Zamojszczyzna. T. 1, 1918-1943

Seria: Świadectwa
Wydawnictwo: Ośrodek Karta

Wspomnienia i dzienniki lokalnego społecznika, lekarza — uniwersalna kronika XX wieku, zapisana przez pryzmat regionu wyjątkowego dla dziejów Polski. Dr Zygmunt Klukowski ze swojego szpitala w Szczebrzeszynie uczynił punkt obserwacyjny, z którego widział dużo więcej niż drogi na Zamość i na Zwierzyniec. Patrzył na procesy historyczne, tak boleśnie doświadczające jego kraj i... jego samego.

Autor — lekarz, regionalista, społecznik — w swoich wspomnieniach i dziennikach z lat 1918–59 opisał wnikliwie dzieje Zamojszczyzny, unikając podawania szczegółów życia osobistego. Uważał za swój obowiązek przede wszystkim obiektywne zapisywanie historii.

Książka została wydana w dwóch woluminach: tom I obejmuje lata 1918–43, tom II lata 1944–59. W tomie I drukujemy mało znane wspomnienia Zygmunta Klukowskiego z okresu II Rzeczpospolitej, w tomie II znalazł się nieznany w Polsce dziennik z lat 1945–46 i wspomnienia z lat 50. W tomie II zamieszczone zostało także posłowie opisujące życie autora i losy jego zapisów. W obu tomach znajdują się wkładki z archiwalnymi zdjęciami z Zamojszczyzny i prywatnymi fotografiami autora (w sumie około 160 zdjęć).

Oprac. red. Agnieszka Knyt; współpr. Barbara Odnous.

źródło opisu: http://www.karta.org.pl/

źródło okładki: zdjęcie autorskie (geokuba)

Bagienka | 2015-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2015

Dzienniki doktora Zygmunta Klukowskiego, zaliczane do najważniejszych dzieł literatury faktu XX wieku, to bezcenne źródło informacji o Zamojszczyźnie z czasów współczesnych autorowi, pisane z pełną świadomością ich znaczenia dla potomnych: „Wyczerpany i fizycznie, i psychicznie położyłem się wreszcie do łóżka. Bezładne myśli trudno mi jest zebrać w całość. Zmuszam siebie, żeby chociaż najważniejsze wydarzenia dnia zanotować w swym pamiętniku. Robię to z głęboko zakorzenionej u mnie „żyłki historyka”, z przekonania, że te rzeczy nie mogą pójść w zapomnienie, że muszą być przekazane przyszłym pokoleniom w całej swej nagiej, brutalnej rzeczywistości.” - 11 lipca 1943 r.
Polecam.

Fidel-F2 | 2015-11-11

Rzecz zdecydowanie warta przeczytania, nie tylko przez fascynatów historii. Jedna z najlepszych rzeczy przedstawiająca życie i realia międzywojnia, wojny i pierwszych lat Polski ludowej.

Lucyjuicy | 2015-08-11
Przeczytana: 14 sierpnia 2015