Powrót nad rzekę Kwai

Wydawnictwo: Bellona
Long Way Back to the River Kwai. Memories of World War II
II wojna światowa
historyczna

Dramatyczne wspomnienia Holendra, który w 1940 r. zbiegł do Anglii, skąd ewakuował się do holenderskich Indii Wschodnich (dzisiejsza Indonezja). W marcu 1942 r. trafił do japońskiej niewoli, przebywał w ciężkich więzieniach i obozach pracy. Wraz z jeńcami budował "Tory Śmierci" - linię kolejową w dżungli na granicy birmańsko-syjamskiej. Nieludzko traktowany, był świadkiem umierania setek towarzyszy niedoli. Przeżył, bo nie porzucił nadziei na ocalenie. Po 60. latach wrócił do Tajlandii, aby obejrzeć dawne miejsca piekła i koszmaru.

źródło opisu: www.ksiegarnia.bellona.pl

Aneczka | 2013-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Co sprawia, że człowiek po przejściach wraca na miejsce kaźni? Loet Velmans - Autor, główny bohater książki i narrator w jednej postaci - szuka odpowiedzi nad rzeką Kwai na podstawowe pytania egzystencjalne, które nasunęły mu się podczas bycia poniżanym i katowanym jeńcem w czasie drugiej wojny światowej.

Loet był zaledwie siedemnastoletnim żydowskim chłopcem, kiedy Niemcy dokonały inwazji na jego ojczyznę Holandię. Wtedy dotarło do każdego z nich, że odtąd ich życie będzie podporządkowane rozkazom znienawidzonego wroga. Razem z rodziną przeprawiają się przeładowaną łodzią do Wielkiej Brytanii, a stamtąd postanawiają przenieść się do holenderskich Indii Wschodnich powodowani nadzieją, że wojna tam nie dotrze. Nic bardziej mylnego. Velmans wstąpił do wojska, a w 1942 roku Japończycy zaatakowali archipelag i bohater trafił do japońskich więzień pracy i obozów jenieckich.

Rozdzielony z matką i ojcem jest więziony najpierw w obozie na Jawie, potem Changi, Bangpong, Syme Road Jail,...

Bączek | 2014-04-21
Robson | 2013-07-15