La Santa Muerte. Magia i mistycyzm śmierci

Tłumaczenie: Maciej Lorenc
Wydawnictwo: Illuminatio
La Santa Muerte. Unearthing the Magic & Mysticism of Death
anaemia

Autor książki La Santa Muerte dzieli się z czytelnikami obszerną wiedzą na temat tajemniczego kultu obecnego w Meksyku. Prezentuje historię i kulturę La Santa Muerte – kultu patronki przegranych spraw, społeczności LGBT, osób uzależnionych i wszystkich zepchniętych na margines społeczeństwa. Przedstawia zarys socjologicznej analizy relacji ludzi ze śmiercią oraz historyczne początki La Santa Muerte.

Dzięki lekturze tej książki dowiesz się, jaką rolę w kulcie La Santa Muerte pełnią poszczególne narzędzia magiczne – świece, kadzidła, rośliny i minerały – oraz poznasz zaklęcia i medytacje służące osiąganiu praktycznych rezultatów oraz realizacji długoterminowych celów w takich dziedzinach, jak pieniądze, miłość, seks, uzdrawianie, kwestie prawne czy ochrona.

źródło opisu: http://www.illuminatio.pl/

źródło okładki: http://www.illuminatio.pl/

monweg | 2016-08-30
Na półkach: 2016

"Zbliżcie się do swoich lęków i stawcie im czoło."

Długo się zastanawiałam od jakiej książki rozpocząć swoją przygodę z Wydawnictwem Illuminatio. Po głębszym zastanowieniu mój wybór padł na La Santa Muerte i dobrze się stało. Śmierć przeraża, ale też fascynuje od zarania świata. Jest częstym elementem symboliki religijnej. Śmierć jest motywem obecnym we wszystkich dziedzinach sztuki; od starożytności powstawały personifikacje śmierci. Santa Muerte – Święta Śmierć i kult wokół niej jest tematem tej książki.

Kim lub czym jest czczony kościotrup kobiety (kostucha), zakapturzonej i ubranej w długie szaty? Według jej wyznawców to święta, w pewnym sensie od spraw beznadziejnych, która jest ostatnia deską ratunku dla zdesperowanych i potrzebujących. Santa Muerte – patronka spraw przegranych, osób uzależnionych i wszystkich zepchniętych poza margines społeczeństwa. Wśród najbardziej gorliwych wyznawców La Santa Muerte można znaleźć między innymi osoby ze środowisk LGBT, feministki,...

grejfrutoowa | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Ludzie, których zawodzą dotychczasowe religie, szukają wyznania, które ich przygarnie, nie będzie oceniać, ale wysłucha. Wśród nich są przestępcy, wyrzutki, homoseksualiści, niepewni swojej wiary ludzie. Swoje modły zaczynają kierować w stronę La Santa Muerte, Śmierci.
La Santa Muerte to kult, którego patronką jest sama Śmierć. Jej wyznawcy to zbieranina przeróżnych osób, które często modlą się o złe rzeczy. Śmierć jest neutralna i wysłuchuje nawet takich próśb. Niestety, krzywdzenie innych wpływa na całość wyznawców, dlatego lepiej tego nie robić. La Santa Muerte zawsze odpowiada na modlitwy. Stawia się jej ołtarze, czci, składa ofiary. W praktyce La Santa Muerte nie tworzy się niczego nowego, raczej niszczy stare.
La Santa Muerte Tomasa Prowera to przewodnik po kulcie Śmierci. Autor opowiada o tym, jak przez wieki podchodzono do zjawiska śmierci, opisuje skąd wziął się kult La Santa Muerte, kto się do niej modli i jak ona wygląda. W książce znajdziemy informacje na temat...

