Milionerzy

Brad Meltzer Wydawnictwo: Sonia Draga kryminał, sensacja, thriller
Millionaires
Sonia Draga
Wiktoria Kwaśniak
czytaj z wprost powieść amerykańska

Okładka książki JLA - Liga Sprawiedliwości. Saga o błyskawicy Ed Benes, Shane Davis, Dale Eaglesham, Gene Ha, Geoff Johns, Brad Meltzer, Fernando Pasarin
JLA - Liga Spr... Ed Benes, Shane Dav...
Okładka książki Liga Sprawiedliwości: Ścieżka Tornada Ed Benes, Brad Meltzer
Liga Sprawiedl... Ed Benes, Brad Melt...
Okładka książki The Nazi Conspiracy: The Secret Plot to Kill Roosevelt, Stalin, and Churchill Brad Meltzer, Josh Mensch
The Nazi Consp... Brad Meltzer, Josh ...
Okładka książki Batman: Nieopowiedziana legenda Jim Aparo, Alan Brennert, John Byrne, Dick Giordano, Bryan Hitch, Brad Meltzer, Denny O'Neil, Len Wein
Batman: Nieopo... Jim Aparo, Alan Bre...

Przeczytana w zbiorku z Ridest Digest - więc podobno skracana. Dla mnie niezła fabuła, sympatyczni bracia - tło IT i tajemnice, opisany fałsz ze strony jednego z szefów. Nie powala ale potrafi wciągnąć.

Wyobraźcie sobie, że znaleźliście sposób na szybkie wzbogacenie się teoretycznie bez krzywdzenia kogokolwiek i w sposób zupełnie nieinwazyjny.
Dwaj bracia – Charlie i Oliver – pracują w niewielkim (jak na standardy USA) banku i są korposzczurami, jakich w Stanach miliony. Całkiem przypadkiem w zwyczajnej rozmowie wpadają na pomysł wykorzystania luki w systemie bankowym, która pozwoli im na przejęcie środków z rachunku zmarłej osoby, która nie posiada żadnych spadkobierców czy rodziny, a które to środki bez podjęcia przejdą na rzecz skarbu państwa. Znajdują sposób na to, żeby nie zostać namierzonym i wszystko wydaje się być bułką z masłem. Jednak dziwnym zrządzeniem losu w tym prostym pomyśle powstają wyrwy, ponieważ ktoś popełnia błąd, ktoś inny chce stać się tego częścią, komuś innemu bracia swoimi planami krzyżują szyki na dużą większą skalę. Zaczyna się dziwny pościg z dziwnymi perturbacjami i jeszcze dziwniejszym finałem.
Ja książkę chłonęłam! Czytałam kilka książek w takim stylu – mistrzem jest chyba Michael Ridpath, tworzący świetne fabuły osnute na amerykańskim systemie finansowym – i ta w niczym nie ustępuje. Wciąga bardzo. Mimo, że zasady tego systemu są nam obce, to autor w dość prostych słowach tłumaczy logikę działania i bankowości i służb zajmujących się ochroną systemu bankowego. To ważne z pozycji osoby raz że żyjącej w innym systemie prawnym, dwa że czytającej tę książkę wiele lat po jej wydaniu. Poza tym dzięki temu postępowanie braci nie wydaje się wydumane i przesadzone. Książka jest wydana w 2002 roku, więc zanim na świecie zapanował kult technologii, co bardzo pomaga fabule. Nie ma również takiej powszechnej inwigilacji elektroniką – widać w książce, jak pojawiają się pierwsze urządzenia namierzające na taką skalę, jak dzisiaj. Nie ma też takiej obawy przed terroryzmem, innymi zagrożeniami, które przez tych 20 lat zdążyły zmienić nasze proste życie w życie pełne zasad bezpieczeństwa. Ponieważ przez większą część książki śledzimy ucieczkę Charliego i Olivera, to mamy wrażenie, że ciągle biegniemy. Do tego stosunkowo niedługie rozdziały mocno przyspieszają akcję. Ponadto większość rozdziałów kończy się cliffhangerami, więc przerzucamy kartka za kartką aż do samego końca. Bardzo lubię ten zabieg.
Ciekawym pomysłem jest połączenie głównego w bohatera w postać dwóch braci. Dzięki temu mamy poniekąd dwie historie - mimo, że opowiadane słowami Olivera - ponieważ obaj bracia są skrajnie różni, ale obaj rozumieją się bez słów. Ba! Mają nawet własny kod spojrzeń, którym porozumiewają się w różnych sytuacjach. Dzięki niemu stanowią drużynę, a my mamy poczucie silnej więzi między nimi. Pozostali bohaterowie zbudowani są w prostej konwencji, w której nie należy żadnemu z nich ufać. To jest zasada, której przez całą książkę należy się trzymać. Nikt nie jest kryształowy. Każdy ma jakiś interes, jakieś niecne zamiary, jakiś powód żeby w tej historii istnieć. Proste, ale powoduje, że te postaci nabierają charakteru i nie są jednowymiarowe. Podobało mi się to.
Powieść jest mało angażująca – w tym sensie, że nie przeżywamy jej po przeczytaniu, nie żyjemy życiem tych bohaterów – ale warta tej chwili zabawy i przyjemności. Dla miłośników kryminałów i thrillerów miła propozycja.

Pierwszy raz mi się coś takiego zdarzyło ale książka jest napisana takim bełkotem że po 30 stronach dałem sobie spokój.Może to wina tłumacza nie wiem.

Ciekawy pomysł, fajna intryga, do końca trzyma w napięciu. Człowiek sam zastanawia się, co by zrobił. Koniec trochę rozczarowuje, zbyt łagodne zakończenie jak dla mnie. Polecam, czas nad książka spędzony w ciekawości i napięciu:)

Milionerzy to sprawna pełna wartkiej akcji lektura pozwalajaca na chwilę oderwać się od codzienności i wczuć w klimat pościgu jaki serwuje nam Brad Meltzer.
Ksiazka wciaga i chce się wiedzieć jak sie zakończy. Trochę mnie dziwiło zachowanie bohaterów powieści i miejsca w których przebywali, ale można to pominąć i dać się unieść fabule rpzy oakzji kibicując w duchu głównym bohaterom.
Polecane wielbicielom wartkiej akcji i strzelanin ;)

Książka bardzo dobra, ale w tym wydaniu tłumaczenie i redakcja są na dużo niższym poziomie, niż w wersji Książki Wybrane Readers' Digest. Dla interesujących się pisaniem/tłumaczeniem/redakcją polecam porównanie obu wersji.

książka od której trudno się oderwać,bardzo szybka akcja polecam

książka od której trudno się oderwać,bardzo szybka akcja polecam

Od pierwszych stron wciągająca, trzymająca w napięciu fabuła i dobre zakończenie.

nie wiem, skąd ta niska ocena, bo jak dla mnie, była to absolutnie genialna lektura; brad meltzer zrobił wszystko, aby wciągnąć nas w historię i świat bankowości, i chwała mu za to

Książka momentami trochę chaotyczna, ale pozytywnie mnie zaskoczyła.

Książka momentami trochę chaotyczna, ale pozytywnie mnie zaskoczyła.

• Przeczytane w 2004
  • W mojej biblioteczce