Sztuka strategii. teoria gier w biznesie i życiu prywatnym

Wydawnictwo: MT Biznes
biznes, finanse

Księga mądrości, która pomoże ci wygrywać w biznesie i w życiu prywatnym. Teoria gier. Być może coś o niej słyszałeś lub może widziałeś film Piękny umysł i zacząłeś się zastanawiac, jak owa teoria może ci pomóc w rozegraniu własnego życia. Ta książka powie, jak to zrobić. a Pamiętasz, jak ostatnio targowałeś się z własnym dzieckiem, o której godzinie powinno pójść spaća a A może zastanawiasz się właśnie, jak twoja firma powinna zareagować na cięcie cen rywalaa a Czy udało ci się kiedykolwiek dotrzymać postanowień noworocznycha Każdy z nas codziennie napotyka niezliczoną ilość sytuacji, które wymagają strategicznego działania. Możesz jakoś brnąć dalej w nadziei na łut szcześcia, albo możesz dowiedzieć się, jak rozpoznawać, a nawet przewidywać, takie sytuacje i nauczyć się, jak wtedy reagować. Avinash K. Dixit i Barry J. Nalebuff to światowi eksperci w teorii gier. Dzięki wieloletnim doświadczeniom w nauczaniu i praktyce zrozumieli, że najlepszym sposobem wyłożenia tej nauki i przekształcenia jej w użyteczne narzędzie dnia codziennego jest zilustrowanie pojęć mnóstwem historii i przykładów. Sztuka strategii pełna jest opowieści ze świata biznesu, polityki, sportu. znajdziesz tu coś o muzyce, coś o negocjacjach, coś o filmach. Niezależnie od tego, czy autorzy omawiają sposoby zrzucenia wagi, zdobycia upragnionej rzeczy na e-Bay u, czy też to, jak stać się lepszym negocjatorem, rodzicem, tenisistą, zawsze dostarczają czytelnikowi sporej dawki rozrywki i wnikliwych spostrzeżeń. Dzięki lekcjom zawartym w książce, dowiesz się, jak wyprowadzić rywali w pole, ale również jak znaleźć z innymi wspólny język i osiągnąć to, do czego dążysz. A jeśli chcesz grać czysto, poleć tę książkę swoim rywalom.Dzięki teorii gier nauczysz się strategicznego myślenia i zaczniesz je z powodzeniem stosować w swoim życiu. To sztuka przechytrzenia przeciwnika, gdy wiemy, że on próbuje zrobić to samo. To sztuka rozpoznania prawdziwych intencji innych na podstawie tego, co robią, a nie tylko mówią. To sztuka przewidywania, jak postąpią inni, pozwalająca ci z wyprzedzeniem wybrać najlepsze działanie. W ten sposób nikt cię nie zaskoczy. I wreszcie, równie ważne, to sztuka współpracy z innymi, nawet gdy ich pobudki są czysto egoistyczne. O AUTORACH Avinash Dixit wykłada ekonomię na Uniwersytetcie Princeton. zajmuje tam stanowisko profesorskie funduszu Johna J.F. Sherrerda. Barry Nalebuff wykłada ekonomię w Yale School of Management. zajmuje tam stanowisko profesorskie funduszu Miltona Steinabacha. .Dixit jest jednym z najwybitniejszych naukowców i wykładowców wśród ekonomistów. Nalebuff wykorzystuje teorię gier w pracy konsultanta. Jest również współzałożycielem jednej z najprężniej rozwijających się firm w Stanach zjednoczonych Honest Tea.OPINIEGdy już przeczytasz tę fantastyczną książkę, będziesz znał całkowicie nowe i wielce przebiegłe sposoby podejmowania decyzji. Anegdoty i przykłady w niej zawarte zadziwią cię. Sylvia Nasar, autorka Pięknego umysłuPrzez lata zadawano mi te same pytania co przeczytać, aby nauczyć się lub choć poznać teorię gier. Wreszcie wybrałem Myślenie strategiczne Dixita i Nalebuffa. Teraz mogę polecić z jeszcze większym entuzjazmem ich cudownie genialną nową książkę. A jeśli już znacie teorię gier, po prostu się nią cieszcie. Thomas C. Shelling, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w roku 2005

Marcin Kołodziejczak | 2015-03-10
Przeczytana: styczeń 2014

Książka analizuje różne rodzaje gier - począwszy od tych mniej skomplikowanych (kamień, papier, nożyce) do strategii formułowania promocji przez przedsiębiorstwa w taki sposób, aby jak najmniej stracić (nie tylko finansowo).
W tekście znaleźć można także metody podejścia do różnych gier i gotowe strategie, które w określonych okolicznościach mogą być przydatne np. podczas gry w "papier, kamień, nożyce" czy podczas otwartych konfliktów (także programów telewizyjnych).
Jeśli chcesz wiedzieć:
- dlaczego nie zawsze więcej wolności znaczy lepiej,
- dlaczego czasem warto podejść do brzydszej dziewczyny,
- kiedy naśladować przeciwnika -> przeczytaj tę książkę.
Na koniec chciałbym jednak zaznaczyć, że lektura jest w dużej mierze oparta na teoriach, koncepcjach, które nie zawsze mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości - choćby dlatego, że ludzie nie zawsze postępują racjonalnie.

Janku Janecki | 2016-11-04

Książka bardzo ciekawa. Chętnie czyta się każdą kolejną stronę.

Michał_Rozkrut | 2016-11-14
wojo | 2016-08-26