Cagliostro

1992-01-01
978-83-250-0028-8
Anna Wasilewska
biografia magik lekarz cudotwórca Włochy

Gervaso podszedł do biografii słynnego maga podobnie jak do biografii Casanovy - z jednej strony z wiedzą i rzetelnością, ale z drugiej ze swadą. Nie przestanę zachwalać tego autora, ponieważ rzadko który autor życiorysów potrafi połączyć erudycję i informacyjność z pięknym stylem i darem narracji.

Solidna biografia okraszona pikantnymi szczegółami z życia tego ciekawego człowieka. Książka nie jest ani lekka, ani łatwa tudzież przyjemna, ale Cagliostro miał tak intrygujące życie, że warto przeczytać do końca

Cudowna lektura, bardzo wciągająca, pisana w sposób bardzo przystępny.Postać Cagliostro jedyna i niepowtarzalna, nie wiem czemu, ale ten domniemany "szarlatan" wzbudzał we mnie sympatię, współczucie, śmiech.Takich ludzi już nie ma,polecam książkę każdemu miłośnikowi przygód i niesztampowych postaci.

Roberto Gervaso to doskonały pisarz , który niezmiernie zajmująco potrafi zainteresować czytelnika biografiami niezwykłych ludzi.
Taką nietuzinkową postacią jest tytułowy bohater.Tak naprawdę nazywał się Giuseppe Balsamo i był synem kupca , urodzonym w Palermo w XVIII wieku.Wywodził się z nizin społecznych i początkowo prowadził nędzne życie.Był oszustem , fałszerzem listów , złodziejem , nałogowym kłamcą , a także stręczycielem swojej własnej żony.
Co jednak go odznaczało , to wiara we własne nieprzeciętne , nadprzyrodzone zdolności.I rzeczywiście temu prowadzącemu początkowo awanturniczy żywot człowiekowi , udało się zmienić swe życie o 180 stopni.Po odwiedzeniu Azji i Egiptu wraca w glorii i chwale już jako hrabia Alessandro Cagliostro , jako wielki mag , alchemik , uzdrowiciel , nekromanta , a także Wielki Mistrz jednego z odłamów Wolnomularstwa.Sam tworzy wolnomularstwo egipskie.
Odwiedza niemal wszystkie kraje europejskie.Podejmowany jest przez najbogatszą arystokrację i ówczesnych władców.Do dnia dzisiejszego nie można wyjaśnić fenomenu tego człowieka , którego bez mała przez 10 lat otaczano czcią i uwielbieniem.
Niestety miał też i wrogów i to przy ich udziale , jak i własnej żony uznany został za heretyka przez Święte Oficjum i skazany na dożywotnie więzienie.

Świetna książka , ukazująca bardzo ciekawie losy tego niezwykłego człowieka.Polecam !!!

• Biografie
  • Biografie i wspomnienia