Kapitalizm, socjalizm, demokracja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
biznes, finanse

Napisana w latach 40. XX wieku książka należy do klasycznych dzieł z pogranicza ekonomii, socjologii i politologii. Nowatorskie podejście Schumpetera do idei demokracji, odniesienia do poglądów Karola Marksa, analiza wpływu kapitalizmu na gospodarkę międzynarodową oraz rewolucyjna teza o końcu systemu kapitalistycznego czynią to dzieło interesującym również dla współczesnego czytelnika. Autor zakładał nieuchronną transformację ustroju kapitalistycznego w socjalistyczny. Kapitalizm, według Schumpetera, z założenia nie miał szans przetrwania, a do postępującej przemiany w socjalizm miały się przyczyniać nie jego klęski, ale sukcesy. Publikacja jest rezultatem ponad czterdziestu lat badań i przemyśleń Autora. Została przetłumaczona na kilkanaście języków. Była zakazana w krajach realnego socjalizmu ze względu na inne niż marksistowskie rozumienie idei socjalizmu. Jej pierwsze wydanie w języku polskim ukazało się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN w 1995 roku.

hanciu | 2015-04-25
Na półkach: Ekonomia, Polityka, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Dzieło Schumpetera jest dla mnie jednym z tych nielicznych przypadków, gdy ocena książki (w skali 1-10) jest znacznie trudniejsza niż jej lektura. Autor, będący uczniem Bohma-Bewerka i kolegą ze studiów Ludwika Misesa próbuje łączyć elementy rzetelnej analizy teorii Marksa oraz faktów historycznych z własną koncepcją socjalizmu.Sam autor przyjmuje tutaj dwie pozycje:
1.znawcy literatury z zakresu polityki,ekonomii, historii,doskonale poruszającego się w omawianej tematyce i potrafiącego trafnie argumentować swój krytyczny stosunek do części marksistowskich tez
2.ideologa, przedstawiającego (po str.200) dalsze perspektywy kapitalizmu (czyli jego ewolucji w socjalizm)
O ile w pierwszej roli Schumpeter sprawdza się znakomicie, o tyle w drugiej okazuje się mało przekonujący.Ciężko nie odnieść wrażenia,że nie podejmując szerszej polemiki z autorami takimi jak Friedrich von Hayek czy wspomniany już Mises (obaj bardzo krytyczni wobec idei centralnego planowania) autor stara się...

Mairon | 2017-01-31
Na półkach: Ekonomia, Przeczytane
Przeczytana: 18 października 2015

Autor nie darzy demokracji zbytnim szacunkiem i nie widzi w "władzy ludu", wybawienia od wszelkich problemów społecznych i ekonomicznych, Schumpeter uznaje lud za tłum zdolny do działania jedynie w panice. I to się chwali.
Postać niewątpliwie inteligentna lecz trudna w odbiorze. Głównym mankamentem podczas czytania było nie tylko to że struktura książki nie przypadła mi do gustu, lecz to że autor rzeczywiście wierzył że socjalizm może funkcjonować na dłuższą metę. Czemu jak wiemy, zaprzecza historia.
Fakt większość wyjątkowo zdolnych ludzi nie rokowała na pomyślną przyszłość lecz zbyt pesymistyczne podejście również jest błędne. Socjalizm zawsze zapada się pod ciężarem własnych błędów którymi są jego same fundamenty, i choć historia pokazuje że ludzkość się jej nie uczy, to najbardziej racjonalne podejście sugeruje że walka dobra ze złem nigdy się nie skończy całkowitym zwycięstwem którejś ze stron.

Książkę oceniłbym na 6/10, ale zaciekawiło mnie że kiedy ją czytałem (ponad rok...

czytacz | 2014-05-06
Przeczytana: 01 stycznia 2010

"Kapitalizm, według Schumpetera, z założenia nie miał szans przetrwania, a do postępującej przemiany w socjalizm miały się przyczyniać nie jego klęski, ale sukcesy." Wizja Schumpetera się ziszcza. Książkę warto przeczytać, żeby przekonać się jak wyglądały początki tego procesu. Gratka zarówno dla lewaków, którzy znajdą tu podstawę teoretyczną dla walki z korporacjami, i prawicowych przeciwników UE. Lektura ciężka, bo wymaga myślenia, ale warto.

Tomasz | 2011-05-10

Geniusz