Nie ma wędrowca

Okładka książki Nie ma wędrowca Wojciech Gunia
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Nie ma wędrowca
Wojciech Gunia
7,1 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Biblioteka Grozy horror
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
horror
Seria:
Biblioteka Grozy
Wydawnictwo:
C&T Crime & Thriller
Data wydania:
2016-09-28
Data 1. wyd. pol.:
2016-09-28
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374703383
Tagi:
weird fiction groza
Inne
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Warchlaki na dyskotece: BLACK METAL Aleksandra Basak, Maciej Bobula, Ewa Ciałowicz, Ernesto Gonzales, Wojciech Gunia, Rafa Janko, Tomasz Kaczkowski, Cat Kaczmarek, Maciej Kamuda, Justyna Konopka, Kosiara, Kosmiczna ekspedycja kube, Jacek Kuziemski, Jerzy Łanuszewski, Leszczyk, Igor Myszkiewicz, Piotr Nowacki, Jakub Oleksów, Maciej Pałka, Karol Patoła, Mateusz Piątkowski, Beata Pytko, Mateusz Siemion, Robert Sienicki, Adam Święcki, Łukasz Traczuk, Przemysław Wideł, Mateusz Wiśniewski
Ocena 6,0
Warchlaki na d... Aleksandra Basak, M...
Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Ocena 7,5
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...
Okładka książki Tarnowskie Góry niesamowite Dagmara Adwentowska, Agnieszka Biskup, Sylwester Gdela, Izabela Grabda, Wojciech Gunia, Łukasz Krukowski, Łukasz Kucharczyk, Szymon Majcherowicz, Marcin Majchrzak, Paweł Mateja, Anna Musiałowicz, Paulina Rezanowicz, Magdalena Świerczek-Gryboś, Istvan Vizvary, Mariusz Wojteczek, Anna Maria Wybraniec
Ocena 8,1
Tarnowskie Gór... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Złodzieje Motyli Wojciech Gunia, Barbara Mikulska
Ocena 7,3
Złodzieje Motyli Wojciech Gunia, Bar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
376 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
96
58

Na półkach:

Pierwsze wrażenie wiązało się dla mnie z dużym zdziwieniem: „jak to, autor surrealistycznego, ultra-ponurego „Powrotu” napisał powieść realistyczną? I to jeszcze „rural horror”? A później zdziwienie ustąpiło miejsca uczuciu żelaznej pięści zaciskajacej się coraz mocniej na gardle gdy wraz z bohaterami powieści zmierzałem w serce zimy, wprost w otchłań.

Niech nikogo nie zwiedzie inna forma niż ta do której Gunia zdążył przyzwyczaić w opowiadaniach. Mniej tu abstrakcji, i nie ma surrealistycznych odlotów na miarę „Wezwania” z „Powrotu”. Nadal jest mnóstwo goryczy, beznadziei, nierównej walki z absurdem świata. I mnóstwo realizmu, wręcz naturalizmu w ukazywaniu ludzkiego bestialstwa. Ale i ludzkiej małości, tchórzostwa i oportunizmu.

Powiedziałem że „rural horror”, ale fani prozy czołowych polskich reprezentantów tego nurtu zapewne odłożą ksiażkę zmieszani lub zawiedzeni. Nie ma w „Nie ma wędrowca” żadnych lokalnych wierzeń, ludowych legend opowiadanych gawędziarskim stylem. Żadnego folkloru. Nie ma sielskości pod którą czai się przyjemny dreszczyk tajemnicy. Są tylko przepięknie, malarsko opisane zamarłe zimowe pejzaże, w których żyją wspomnienia wojennego barbarzyństwa i pobrzmiewają historie tragicznych ludzkich wyborów. Niemożliwych do rozwiązania dramatów. Samo nadprzyrodzone przez większość utworu pozostaje na dalekim planie i jest bardziej grą wyobraźni. Dopiero w finale uderza z pełną siłą, choć nawet wtedy nie wiadomo, czy to nadprzyrodzone czy ludzkie szaleństwo, urojenia. Jest, jak na tekst Guni przystało, mnóstwo psychologii i filozofii. Czy istniejemy jako osoby czy jako wypadkowe okoliczności? Jeśli tak, to jaką ponosimy odpowiedzialność za nasze czyny, także te najpodlejsze? Do czego jest w stanie się posunąć człowiek, by zrzucić z siebie poczucie winy?

Trudno nazwać „Nie ma wędrowca” inaczej niż powieścią wstrząsającą. Potwornie smutną, ociekającą zimnem i ciemnością. Ale wbrew pozorom „Nie ma wędrowca” nie jest książką nihilistyczną. Jest powieścią głęboko humanistyczną. Wściekłym krzykiem oskarżenia wobec świata skazującego na cierpienie najbardziej niewinnych i bezbronnych. Krzykiem pobudzającym w czytelniku najcieńsze struny wrażliwości.

Pierwsze wrażenie wiązało się dla mnie z dużym zdziwieniem: „jak to, autor surrealistycznego, ultra-ponurego „Powrotu” napisał powieść realistyczną? I to jeszcze „rural horror”? A później zdziwienie ustąpiło miejsca uczuciu żelaznej pięści zaciskajacej się coraz mocniej na gardle gdy wraz z bohaterami powieści zmierzałem w serce zimy, wprost w otchłań.

Niech nikogo nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    747
  • Przeczytane
    477
  • Posiadam
    151
  • Horror
    17
  • Chcę w prezencie
    10
  • Ulubione
    10
  • 2018
    7
  • Do kupienia
    7
  • 2021
    5
  • Literatura polska
    5

Cytaty

Więcej
Wojciech Gunia Nie ma wędrowca Zobacz więcej
Wojciech Gunia Nie ma wędrowca Zobacz więcej
Wojciech Gunia Nie ma wędrowca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także