Zamojszczyzna. T. 1, 1918-1943

Okładka książki Zamojszczyzna. T. 1, 1918-1943 Zygmunt Klukowski
Okładka książki Zamojszczyzna. T. 1, 1918-1943
Zygmunt Klukowski Wydawnictwo: Ośrodek KARTA Seria: Świadectwa biografia, autobiografia, pamiętnik
412 str. 6 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Świadectwa
Wydawnictwo:
Ośrodek KARTA
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
412
Czas czytania
6 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788388288920
Tagi:
zamojszczyzna Szczebrzeszyn Biłgoraj Zamość Zwierzyniec Zamość Dzieci Zamojszczyzny Agnieszka Knyt Barbara Odnous
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
534
227

Na półkach: , , ,

Lektura rewelacyjna, oczywiście dotyczy to dwóch tomów. Choć może nie do końca wypada oceniać sobie taką materię w kategoriach czysto czytelniczych, to jednak właśnie w tych kategoriach, jako odtrutka na wielkie nic dzisiejszego świata, jest świetna. Wielki dokument swojego czasu, na który natrafiłem dzięki pomocy znajomego księgarza. Wgląd w historię, który daje taka książka jest bezcenny. Wiele kwestii, które dotąd wydawały się niejasne, sporne, krystalizuje się w obliczu siły bezpośredniej relacji. Cudownie ozdrowieńcza jest świadomość, że autor nie jest zawodowym pisarzem/historykiem lub, nie daj Boże, filozofem. Nie snuje teorii i teoryjek, nie dorabia wątpliwej filozofii - pisze o tym, co widzi na własne oczy. Jest to postawa, która zarobiła na kilak gwiazdek z tych, które z przyjemnością i bez wątpliwości przydzieliłem. Znajomy czytelnik, z którym ostatnio czytamy równolegle, potwierdza w całości moje bardzo wysokie oceny "Zamojszczyzny". Trudno pisać o zawartości książki. Zarówno fragment o przedwojennej prowincji (ponoć jedne z najlepszych w literaturze polskiej),jak i szokujący zapis wyjątkowego terroru niemieckiego na Zamojszczyźnie, jak i pierwsze lata PRL-u (bez złudzeń) - wszystko jest bardzo ciekawe. Polecam bez zastrzeżeń - bezwzględnie warto!

Lektura rewelacyjna, oczywiście dotyczy to dwóch tomów. Choć może nie do końca wypada oceniać sobie taką materię w kategoriach czysto czytelniczych, to jednak właśnie w tych kategoriach, jako odtrutka na wielkie nic dzisiejszego świata, jest świetna. Wielki dokument swojego czasu, na który natrafiłem dzięki pomocy znajomego księgarza. Wgląd w historię, który daje taka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
977
393

Na półkach: , ,

Tych rzeczy spisanych w niniejszej książce nie znajdziemy w podręcznikach historii. Są tam sprawy ludzi pomniejszych w miejscach mniej istotnych. Ale dzięki temu ta książka po prostu przenosi w czasie. Przenosi do małego miasteczka na Zamojszczyźnie; gdzie okupacja niemiecka wyglądała zupełnie inaczej niż ta, którą znamy z Warszawy i innych większych miast; gdzie okupacja niemiecka pokazała swój najohydniejszy obraz w całej Europie – obóz zagłady Żydów w Bełżcu, masowa pacyfikacja zamojskich wsi (pacyfikacja - ładne słowo, ale za tym wiąże się wymordowanie wszystkich mieszkańców i zrównanie wsi z ziemią),wysiedlanie mieszkańców, wywożenie pełnych pociągów dzieci do Niemiec (Dzieci Zamojszczyzny),bandy UPA.
A w tym wszystkim niezwykle mądry człowiek – Zygmunt Klukowski – dyrektor szpitala w Szczebrzeszynie, który potajemnie dzień po dniu spisywał swoje spostrzeżenia. Bezcenne są te jego zapiski.
W tym tomie są jego wspomnienia z lat 1918-1939 i dziennik 1939-1943. Same lata 1942-1943 zajmują 1/3 objętości książki.
Dotknięcie historii, po którym ciężko się otrząsnąć. Po prostu zawrót głowy. Polecam każdemu, a zwłaszcza ludziom z Zamojszczyzny (jak ja).

Tych rzeczy spisanych w niniejszej książce nie znajdziemy w podręcznikach historii. Są tam sprawy ludzi pomniejszych w miejscach mniej istotnych. Ale dzięki temu ta książka po prostu przenosi w czasie. Przenosi do małego miasteczka na Zamojszczyźnie; gdzie okupacja niemiecka wyglądała zupełnie inaczej niż ta, którą znamy z Warszawy i innych większych miast; gdzie okupacja...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1569
920

Na półkach:

Rzecz zdecydowanie warta przeczytania, nie tylko przez fascynatów historii. Jedna z najlepszych rzeczy przedstawiająca życie i realia międzywojnia, wojny i pierwszych lat Polski ludowej.

Rzecz zdecydowanie warta przeczytania, nie tylko przez fascynatów historii. Jedna z najlepszych rzeczy przedstawiająca życie i realia międzywojnia, wojny i pierwszych lat Polski ludowej.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    39
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    6
  • Historia
    3
  • 2023
    2
  • Historyczne
    2
  • Wspomnienia/biografie...
    1
  • Historia - wspomnienia
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Półka3
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zamojszczyzna. T. 1, 1918-1943


Podobne książki

Przeczytaj także