Współczesna historia Królestwa Nepalu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Nepal
historia

Przedstawiona tu historia ostatnich pięćdziesięciu lat himalajskiego Królestwa Nepalu zaczyna się od obalenia autokratycznych rządów dziedzicznych premierów rodziny Ranów. Królestwo powoli otwiera się na świat. Zmiana systemu politycznego w Nepalu nie tylko nadaje prawa polityczne całym grupom społecznym niegdyś ich pozbawionym, lecz także wywołuje konflikt między partiami politycznymi i pałacem królewskim, zakończony maoistowską rebelią ostatnich lat.
Książka ukazuje przebieg wewnętrznej gry politycznej i strategię najważniejszych aktorów, jak również uwarunkowania polityczne i gospodarcze nepalskich przemian. Analizuje także politykę sąsiadujących Indii i Chin wobec Nepalu.
Czy słabo rozwinięty kraj, o niskim poziomie wykształcenia, zależny od potężnych sąsiadów, może wprowadzić i z powodzeniem utrzymać system demokracji parlamentarnej? Jest to istotne pytanie nie tylko w odniesieniu do Nepalu, ale również wielu innych państw wkraczających na drogę demokracji.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodialog.pl/index.php?route=pr...(?)

roulucy | 2014-07-23

Bardzo zajmująca i błyskotliwa analiza historii i stosunków polityczno-ekonomicznych Królewstwa Nepalu od lat '50 XX wieku. Pozycja obowiązkowa dla indologów oraz entuzjastów Aji południowej i środkowej.

Zawiera wstęp wprowadzający laika w położenie geograficzne i klimatyczne oraz historyczne XIX wieku do upadku rodu Ranów, który zapoczątkował zmiany demokratyczne.

Książka ma poniekąd charakter uniwersalny. Przedstawia schemat formowania się i degeneracji systemu demokratycznego słabo rozwiniętych krajów o niskim poziomie wykształcenia w Azji południowej(i nie tylko) - w tym znaczenie formowania się partii i frakcji politycznych, systemu samorządowego(pańczajaty), represji, walk psychologicznych i położenia geo-politycznego między dwom silnymi państwami(w tym przypadku są to Indie i Chin)

KrzysztofIwanek | 2014-10-18
Krysia | 2016-06-22