimo że prawdziwa, nie ma w sobie magii filmu. Na los osadzonych w obozie nie patrzy się już z tym samym przejęciem. Częściej jest to sucha relacja, niż oddające uczucia, poruszające dzieło. Sama postać Oscara, która w filmie jest dynamiczna, zmienna, a przez to bardziej realna i pociągająca, na kartach książki jest tylko dobrodusznym, od zawsze nienawidzącym Hitlera, cieniem.
Książka jest wierną relacją przejmujących wydarzeń, ale to film jest arcydziełem.

Miaa | 2013-08-30

To książka, która łamie stereotypy. Bardzo dobra powieść. Polecam!!

Lolek90 | 2014-02-16
Przeczytana: grudzień 2011

Książka Thomasa Keneally’ego „Lista Schindlera” od kilku lat stała na półce regału. Wielokrotnie próbowałam ją przeczytać, jednak nigdy mi się to nie udawało. Po kilku kartkach ponownie trafiała na półkę z adnotacją „przeczytam kiedy indziej”. Z drugiej strony muszę się przyznać, że zaczęłam ją czytać w gimnazjum, a wtedy byłam dość krnąbrnym dzieckiem. Poza tym moja historyczka niezbyt dużo czasu poświęciła kwestii holokaustu, przez co treść powieści była dla mnie po prostu abstrakcją. W liceum nadrobiłam tą zaległość, jednak w dalszym ciągu byłam na bakier z tą pozycją. W końcu pewnego grudniowego wieczora zasiadłam w fotelu z książką na kolanach. Tym razem jej treść tak mnie wciągnęła, że wręcz nie mogłam przestać pochłaniać kolejnych zdań.
Książka opowiada o Oscarze Schindlerze, Niemcu prowadzącym fabrykę w Krakowie w okresie II wojny światowej. Nie był on jednak stereotypowym przedstawicielem swojego narodu, który za wszelką cenę szerzył wokół siebie holokaust. Wręcz...