Zgłosuj na książki roku 2017

Apple and Rain

Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing
bromba

When Apple's mother returns after eleven years of absence, Apple feels whole again. She will have an answer to her burning question - why did you go? And she will have someone who understands what it means to be a teenager - unlike Nana. But just like the stormy Christmas Eve when she left, her mother's homecoming is bitter sweet, and Apple wonders who is really looking after whom. It's only when Apple meets someone more lost than she is, that she begins to see things as they really are. Like a brilliant hybrid of Cathy Cassidy and Jacqueline Wilson, Sarah Crossan entices you into her world, then tells a moving, perceptive and beautifully crafted, Carnegie Shortlisted story which has the power to make you laugh and cry. Shortlisted for The CILIP Carnegie Medal in 2015.

źródło opisu: https://www.amazon.co.uk/Apple-Rain-Sarah-Crossan/dp/1408857715

źródło okładki: https://www.amazon.co.uk/Apple-Rain-Sarah-Crossan/dp/1408857715

Shaula | 2016-08-25
Przeczytana: 15 maja 2016

Przepiękna, poruszająca opowieść o dzieciach, które szukają ciepła i miłości i o dorosłych, którzy tej miłości nie potrafią okazać.

TheNightOwl | 2017-12-27
ABily | 2017-10-31