Wojny Rzeczypospolitej Obojga Narodów ze Szwecją

Wydawnictwo: Wydawnictwo "Trio"
historia

Pasjonujące dzieje militarnych zmagań, wielkich bitew, zabiegów dyplomatycznych. Autor przedstawia historię konfliktu dwóch wielkich mocarstw, jakimi były w tym czasie Rzeczpospolita i Szwecja, umieszcza go w szerszym kontekście polityki wewnętrznej i zagranicznej.

Koval | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Mam ostatnio szczęście do prac popularnonaukowych, które uzupełniają aktualny dorobek rodzimej historiografii wojskowej i ujmują całokształt w syntezę studiów historycznych, ukazując wojnę jako zjawisko społeczne. Tak właśnie jest z książką Pawła Skworody na temat wojen Rzeczypospolitej ze Szwecją. Dzieje walk między tymi dwoma państwami są tym bardziej warte rozważenia, że zmagania wojsk polsko-litewskich i szwedzkich w Inflantach oraz w Prusach w latach 1621 – 1629 stanowiły istotny fragment ogólnoeuropejskiej wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648). Ich znaczenie nie ograniczało się naturalnie do polskiego udziału w koalicji habsbursko-katolickiej, lecz było zarazem walką o jej suwerenność gospodarczą, do której klucz leżał u ujścia Wisły (strategicznie arcyważny Gdańsk). Z kolei działania militarne i alianse polityczne doby drugiej wojny północnej (1655 – 1660, u nas określanej powszechnie mianem potopu szwedzkiego) postrzegane mogą być jako kontynuacja rywalizacji Francji z...

peruniec | 2015-12-07
lmajcher13 | 2015-10-24