Shetani | 2016-08-08
Na półkach: Rok 2016
Przeczytana: 27 lipca 2016

Śmierć od zarania dziejów była czymś mrocznym, tajemniczym, niechętnie widzianym. Choć osobiście uważam ją za coś fascynującego, to doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie się jej po prostu boją. A może nawet nie samej śmierci… ale umierania. Niestety, taka jest kolej rzeczy, nikt jeszcze nie wymyślił sposobu na nieśmiertelność, a też nie jestem pewna, czy komukolwiek by to było potrzebne, bowiem mimo wszystko śmierć ma w sobie pewien urok. A dla mnie zawsze stanowiła tylko przejście na wyższy poziom.

Jednakże być może doskonale kojarzycie kolorowe maski prosto z Meksyku, które wiążę się z kultem śmierci, zwanym po prostu kultem Santa Muerte? Tak, wyobraźcie sobie, że są ludy, które czczą personifikację Śmierci, zwracają się do niej z prośbami o pomoc, nie czują przed nią lęku ani strachu, a raczej darzą ją szacunkiem, respektem i uznaniem. Jednakże należy wziąć pod uwagę, że ma to miejsce nie tylko w Meksyku, bowiem praktycznie w każdej religii czy kulturze pojawia się...

Adrian Kopp | 2016-12-28
Na półkach: Relaksacyjnie
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Kult Santa Muerte został przedstawiony dosyć ciekawie,jednak za mało wyczerpująco. Brakowało mi szerszej historii, kontekstu historycznego, kulturowego i społecznego omówionego w sposób wyczerpujący. Część dotycząca praktycznej magii moim zdaniem niezbyt potrzebna. Sam wydźwięk zalatywał mi nieco wszelkimi tekstami tekstami "coachingowymi", ale czytało się dosyć przyjemnie, szczególnie do praktycznej części magicznej.

Ania | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Zwięzle ale konkretnie opisany kult La Santa Muerte, chociaż chciałabym wiedzieć jeszcze więcej ;) Oprócz tego książka zawiera opis kadzideł,minerałów,kolorów potrzebnych do magii. Podoba mi się również opis śmierci w różnych kulturach .
Jest tu również kilka gotowych rytuałów ,ale sama lektura pozwala wysilić wyobraznie by stworzyć własne zaklęcia.

Juwenal | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych zarówno religioznawstwem jak i ezoteryką. Nie jest to książka naukowa, raczej popularnonaukowa z elementami poradnika ezoterycznego. Autor przybliża nam własną historię zaznajomienia się z kultem Santa Muerte oraz możliwościami "konwersji" na tenże kult. Książka przypomina trochę podręcznik dla potencjalnego "kultysty". Jest tu zarówno wprowadzenie historyczno-teoretyczne jak i część dla przyszłych praktykantów (sposoby medytacji Świętej Śmierci, pierwsze zaklęcia). Książka napisana jest luźno, czego konsekwencją jest częste powtarzanie się. Jednakże wszystko służy lepszemu naświetleniu tego tajemniczego dla Europy kultu. Pozycja lekko trąci tanim poradnikiem dla poszukujących wielkiej mądrości, ale trudno nie ulec entuzjazmowi autora.

Kinga | 2017-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2017

Może znalazło się tu parę ciekawostek, ale większość książki była nudna i ciągle miałam wrażenie, że autor traktuje nas, wszystkich czytelników, jak idiotów. Wyjaśniał rzeczy oczywiste, ogólny temat wyjaśniając słabo. Nie polecam.

HungryForMore | 2017-09-05
Przeczytana: 04 września 2017

Od pierwszej strony miałem wątpliwości, czy uda mi się przebrnąć przez całość. Mimo najszczerszych chęci, nie dałem rady. Szkoda czasu, szkoda życia, nie warto degradować sobie intelektu tą pozycją. Ta książka obraża mnie i sprowadza do roli całkowicie skretyniałego czytelnika. Nazwać ją elementarzem dla półgłówków, to obraza dla Ali, jej kota, i wszystkich, którzy za półgłówków się uważają.
Pierwszy raz zdarza mi się ostrzegać: Omijać z daleka.

Narajan_Aliss | 2017-08-10
zaksięgowana | 2016-12-29