La Santa Muerte. Magia i mistycyzm śmierci

Illuminatio
2016-01-01
2016-01-01
Maciej Lorenc

Książka o magii i to takiej naprawdę dziecięcej, naiwnej. Autor pisze o rytuałach magicznych, zaklęciach i to w wyjątkowo prosty, by nie powiedzieć prymitywny sposób. Chciałam dowiedzieć się coś więcej o santa muerte ale z tej książki NIE DOWIEDZIAŁAM SIĘ NIC.

Spodziewałam się książki z zakresu religioznawstwa - chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o kulcie La Santa Muerte, o jego pochodzeniu, wyznawcach, o tym, jak wyglądają obrzędy w tym kulcie. Tymczasem autor bardziej występuje z pozycji "misjonarza" namawiającego, by czytelnik/czytelniczka sami wstąpili w szeregi wyznawców i pisze o praktykach magicznych. W dodatku wszystko to jest opisane w bardzo ogólny i ocierający się o banał sposób (dobra magia, nie czyń zła, bo do ciebie powróci, itp.). Nie tego oczekiwałam.

W bardzo ciekawy i praktyczny sposób przybliżona otoczka kultu Santa Muerte. Zarys historii, mitologii, praktyki magicznej jak i symbolizmu związanych ze Świętą Śmiercią. Polecam dla zainteresowanych.

Czyta się tę książkę jak kolejną pozycję o Wicca...czy to dobrze czy źle sami zdecydujcie,ja natomiast chcę zaznaczyć że prawie wszystkie książki tego wydawnictwa wyglądają strasznie infantylnie,jak jakieś wyróżnione prace z zajęć plastycznych w przedszkolu.

Śmierć jest rzeczą nieuchronną, a tematyka z nią związana obecna jest na każdym kroku. Można powiedzieć, że pomimo obawy przed śmiercią spowszedniała nam ona wchodząc często jako bohater/ka do popkultury. Dawne kulty często miały swoich bogów śmierci, panów zaświatów, groźnych i nieubłaganych. Jak się okazuje nawet dziś są tacy, którzy Śmierci chcą oddawać cześć i jej powierzać swoje troski. W kulturze latynoamerykańskiej powstało coś na kształt kultu, szkoły misteryjnej wyznawców Świętej Śmierci będących często chrześcijanami, ale nie tylko. Okazuje się, że Santa Muerte przygarnie każdego bez względu na pochodzenie, wyznanie, status społeczny itp. "La Santa Muerte. Magia i mistycyzm śmierci" to publikacja, która mogła przybliżyć nam ten fenomen z kulturowego, czy jak kto woli antropologicznego, punktu widzenia osadzając temat w szerszym kontekście. Niestety tego nie robi będąc niejako podręczeniem, takim wprowadzeniem dla chcących Świętą Śmierć czcić. I nie byłoby w tym nic złego, każdy ma swoje potrzeby duchowe i może je manifestować jak mu się podoba, ale ta książka jest tak pełna sprzeczności i truizmów, strasznych banałów, a chwilami infantylnie napisana, że ciężko do tego podejść na poważnie. Najlepsza w tej publikacji jest okładka.

Myślałam, że będzie bardziej antropologicznie o kulcie, a to podręcznik. Hm.

Myślałam, że będzie bardziej antropologicznie o kulcie, a to podręcznik. Hm.

Zarówno dla tych którzy lubią zgłębić inne religie , kulturę i jej bogactwo, poznanie historii i mitologii. Praktyki magiczne i wszystkie ciekawostki świata Patronki jej wyznawców. Bardzo fajna pozycja dla poszerzenia kultu obecnego w Ameryce Południowej. Mnie od zawsze ciekawiły inne kraje, ich kultury, wierzenia. A Święta Śmierć jest jedyna w swoim rodzaju, polecam bo naprawdę fajnie przedstawiony świat i bardzo dużo ciekawostek zupełnie innego świata i zupełnie innego stanu umysłu...

Kilka lat temu czytałam książkę ,,Santa Muerte. Święta Śmierć" R.Andrew Chesnut. I przyznaję, że wtedy zaintrygował mnie kult Santa Muerte i cała ideologia, którą jest otoczony. Tajemnica, mistyka, tradycja katolicka pomieszana z pierwotnymi wierzeniami. Z punktu widzenia antropologicznego czy socjologicznego jest to niezwykle ciekawe zjawisko. Więc chyba nie dziwi, że gdy dowiedziałam się, że na rynku polskim pojawia się kolejna pozycja poświęcona właśnie temu tematowi to MUSIAŁAM ją przeczytać. Kupiłam, przeczytałam i jestem bardzo rozczarowana. Spodziewałam się rozwinięcia tematu, który rozpoczął R.Andrew Chesnut. Chciałam ciekawego spojrzenia na folklor latynoski (bo tylko tym jest dla mnie ideologia Santa Muerte) a dostałam jakiś specyficzny katechizm i poradnik magiczny(?).

,,La santa muerte" autortwa Tomasa Prowera nie jest niczym innym niż pewną formą agitacji i wprowadzenia nowych członków w ruch. Bardzo mało tutaj jakiegokolwiek kontekstu czy zanurzenia społecznego. Autor jest wyznawcą ruchu i w swojej publikacji chce stworzyć swoisty katechizm ruchu. Opisuje zachowania, modlitwy, rytuały ale nie robi tego obiektywnie i z boku. On w to wierzy, to robi i to próbuje przekazać czytelnikowi.

Wydaje mi się, że mogę czytać wszystko. Jestem otwarta na wiele i lubię czytać o rzeczach nawet odległych mi poglądowo. Jednak nie lubię gdy ktoś na siłę przekazać mi swoje zdanie a dokładnie tak się czułam czytając tę książkę. Może nie jestem docelowym czytelnikiem, bo santa muerte interesuje mnie tylko jako pewna idea czy zjawisko a nie czynnik jaki chciałabym wprowadzić do swojego życia. Odbierałam tę książkę jako bardzo sekciarską, bardzo mocno starającą się wciągnąć czytelnika w obrzędy. Autorowi zabrakło dystansy, zaprezentował swoje poglądy i próbował wciągnąć w nie czytelnika. Większa część książki to rytuały, magia, modlitwy i próby rzucania czarów. Ja jestem zdecydowanie na nie. Chyba pierwszy raz od dawna tak bardzo pomyliłam się co do książki. Nie polecam a nawet odradzam!

Jeśli ktoś jest zainteresowany La Santa Muerte zapraszam na fanpage La Santa Muerte Poland https://www.facebook.com/lasantamuertepoland

Okazuje się, że stosunek do tematu śmierci zależy od uwarunkowań kulturowych. Zawsze wydawało mi się, że zależy od instynktów biologicznych człowieka, książka wzbogaciła mnie o nowy kierunek myślenia w temacie. Jednak nieco podręcznikowy styl narracji nieprzyjemnie zaskoczył.

• 🔮 Okultyzm, magia, ezoteryka itp.
  • Reportaż
  • 🔎 Zdobyć