Morze Koralowe, Midway i działania okrętów podwodnych. Maj 1942 - sierpień 1942

Okładka książki Morze Koralowe, Midway i działania okrętów podwodnych. Maj 1942 - sierpień 1942 Samuel Eliot Morison
Samuel Eliot Morison Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Seria z kotwiczką [FINNA] powieść historyczna
powieść historyczna
Seria z kotwiczką [FINNA]
Coral Sea, Midway and Submarine Actions. May 1942-August 1942
Oficyna Wydawnicza Finna
2008-01-01
2008-01-01
Józef Wąsiewski
okręty wojenne II wojna światowa na morzu okręty podwodne

Kolejna część historii US Navy, której autorem jest Samuel Morison. Tym razem tom obejmuje działania na Pacyfiku od maja do sierpnia 1942 roku. Poza znanymi starciami jak te na Morzu Koralowym czy Midway, amerykański historyk prezentuje także mniej znane batalie jak walki o Aleuty (uderzenie w Dutch Harbor, okupacja Attu i Kiska) czy bitwę pod Sydney. Całość dopełnia opis rajdu na Makin, działań okrętów podwodnych oraz przygotowań i początku desantu na Guadalcanal. Mimo, że jest to oficjalna historia, to autor nie boi się krytykować swoich kolegów po fachu (chociaż oczywiście robi to w granicach rozsądku),jako marynarz wskazuje gdzie obie strony popełniły błędy czy mogły zachować się lepiej. Nie ucieka również od trudnych tematów omawiając chociażby problemy ze skutecznością amerykańskich torped. Największe starcia, czyli Morze Koralowe i Midway są opisane bardzo dobrze, nie brakuje spojrzenia zarówno z perspektywy morskiej jak i lotniczej. Negatywnym zaskoczeniem jest fakt, że przekładu dokonano z języka rosyjskiego i nawet laik zauważy, że coś w tym tłumaczeniu nie gra.

Tłumacz powinien zostać wbity na pal.
Wydaje się, że nie ma pojęcia o wojennomorskiej terminologii. To zresztą wina redakcji i wydawnictwa, które zatrudnia tłumaczy bez znajomości spraw militarnych, w szczególności morskich. Podobnie jest ze świetną "Stalowe fortece" R.K.Massie tego wydawnictwa. Szkoda.

Tłumacz powinien zostać wbity na pal.

„Morze Koralowe…” to trzecia i z pewnością nie ostatnia książka Morisona, którą dane mi było przeczytać, po „Wschodzącym słońcu” i „Leyte”. Bitwa o Midway to jedno z najważniejszych starć nie tylko wojny na Pacyfiku, ale całej II wojny światowej. Tzw. punkt zwrotny, który zatrzymał Japończyków i zmusił ich do defensywy. Bitwa ta była jednym z wielu przykładów tego, że Japończycy mieli brzydki nawyk do rozdzielania swoich niemałych przecież sił. Nawiązując do słów Guderiana, armie cesarskie pukały do drzwi wroga zamiast je wyważać. Książkę czytało się bardzo dobrze, zapewne dlatego, że jest napisana bardzo przystępnym dla odbiorcy językiem co nie pozwala się nudzić w czasie lektury. Autor stara się być obiektywny, ale z wiadomych przyczyn nie zawsze jest to możliwe, zważywszy na to , że jest to oficjalna historia. A na wojnie bywa różnie. Porażki są często efektem przypadku, pogody, ale i niekompetencji decydentów. Jeśli chodzi o ten ostatni czynnik autor zazwyczaj stara się przemilczeć pewne fakty. Swoją drogą ciekaw jestem jak Morison wybrnął z tego ciężkiego tematu w opisie „Operacji Paukenslchlag” gdzie ignorancja i niekompetencja amerykańskich przywódców sięgnęła zenitu. Ogólnie publikacja dobra i godna polecenia z kilkoma minusami.

• Marynistyka
  • II Wojna Światowa