Dlaczego zabiłam moją najlepszą przyjaciółkę

Tłumaczenie: Alicja Kotecka
Seria: Greckie Klimaty
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
6 (13 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Γιατί σκότωσα την καλύτερή μου φίλη
ateny, grecja,

Ateny, lata 70’ XX wieku. Dwie dziewięciolatki poznają się wkrótce po upadku Junty czarnych pułkowników. Anna jest córką inteligentów o lewicowych poglądach, którzy wyjechali do Paryża w obawie przed represjami. Maria wraz z konserwatywnymi rodzicami przyjechała z drugiej strony globu, ze skolonizowanej Afryki. Ich burzliwą przyjaźń przerywa drastyczne wydarzenie. Jak długo uda im się czerpać radość, bazując na wspomnieniach i nostalgii za minionymi czasami, kiedy spotkają się po latach?

Toksyczna przyjaźń przez 25 lat przeplata się z politycznym życiem, posyłając czytelnika w wyjątkową podróż do nie tak odległej greckiej rzeczywistości. Powieść Amandy Michalopoulou opowiada o Grecji po upadku reżimu, „dyktaturze” kobiecej przyjaźni, mrocznych obszarach ludzkiej duszy jak zazdrośc czy odrzucenie, młodzieńczym buncie oraz relacjach, które prześladują nas przez całe życie.

źródło opisu: www.ksiazkoweklimaty.pl

źródło okładki: www.ksiazkoweklimaty.pl

Przeczytana: 21 marca 2018

Niemożliwe stało się książką.
Na targach ksiązki, pani z wydawnictwa twierdziła, że to nowatorskie podejście do literatury obyczajowej
Że chwyci. Nie lubię literatury obyczajowej, bowiem zwykle brakuje w niej tego co bardzo lubię w książkach - wątków historycznych, społecznych i politycznych.

Tutaj polityki jest aż nadto, a przy tym to nadal obyczajówka! Główne bohaterki pływają w fontannie politycznych ideologii, w powietrzu unosi się duch greckiego sprzeciwu, a jednocześnie jest tam opowieść o tych dwóch przyjaciółkach, nieznośnie kobieca i z charakterem.

Ta książka jest lepsza niż ten egzaltowany tytuł i beznadziejna okładka.
Trudno mi jednak zrozumieć czemu niektóre wątki wyjaśniają się w tym a nie w innym miejscu. Budowanie napięcia czy schematyczność niektórych postaci (ciocia Amelia?) są też nieco dziwaczne, niemniej sama historia niezła, tło ciekawe i co najważniejsze - faktycznie chwyta.

Freya Vikernes | 2016-11-07

Tytuł książki Amandy Michalopoulou „Dlaczego zabiłam moją najlepszą przyjaciółkę?” wpuścił mnie w maliny. Byłam święcie przekonana, że mam w rękach kryminał. Myliłam się. To powieść, która opowiada o toksycznej przyjaźni. Zanim jednak przejdę do recenzji, chciałabym napisać kilka słów o autorce. Amanda Michalopoulou jest urodzoną w Atenach pisarką i dziennikarką, która studiowała filologię francuską w stolicy Grecji oraz dziennikarstwo w Paryżu. Jej artykuły były publikowane w gazecie „Kathimerini”. W 1994 roku zadebiutowała zbiorem opowiadań „Na zewnątrz życie jest kolorowe”, za który otrzymała nagrodę od redakcji czasopisma Rewmata oraz Akademii Ateńskiej. Jej pierwsza powieść nosi tytuł „Kość życzeń”. Pisarka ma na swoim koncie również książki dla dzieci.
Do jednej z ateńskich szkół trafiają dwie dziewięcioletnie dziewczynki, które wczesne dzieciństwo spędziły poza Grecją.
Maria jest córką biznesmana, który prowadzi interesy w Afryce, zaś rodzice Anny są dysydentami, którzy...

Parapet Literacki | 2016-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Książka opowiadająca o przyjaźni dwóch kobiet, w mocno zarysowanym kontekście politycznym. Tylko jakoś mało Grecji w tej greckiej książce, za to dużo polityki i emocji na wysokich tonach.
A więcej moich przemyśleń tu: http://www.parapetliteracki.pl/dlaczego-zabilam-moja-najlepsza-przyjaciolke-amanda-michalopoulou

Zapraszam na Parapet :)

Stella Murano | 2018-05-20