Bracia przeklęci. Historia masonerii

Tłumaczenie: Katarzyna Kościelak
Wydawnictwo: Twój Styl
I fratelli maladetti
historyczna

Co to jest masoneria i kim są masoni? Bracia przeklęci, czy synowie Światłości? Komicy i kamoryści, czy templariusze demokracji? Roberto Gervaso opowiada ich dzieje od legendarnych początków po dzień dzisiejszy, zatrzymując się nad ich stosunkami z Kościołem, z wielkimi monarchiami absolutnymi XVIII i XIX wieku, z ustrojami totalitarnymi i demokratycznymi, z oświeceniem, romantyzmem i faszyzmem. W tle postaci najsłynniejszych "braci": Woltera i Goethego, Mozarta i Sibeliusa, Waszyngtona i Garibaldiego, Franklina, Roosevelta, Cagliostra, Casanovy, Oskara Wilde'a, Walta Disneya i innych.

źródło opisu: Wyd. Twój Styl, 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wiewiórska | 2010-08-11

Pozycja z pogranicza chwytliwej książki popularnej i porządnej pracy naukowej, przez wzgląd na chodliwą tematykę jedna, niestety, z wielu i prawdopodobnie najlepsza ze wszystkich które miałam w rękach.

Gervaso, być może nie aż tak niewidzialnym językiem, ale za to trzymając się ściśle naukowych faktów prowadzi czytelnika przez historię masonerii, zatrzymując się tu i ówdzie, gdy historia owa zdaje się stawać co bardziej niezwykła. Specjalnie dla żądnego sensacji czytelnika, który po 'Braci' sięga pod wpływem dajmy na to czytadełek Dana Browna, autor przejrzyście analizuje związki masonerii z Różokrzyżem czy z Templariuszami, wyjaśnia czym właściwie byli (są? :P) owiani złą sławą Iluminaci, aby z każdym rozdziałem zbliżać się do czasów coraz to bardziej współczesnych.

Wnioski z lektury? Historia masonerii jest znacznie mniej nadnormalna niż byśmy chcieli i jednocześnie znacznie bardziej interesująca niż moglibyśmy przypuszczać.

Książkę polecam koneserom tematu. Jest doskonała,...

Piotr Ćwik | 2016-01-03
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Książka momentami ciekawe, jednak generalnie nużąca. Mam uzasadnione wątpliwości co do bezstronności autora w stosunku do opisywanych faktów, ale trzeba mu oddać, że dość dokładnie przedstawił historię masonerii.

Kirst | 2013-01-02

Taka sobie i niech tak zostanie.

Bogusia | 2016-09-02
Aterpuw | 2016-07-15