Opisanie świata

Il Millione
przygodowa
Leonor

Inne wydania

Marco Polo, kupiec wenecki, wyrusza na Wschód na początku lat siedemdziesiątych XIII wieku. Towarzyszy swemu ojcu oraz stryjowi, którym przyświecają ważne cele polityczne: papież Grzegorz X wysłał ich do władcy Chin, Kubilaja. Podróż do Państwa Środka trwa trzy lata. Przybysze bardzo przypadają do serca wielkiemu chanowi i stara się on w pełni wykorzystać ich odwagę i uzdolnienia. Marco Polo jest przez niego wielokrotnie posyłany w misjach dyplomatycznych do różnych prowincji Chin, a nawet do Indii. W trakcie wojaży poznaje także Azję Mniejszą, Persję, Półwysep Indochiński i Indonezję. Po ponad dwudziestu latach nieobecności trzej wenecjanie nie bez kłopotów powracają do domu. Niedługo później Marco Polo trafia do genueńskiej niewoli. W więzieniu poznaje Rustycjana z Pizy, twórcę romansów rycerskich. Ten spisuje opowieści Marca, prawdopodobnie korzystając także z jego zapisków. Wydane drukiem Il Millione spotyka się z niedowierzaniem, a jego bohater zostaje okrzyknięty kłamcą. Już wkrótce jednak Opisanie świata czytać będą królowie, książęta, dostojnicy kościelni, uczeni i podróżnicy. Marco Polo nie dożył jednak chwili triumfu.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2010

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Piotr Winiarczyk | 2014-03-25
Przeczytana: 24 marca 2014

Cóż, dzieł tak starych oceniać chyba nie wypada. Ocenię więc opracowanie naukowe tego wydania. I jest ono przyzwoite. Dosyć obszerny wstęp i jeszcze bardziej obszerne przypisy (czasami nawet zbyt) powodują, że można zidentyfikować rejony, ludy, zwierzęta, itd., o których pisze Marco Polo (np. Polo notorycznie pisze o jednorożcach, gdy oczywiście chodzi o nosorożce). Ogólnie, dobrze opracowane i wydane dzieło.

Mcdulka | 2012-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

slyszalam rozne opinie na temat ksiazki Marco Polo, nawet, ze byla mistyfikacja
czytajac, zdalam sobie sprawe, ze "tamte" wyprawy byly prawdziwymi, bez dokladnych map, GPSow

Trezor | 2013-05-17

nikt nie wie gdzie tak naprawdę był Marco Polo , tajemnica czeka na rozwiązanie.

bmichalak | 2014-11-16
Przeczytana: wrzesień 2014

Polecam, szczególnie tym, co lubią podróżować.

un_forestiero | 2016-09-04
Trithemius | 2016-07-08