Strzały w Stonygates

Tłumaczenie: Beata Długajczyk
Cykl: Panna Marple (tom 5)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
They Do It With Mirrors, lub: Murder with Mirrors
panna Marple, strzał, przestępcy

Inne wydania

Bohaterką "Strzałów w Stonygates" jest panna Marple. Spełniając obietnicę, jaką złożyła przyjaciółce z ławy szkolnej, przyjeżdża odwiedzić ją w wiejskiej posiadłości. Nagle pada strzał. Każdy z siedmiorga domowników miał motyw, by zabić. Sprawę utrudnia fakt, że do rezydencji przylega dom poprawczy, w którym mieszka dwustu młodocianych przestępców.

książek: 1901
Gosia | 2016-03-04
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2016

Bardzo lubię kryminały Agathy Christie. Mają swój klimat, urok i staroświecki czar. Panna Marrple też jest jedyna w swoim rodzaju.
Sprytna i ciekawa intryga, morderca spośród najbliższej rodziny to zawsze fascynuje ze względu na motywy i okoliczności.
Oczywiście źle wytypowałam mordercę i wcale mnie to nie dziwi.
Królowa kryminału zwiodła mnie po raz kolejny.
Książki tej pisarki nie są obszerne objętościowo, ale zapewniają świetną rozrywkę. Na szczęście jeszcze kilka tych bardziej znanych klasyków przede mną.

"Wszyscy jesteśmy trochę nienormalni." A takie miejsce, w okolicy którego znajduje się dom poprawczy dla młodocianych przestępców, jest idealne do zaplanowania i popełnienia zbrodni. Ale morderca musi być wśród domowników Stonygates. Tylko jaką tajemnicę posiadał pan Gulbrandsen, że został zastrzelony?

Genialna książka i sprytnie uknuta intryga! Było tyle poszlak, tyle niewyjaśnionych zachowań i mnóstwo zbiegów okoliczności, które utrudniają czytelnikowi rozwiązanie tajemnicy, ale także wskazują na mordercę. I mnie się udało odkryć, kto zabił! Mimo to, byłam wiedziona przez całą opowieść różnymi domysłami, ale trójkę podejrzanych miałam pewnych, a im bliżej końca było, tym stawał się dla mnie ten jeden oczywisty osobnik. Nie zmienia to faktu, że motywu nie odkryłam i wszystko było tak teatralnie zaplanowane (co uwielbiam), że ciężko mi ocenić niżej tę książkę! Agatha Christie po prostu miała talent do niesamowitych i wciągających opowieści. I do bohaterów - w tym przypadku...

Natalia | 2014-05-19
Przeczytana: 18 maja 2014

Biorąc książkę do ręki, od razu w oczy rzuca się ciekawa okładka na której widnieją dwie maski teatralne -tragiczna i komiczna, a na środku wielki napis "Strzały w Stonygates". Taka okładka zachęciła mnie do przeczytania jej jako pierwszej.

Jestem wielką fanką Agathy Christie, więc byłam pewna, że i tym razem książka przypadnie mi do gustu i się nie myliłam. Czytałam ją w każdej wolnej chwili, w pociągu w domu, trudno było się od niej oderwać. Co tu dużo mówić jest to kolejna rewelacyjna książka tej autorki, która oczywiście wędruje do moich ulubieńców.

Roland | 2014-03-17
Przeczytana: 15 marca 2014

Interesująca książka królowej kryminałów. Urzekająca ze względu na prostotę rozwiązania. Książki Agathy Christie są uwielbiane przez czytelników na całym świecie. Autorka tworzyła bardzo niezwykłe i inspirujące historie. Głównym jej atutem było to, że zawsze potrafiła zaskoczyć czytelnika, a wszelkie rozwiązania zagadek były bardzo prawdopodobne. Tak samo jest w przypadku „Strzałów w Stonygates”. W książce możemy znaleźć wszystko co najlepsze w twórczości autorki wielu kryminałów.

Panna Marple spełnia obietnicę jaką złożyła przyjaciółce z ławy szkolnej, przyjeżdża odwiedzić ją w wiejskiej posiadłości. Niedługo po przebyciu panny Marple dochodzi do morderstwa. Każdy z siedmiorga domowników miał motyw, by popełnić zbrodnię. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że do rezydencji przylega dom poprawczy, w którym mieszka dwustu młodocianych przestępców.

Kolejna dobra powieść Agathy Christie. Tym razem główną bohaterka jest panna Marple, poczciwa dama, która rozwiązała nie jedną...

Finkla | 2015-10-27
Przeczytana: 20 października 2015

Uważam, że oryginalny tytuł ("They do it with Mirrors") lepiej pasuje do treści niż tłumaczenie. Ot, jakaś tam nazwa własna, rodzaj śmierci i tyle, brak głębszego nawiązania do szczególnych cech tego akurat morderstwa.
Interesujący kryminał; jak w wielu innych powieściach Chriestie, czytelnik dostaje wszystkie tropy, wie tyle samo, co obecna na miejscu zbrodni panna Marple, może sam pokusić się o rozwiązanie zagadki. A że to wcale nie takie łatwe? Na tym polega zabawa. :-)
Więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2015/10/strzay-w-stonygates-jak-odwracac-uwage.html

książek: 1991
Renax | 2013-03-15
Przeczytana: 15 marca 2013

Świetna! Po prostu świetna! Stopniowane napięcie, klasycznie zarysowane miejsce zdarzeń, gama postaci, z których wszystkie można by podejrzewać.
Oczywiście, pomyliłam się i obstawiałam nie tę osobę.
Jak dotąd, spośród tych, które dotychczas przeczytałam, - czyli pięciu książek), najlepsza powieść z Miss Marple. Zabawne jest to, że o ile powieści z Poirotem układały się - patrząc chronologicznie - od najlepszych do tych 'słabszych', to z utworami z panną Marple jest odwrotnie: każdy kolejny kryminał jest lepszy.

3 słowa: wciągająca, miła i ... łatwa. Dla wprawionych kryminałożerców nie będzie trudne odgadnąć kto zabił, ale ważne jest też wpaść na pomysł dlaczego? :).

talka | 2012-05-22
Przeczytana: 21 maja 2012

Oj jak dawno nie czytałam Christie:) świetny kryminał, powrót do tych czasów sukni, gorsetów i rewolwerów....stęskniłam się za tym klimatem;)

Książka w sam raz dla wielbicieli kryminałów. Jest naprawdę super, moim zdaniem najlepsza ze wszystkich książek Agaty Christie! Bohaterka, panna Marple, przyjeżdża do domu swojej przyjaciółki. Niedługo potem dochodzi tam do kłótni między jej mężem a Edgarem Lawsonem, słychać strzały. Okazuje się, że żaden z mężczyzn nie został postrzelony, ale o dziwo, ktoś znajdujący się w zupełnie innym pokoju... Rozwiązanie zagadki jest naprawdę zaskakujące!!

Dunya | 2013-10-10
Przeczytana: 09 października 2013

Druga (moja) książka pani Christie, która nie jest zbiorem opowiadań, a samodzielną powieścią.
Znalazłam w niej wiele dobrej zabawy (intrygi oczywiście nie przejrzałam) oraz postaci. Panna Marple nie wzudziła mojego zachwytu, ale też nie mogę powiedzieć, że nie poczułam do niej pewnej sympatii.
Jako detektyw nie zrobiła prawie nic, co mnie mocno rozczarowało...
Dodatkowa gwiazdka, za genialną postać Edgara. Przypomina mi jedną z bardzo bliskich mojemu sercu osób.