KATY w świetle badań terenowych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Ukrywana przez Sowietów przez pół wieku prawda o ich zbrodni na jeńcach polskich w r. wciąż pozostaje krwawiącą raną polskiej historii. Jej symbolem w świadomości społecznej Polaków było i jest słowo Katyń . ... Historiografia katyńska ma ogromny dorobek, liczący tysiące rozmaitych publikacji. Dzięki temu wierny dziś już bardzo wiele na temat mordu na jeńcach polskich. Do najnowszego dorobku bezwzględnie zaliczyć trzeba także przedstawione mi opracowanie. Ma ono wyjątkowy charakter jest oryginalnym, naukowym podsumowaniem interdyscyplinarnych badań terenowych, przeprowadzonych w Lesie Katyńskim w sezonach i . Wzięli w nich udział polscy specjaliści z różnych dziedzin, m.in. archeolodzy, antropolodzy, medycy sądowi, geodeci, historyk zarazem falerysta i mundurolog , fotograf, dokumentalista i prawnik. ... Na całość tego zbiorowego opracowania ekipy specjalistów składają się trzy zasadnicze segmenty merytoryczne, szczegółowo prezentujące badania wykopaliskowe i wszechstronną analizę ich rezultatów. ... Uważam, że będzie to książka, po którą sięgną wszyscy zainteresowani zbrodnią katyńską. Jest to przecież i pozostanie chyba już na zawsze ostatnie słowo specjalistów, interpretujące materiał, wydobyty podczas szeroko zakrojonych wykopalisk na miejscu zbrodni w Lesie Katyńskim. ... Fragment recenzji prof. nadzw. dr. hab. Albin Głowacki