Kronika kryzysów gospodarczych

7 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
biznes, finanse

Kryzysy przy wszystkich niedogodnościach z nimi związanych odgrywają w gospodarce rolę porządkującą i oczyszczającą. Ujawniają niezbędność lub zbędność przedsięwzięć, przekłuwają rozmaite bąble spekulacyjne. Kryzys weryfikuje dorobek poprzedzającego go okresu dobrej koniunktury. Wówczas okazuje się, co było rzeczywiście wartościowe, co zaś zbędne. Nie decydują o tym urzędnicy, lecz mechanizm rynkowy. To konsumenci głosują poprzez swoje zakupy. Rozwój gospodarczy, z którego wyeliminowano by kryzysy, stałby się czymś w rodzaju partii pokera, w której zachowano licytację, lecz wyeliminowano sprawdzanie. Nie znaczy to, oczywiście, że historycznie lepiej są zweryfikowane metody szybkiego wychodzenia z kryzysu niż metody jego unikania. Wojciech Morawski

MateuszMazurkiewicz | 2014-12-27

Super, mi się czytało jak literaturę przygodową. Podane w przystępnej formie ale z szczegółami ;)

ksadlon | 2016-11-26
mross | 2016-06-27